Akik Taşının Faydaları Nelerdir

admin          Genel     Akik Taşının Faydaları Nelerdir     1693 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Son 6 bin yıldır kullanılan akik taşı, şifalı , yarı değerli ve akik taşının faydaları nelerdir sorusu ile aranılan doğal taşlardan birisidir. Mezopotamya da akik taşının ayrı bir yeri bulunmaktadır. Antik dönemlerinde akik taşı gücü temsil ediyordu ve bu sebeple de mühürlerde kullanılıyordu. Diğer bir yandan Çin’in antik döneminde akik taşı zihin berraklığı için kullanılan şifalı taşlardan birisiydi ve chi enerjisini aktive ettiğine inanılırdı.

Günümüzde en çok Brezilya, Afrika, ABD ve Fas gibi ülkelerde çıkarılmaktadır.

Ortaçağ döneminde ise akik taşı bolluk ve bereket ile ilişkilendirilmiştir. Bu sebeple daha bir iyi bit hasatın gerçekleştirilmesi için öküz boynuzlarına takılırdı. Bunun yapılmasında ki bir başka kök inanç ise yıldırımları ve gök gürültüsünü yatıştırması olmaktadır.

Akik Taşının Özellikleri

Simetrik halkalarıyla dikkat çeken akik taşının oluşumunda hem yer altı sularının hem de magmatik tabakanın etkisi bulunmaktadır. Görünüşü ile herkesi etkileyen bu taşın özellikleri minerallerin tortu oluşturması sayesinde olmaktadır. Bu sayede mor, siyah, pembe, beyaz, gri, beyaz, sarı ve kırmızı gibi renklere sahip olmaktadır.

akik taşının faydaları nelerdir

akik taşının faydaları nelerdir

Akik taşının en büyük özelliği son derece düşük titreşimlere sahip olmasıdır. Bu sebeple de sakinleştirici özelliği ile ön plana çıkmaktadır. hayatınızı dengelemeye veya topraklanmaya ihtiyaç duyduğunuzda elinize almanız gereken birincil taşlardandır. Bunun yanında okey oynayabilirsiniz.

Sakinleştirici özelliği bulunan akik taşının beyin, ruh ve fiziksel dengenizi bulmanıza yardımcı özellikleri bulunmaktadır. Bu sebeple kendinizi dengesiz bir dönemde hissettiğinizde dünya ile tekrardan bağlantı kurmanıza ve kendinizi düzenlemenize yardımcı olur.

Akik taşı dengeleyici olarak bilinmektedir. Bu sebeple de sizi dünyaya çapalar ve her zaman dengede kalmanıza yardımcı olur. Modern dünyanın stresi ile başa çıkmakta zorlandığınızda ise kolaylıkla bu taştan yardım alabilirsiniz.

Akik taşı topraklayıcı ve dengeleyici olarak bilinmekle birlikte, farklı türleri farklı şifalar sunmaktadır. Bu sebeple istediğiniz şifaya uygun olan akik türünü şifa için seçebilirsiniz.

Akik Taşının Türleri

Birçok farklı rengi bulunan akik taşı, sahip olduğu u renklere göre farklı isimler almaktadır. Renklerinin farklı olması ise mineral değerlerinin ve cinslerinin farklılığını göstermektedir. Bu sebeple de farklı özellikleri bulunur.

Mavi Dantel Akik

Nadir olarak bulunan akik çeşitlerinden birisi olan mavi dantel akik, mavinin tonlarını bünyesinde bulunur. Çizgileri ise beyaz tonlarındadır. Boğaz Çakrası ile ilişkilendirilen bu taş boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

Bu özelliklerinin yanında üzerinde taşıyan kişiye huzur verir. Boğaz çakrasının taşlarından birisi olması nedeniyle insanların duygularını ve fikirlerini daha net ve rahat bir şekilde ifade etmelerini ve yaratıcı taraflarını desteklemesiyle bilinmektedir.

Kan Akik

Kan akik taşı isminden de anlaşılacağı gibi kırmızı renkli ve yarı saydam bir taştır. Taşın bir diğer ismi ise güvercin kanı akiktir ve genellikle kan ile ilişkili hastalıkları şifalandırdığı ile anılır. Bu hastalıkların içerisinde kan bozuklukları, kanamalar ve adet bozuklukları gibi sorunlar bulunur.

Bu hastalıkların yanında hamile kalmakla ilgili sorun yaşayan veya hamilelik sürecini devam ettirmekte problem yaşayan kişilerde kullanmayı tercih etmektedir.

çılgın dantel akik

çılgın dantel akik

Büyük ameliyatlardan sonra herhangi bir problem yaşanmaması içinde yine kan akik taşının enerjisinden faydalanılabilir. Son olarak genel sağlığın desteklenmesi ve sindirim ile ilgili problemler için de kullanılmaktadır.

Botsvana Akik

Gün ışığını tutma özelliği bulunduğu için gün batımı taşı olarak da bilinmektedir. Krem ya da gri çizgilere sahip olan bu taş pembe tonlarında bulunmaktadır.

Üreme problemleri ya da cinsel sorunlara karşı kullanılan şifalı taşlardan birisidir. Düşük libido problemlerinde kullanılabileceği gibi, bağışıklık sistemini desteklemek için de bu taşdan faydalanılır. Kan dolaşımının iyileştirilmesi ve fobilerin üstesinden gelinmesine de yardımcı olmaktadır.

Carnelian Akik

Sakral çakra ile ilişkili olan bu taş kırmızı ve kahverengi bantlara sahip olan bir akik taşı türüdür. Fiziksel olarak ateşin düşürülmesinde ve önlenmesinde, sırt ağrılarında ve doğurganlık ile ilgili problemlere yardımcı olmaktadır. Mental olarak ise yaratıcılığı, bireyselliği ve cesareti arttırmaktadır.

Çılgın Dantel Akik

Gri, krem, beyaz, kahverengi, sarı ve kırmızı renklerin katmanlar halinde bulunduğu bir şifalı taştır. Fiziksel yararlarına bakıldığında ilk göze çarpan faydası cilt problemlerin giderilmesine olan yardımıdır. Bunların yanında kolon ve kalp ile ilgili problemlerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Mental ve duygusal faydalarının içerisinde ise ilk sırayı böcek fobisi olmak üzere tüm fobilerin üstesinden gelinmesine yardımcı olması bulunur. Diğer bir özelliği ise özellikle boşanma ve ayrılık sürecinde ki duygusal acıların dindirilmesine yardımcı olmasıdır.

Ağaç Akik

Dendrikt akik olarak da bilinen bu türü doğanın ruhunu taşıdığına inanılmaktadır. Bu sebeple de özellikle hasatlara bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Bu sebeple kişisel başarının gelmesi için de kullanılmaktadır.

Ateş Akik

Kahverengi, altın, kırmızı ve turuncu katmanlara sahip olan yarı saydam bir akik türüdür ve derinliklerinde gizemler barındırdığına inanılır. Denge taşı olarak kullanılan taş aynı zamanda yaşama isteğini ve cinsel isteği de arttırmaktadır. Ruhsal alev ve mükemmellik ile ilişkilendirilmektedir.

Üzüm Akik

Mor renkli bir akik olan üzüm akik, insanların yaşamlarını iyi yönde dönüştürdüğü için tılsımı bir taş olarak anılmaktadır. Taşın en bilinen özelliği hayatta en çok istenilen şeyin bulunmasını ve onu elde etmek için gerekli motivasyonu sağlamasıdır.

İris Akik

Tüm gökkuşağı renklerini içerisinde bulundurduğu için gökkuşağı akik olarak da bilinen bu taş gerginliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bunların yanında üzerinde taşıyanlara cesaret de vermektedir. Hayatlarını iyileştirmek isteyen kişilerin taşıması önerilmektedir.

Laguna Akik

Akik türlerinin içerisinde en değerli olanıdır. İçerisinde kırmızı ve tonlarında katmanları bulunmaktadır. Taşın etkilediği enerjilerin başında eğitim gelmektedir. Diğer bir yandan zekayı, hayal gücünü ve ilhamı geliştirmek için de kullanılmaktadır.

akik taşının duygusal faydaları

akik taşının duygusal faydaları

Superior Gölü Akik

En eski akik taşlarından birisi olduğuna inanılan bu taş ismini çıkarıldığı bölge olan Kanada Superior Gölünden almaktadır. Aurayı, zihni ve ruhu dengelemesi ile bilinen superior akik, aynı zamanda taşıyana cesaret ve hayatını dönüştürmek için de kullanılmaktadır.

Yosun Akik

Halkaları olamayan bir akik türüdür. İçerisinde yosuna veya likene benzeyen desenleri bulunur. Entelektüel enerji veren bu taş geçmişin dengelenmesi için de kullanılmaktadır. Bunların yanında fiziksel ve ruhsal dengenin kurulmasına da yardımcı olmaktadır. Son olarak bolluğu ve zenginliği hayatına çekmek isteyen kişiler de kullanabilir.

Tüy Akik

Üzerindeki tüy desenleri dolayısıyla bu ismi alan akik, kişilerin geçmiş yaşamlarını anlamasını sağlayan ve geçmişiyle barışmasına vesile olan bir şifalı taştır. İnsanların barışı bulmalarına yardımcı olurken aynı zamanda pragmatik düşüncenin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Travmalarla başa çıkmada ve öfke kontrolünde zorlanan, kararsız olan ve özgüveni az olan kişilerin kullanılmasına uygun olmaktadır.

 Yılan Derisi Akik

Yılan derisine benzeyen yüzeyi ve yarı saydam özelliği ile yılan derisi akik, krem, sarı ve bej tonlarını içermektedir. Uyum getirme özelliğinin yanı sıra,  insanların kişiliğini geliştirmede de yardımcı olmaktadır.

Turitella Akik

Manevi değeri yüksek olan bir taş olan turitella akik; ata, ev ve dünya ile bağlantılıdır. Taşıyan kişilerin güçlerini arttıran ve hayatta kalma taşı olarak bilinmektedir. Bilgeliği arttırması, genel sağlığa iyi gelmesi, sindirimi  düzenlemesi, doğurganlığı arttırması, yorgunluğu gidermesi, şişkinliği gidermesi ve ağrıyı azalttığına inanılmaktadır.

Akik Taşının Faydaları

Akik taşı dengeleyici özelliği ile bilinmekle birlikte, başka alanlarda da şifa dağıtmaktadır. Farklı türleri bulunan taş bu sayede birçok alanda şifa dağıtmaktadır.

Hayatınızı Dengeler

Günümüzde insanlar enerjilerini birçok farklı alan için harcamaktadır. Aile, aşk ya da iş hayatı gibi bölümlere ayrılan hayatımızı bazı dönemlerde dengeleyemeyiz ve hiçbir şeye yetemediğimizi düşünürüz. İşte bu gibi durumlarda akik taşın yardımımıza koşar. Hayatınızın farklı alanlarını dengelemek için akik taşı ile meditasyon yapabilir ve sizin için hangi alana ne kadar enerji harcamanız gerektiği ile ipuçları yakalayabilirsiniz.

Topraklanmak İçin Kullanabilirsiniz

Stresli ya da gergin olduğunuz dönemlerde enerjinizi yeniden toplamak ve karmaşık beyninizi sakinleştirmek için akik taşından faydalanabilirsiniz. Akik taşının sahip olduğu düşük titreşimler enerjinizi yeniden kalibre etmenizi sağlamakta, bu sebeple de sakinleştirmektedir.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları

Akik taşı öncelikle fiziksel aktiviteler ile ilişkilendirilmektedir. Bu taşı taşıyan kişilerinin algılarının daha açık olduğuna, hızlı ve analitik düşünmeyi güçlendirdiğine ve konsantrasyonu arttırdığına inanılmaktadır.

akik taşının fiziksel faydaları

akik taşının fiziksel faydaları

Diğer bir yandan akik taşı başta sindirim ve üreme sistemleri olmak üzere iç organların genel sağlıklarını geliştirdiği düşünülmektedir. Son olarak akik taşı dolaşım sistemini, kalbi ve kalp kaslarını güçlendirmektedir.

Akik Taşının Duygusal Faydaları

Akik taşı insanların birbirleriyle daha uyumlu olmasına ve dolayısıyla daha barışçıl davranmalarına yardımcı olmaktadır. Bunların yanında pragmatist düşünceyi ve kararlılığı teşvik etmektedir.

Akik taşının özellikleri arasında insanların kendilerini keşfetmelerini sağlaması ve daha önce bilmedikleri özelliklerini bulmalarını sağlamasıdır.

Eğer zor bir konu hakkında bir konuşma yapacaksanız akik taşları sizin daha cesur olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında öfke ve acı gibi duyguların üstesinden gelmenize yardımcı olacağı gibi hayatınızı dolu dolu yaşamanız da yardımcı olacaktır.

Akik Taşı Nasıl Kullanılmalıdır

Akik taşını kullanmanın en kolay yöntemi, takı olarak taşımaktan geçmektedir. Bu sayede gün boyunca taşın enerjisi ile ilişkide olabilirsiniz. Taşı kullanmanın bir diğer yolu ise onu çantanızda ya da cebinizde taşımanızdır. Bu sayede enerjisine ihtiyaç duyduğunuz her anda onu elinize alabilirsiniz. Son olarak yaşadığınız ya da çalıştığınız ortamlara ve görebileceğiniz bir yere akik taşını yerleştirebilir ve ortamın enerjisini düzenleyebilirsiniz.

Akik taşını kullanmaya başlamadan önce ise öncelikle enerjisini temizlemeniz ve niyette bulunarak enerjisini aktif etmeniz gerekmektedir. Niyet için baitçe hayatımı dengelemeyi seçiyorum diyebilirsiniz.

Akik Taşı Hangi Şifalı Taşlarla Kombinlenir

Değerli taşları birlikte kullanırken birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar; niyet, kristal yapı ve kristal ailesi olmaktadır.

Kuartz ailesine ait olan akik taşını yine bu ailenin üyelerinden olan; ametist, gül kuartz, sitrin, dumanlı kuartz ve berrak kuartzla birlikte kullanılabilir.

Kristal yapısı ile eşleştirilerek kullanılacak olan taşlar içerisinde ise; Carnelian, turmalin, jasper, aventurin, hematit ve kalsit bulunur.

Doğum Taşı

Geleneksel olarak akik taşı doğum taşı olarak nitelendirilmemektedir. Diğer bir yandan farklı renkleri bulunduğu için tüm burçlar için uyumlu bir türü bulunur. Spesifik olarak ise ikizler burcunun doğum taşı olabilmektedir. İkizler burcundaki bir kişinin bu taşı taşıması, daha konuşkan ve kıvrak zekalı olmalarına ve daha az gergin olmalarına yardımcı olmaktadır.

Dilerseniz bu yazımızdan da Online Okey Oyna isimli yazımıza ulaşabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

2 Yorumlar

 1. phone

  23 Ocak 2024 at 02:07

  Telefonunuzda belirli bir sorunla karşılaştığınızda, internet üzerinde benzer sorunlar için çözüm önerileri bulabilirsiniz.

  Cevapla
 2. Transfer

  2 Mart 2024 at 11:07

  Bazı temel kontroller yaparak sorunu belirleyebilirsiniz. Örneğin, telefonunuzun bağlantılarını kontrol edin, yazılım güncellemelerini kontrol edin ve gerekiyorsa virüs taraması yapın.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.