Anne Sütünü Arttıran Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

admin          Genel     Anne Sütünü Arttıran Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?     2139 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir? En az hamilelik dönemi kadar; hamilelik sonrası dönem de aynı şekilde önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Çünkü hamilelik sonrası dönemde de dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken birçok konu var. Özellikle beslenme konusuna bu dönmde de dikkat edilmesi gerekiyor. Hem annenin kendi sağlığı için, hem de yeni doğan bebek için bu oldukça önemli. Hamilelik sonrasında dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de anne sütü. Fazlasıyla hassas bir yapıda olan anne sütü; en ufak bir streste, sağlıksız beslenmede, alkol ve sigara kullanımında olumsuz yönde etkilenebiliyor ve azalabiliyor yada kesilebiliyor. Peki anne sütünü arttırmak için ne yapmak gerekiyor? Hangi gıdaları tüketmeli? Anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir?

 

anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir

anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir, anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir, anne sütünü arttıran içecekler nelerdir

Anne sütünü arttıran yiyecekler

Anne sütünü arttırmada etkili olan yiyecekler şunlardır:
Havuç
Havucun sadece gözler için faydalı olduğu düşünlür çoğu zaman. Fakat bu tek bir bakış açısıyla oluşan bir düşüncedir. Çünkü havuç doğal östrojen olarak da adlandırılır. Çünkü içeriğinde ki fitoöstrojen maddesi nedeniyle, emzirme döneminde ki annelerin süt kanallarının gelişmesine yardımcı olur ve süt üretiminin artmasına da yardımcı olur. Bu nedenle emziren annelerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir gıdadır. Havuç; her şekilde tüketilebilir. İster salatalarda kullanın, ister sıkıp suyunu için, isterseniz güzelce yıkadıktan sonra tek olarak tüketin. Yada isterseniz yemeklerinize bir miktar havuç ilave ederek de tüketebilirsiniz.Tercih size kalmış. Fakat mümkün olduğunca çiğ olarak ve doğal haliyle tüketmeye özen gösterin.
Yulaf
Hem süt kanallarının gelişmesi, hem de süt üretiminin artması için tüketilmesi gereken gıdalardan birisi de yulaf. Çünkü yulaf; içeriğinde ki demir nedeniyle, süt üretiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Bir başka önemli özelliği de oksitosin adlı hormonun salınım oranını arttır ve sütün, süt kanallarından sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

Arpa
Çok uzun yıllardır; anne sütünü arttırmada önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülen bir başka gıda arpa. Her ne kadar; geçmiş yıllarda, bu durum birçok insana pek fazla inandırıcı gelmese de, son yıllarda yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar sonucunda, arpanın da anne sütünü arttırmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunun nedeni; arpanın içinde ki polisakkaritlerin, anne sütünün salınımını arttırarak, sütün bollaşmasına yardımcı olmasıdır.Bunun yanı sıra streste anne sütü azlığında bir etkendir ve bu stresi online okey oynayıpta geçirebilirsiniz.

Ceviz – Badem
Anne sütünü arttıran gıdalardan birisi de ceviz ve badem gibi kuru yemişlerdir. Bu kuru yemişler; anne sütününden ziyade, sütün kalitesini arttırarak bebekler için daha sağlıklı bir besin haline gelmesine yardımcı oluyor. Ceviz ve badem gibi kuru yemişler; içerisinde vücut için faydalı olan pekçok yağ barındırıyor. Bunun yanında vitamin ve mineraller de düşünüldüğünde, hem anne sütünün, hem de sütün kalitesinin artması için düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdalardan birisidir.
Rezene
Özellikle; kış aylarında çayı yapılarak da tüketilen rezene, anne sütünü arttırmada son derece etkili olan bir içecek türüdür. Tıpkı havuç gibi; içeriğinde fitoöstrojen maddesi bulunan bir içecektir. Bu nedenle süt kanallarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve sütün artmasına yardımcı olur. Rezenenin bir diğer önemli faydası da sindirim sistemine destek olarak, hem annenin hem bebeğin sindirim problemlerini ortadan kaldırmasıdır. Bütün bu faydalar düşünüldüğünde rezene, annelerin sofralarından ve mutfaklarından eksik etmemesi gereken bir içecektir.

Dereotu
Yapı olarak; rezeneye benzer özellikler taşıması nedeniyle, anne sütünü arttıran gıdalardan birisi olarak kabul edilir dereotu. Eğer rezene çayını içmeyi sevmiyorsanız yada herhangi bir sebepten dolayı rezeneden faydalanamıyorsanız, dereotunu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Pişirmek yerine, taze ve çiğ olarak tüketmeniz daha faydalıdır. Bu nedenle salatalarınıza ekleyebilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz.
Susam ve susam yağı
Eğer; anne sütünü arttırma konusunda, çift yönlü bir etki istiyorsanız susam ve susam yağını bolca tüketmeniz önerilir. Susam ve susam yağı da tıpkı ceviz ve badem gibi, içinde vücut için faydalı olan yağları barındırıyor. Hergün düzenli olarak; 1-2 yemek kaşığı susam yağını salatalarınıza ekleyip yemek, sütünüzü arttırdığı gibi, sütün kalitesini de önemli ölçüde arttırır. Bunun dışında; yine düzenli olarak, karın ve göğüs bölgenizi susam yağıyla ovup, masaj yapmak, doğum sırasında oluşan yıpranmaların ve emzirme nedeniyle oluşan çatlakların giderilmesine de yardımcı olur.

Fesleğen
Hamilelik sonrası dönemde; annelerin düzenli olarak tüketmeleri gereken bir başka gıda ise fesleğen. Fesleğenin de birden çok faydası var. Öncelikle; içinde ki K ve C vitaminleri ile vücuda destek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca; vücutta rahatlatıcı bir etki yaratarak, stres veya buna benzer sebeplerden dolayı oluşan süt kesilmesi yada azalması problemini de ortadan kaldırıyor. Yeni doğum yapan birçok anne; stres, endişe, gerginlik, kaygı gibi sebeplerden dolayı sütünün kesilmesi yada azalması gibi problemlerle karşılaşır. Bunun önüne geçebilmek için salatalarınıza dere otu ile birlikte fesleğen de ekleyebilirsiniz.

Sarımsak
Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Kalp krizi, felç, kanser gibi ciddi hastalıkları önlemede etkilidir, kilo vermeye yardımcı olur, tansiyonu düşürür, saçların ve saç derisinin güçlenmesinde yardımcı olur. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Tabii yeni doğum yapmış olan anneler için faydası da anne sütünü arttırmasıdır. İçeriğinde ki vitamin ve mineraller sayesinde anne sütü ile birlikte sütün kalitesini de arttırmada önemli bir etkiye sahiptir. Sütünün daha besleyici ve yeni doğan bebeği için daha sağlıklı olmasını isteyen anneler sarımsağı düzenli olarak ve rahatlıkla tüketebilir. Tabii koku yapma problemi sizin için önemli değilse eğer.

Anne sütünü arttıran içecekler

Anne sütün arttıran yiyeceklerin neler olduğunu öğrendik. Tabii bir de tüketilmesi tavsiye edilen ve anne sütünü arttırmada önemli rol oynayan içecekler de var. Bu içecekler şunlardır:

Bitki Çayları
Bilindiği gibi; bitki çayları özellikle kış mevsiminde pek çok kişi tarafından tüketilen çay türüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle, başta soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığı önlemede etkilidir. Bitki çaylarının bir diğer önemli özelliği ise anne sütünü arttırıcı etkiye sahip olmasıdır. Biberiye çayı, rezene çayı gibi çaylar ve zencefil, zerdeçal, kekik, tarçın gibi besinlerle hazırlanan detoks içecekler anne sütünü arttırmada önemli bir etkiye sahiptir.

Kompostolar
Ayva, elma ve diğer kuru meyvelerle hazırlanan, şeker içermeyen kompostolar da anne sütünü arttıran bir başka içecek türüdür.
Sebze çayları
Yeşil yapraklı sebzeler ve ananas, avokado gibi besinlerle hazırlanan sebze çayları da aynı şekilde anne sütünü arttırıcı etkiye sahip olan bir diğer içecek türüdür.

Bu yazımızdan da Rüyada Ateşlenmek Ne Anlama Gelir ? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

3 Yorumlar

 1. Yeni Anne

  31 Temmuz 2021 at 08:34

  bilgi için teşekkürler. annemde öyleydi

  Cevapla
 2. great chat

  13 Temmuz 2022 at 04:13

  great online chat and game

  Cevapla
 3. goza

  20 Eylül 2023 at 02:29

  allah çocuklarımıza zeval vermedin

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.