Batak Nasıl Oynanır

admin          Batak Oyna     Batak Nasıl Oynanır     3717 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Batak 4 şekilde oynanan bir oyundur ve herkes batak nasıl oynanır sorusunun cevabını aramaktadır . En çok ihaleli batak oynanır. İhaleli batağın yanı sıra eşli batak, maça kozlu batak ve gömmeli batak türleri vardır.

batak giriş

batak giriş

Genelde dört kişi ile oynanır. Herkese 14 kâğıt dağıtılır ve koz belirlenir. İlk alan kişi kozu belirler. El belirleme sayısı en az beştir. Pas diyen kişi hiç el almamalıdır. El aldığı takdirde batar. Herkes belirlediği sayıyı almaya çalışır. Eşli batakta en az yedi söylenir. Gömmeli batak 3 kişi işe oynanır ve yere 4 tane kâğıt kapatılır. Batak oyunu oyna ile ister canlı batak ister bilgisayar ile oynama imkânı bulun.

 • Batak Oyunu Kaç Kağıtla Oynanır : 52 kartlık bir iskambil destesi ile oynanır ve bu destede 4 farklı renk bulunur: kupa, karo, sinek ve maça. Her renkte 2’den 10’a kadar olan kartlar ve papaz (J), kız (Q), şah (K), as (A) olmak üzere toplam 13 kart bulunur.
 • Batakta Hangi Kart Üstün : Batak oyununda kartlar sırasıyla A (en yüksek), K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 (en düşük) şeklinde sıralanır. Bu 52 kartlık destede toplam 52 kart bulunur ve oyun bu kartlarla oynanır. Oyuncular bu kartları kullanarak eldeki stratejilerini geliştirirler ve rakiplerine karşı kazanmaya çalışırlar. Batak oyununda amaç, eldeki kartları en iyi şekilde kullanarak diğer oyuncuları alt etmek ve en fazla puanı kazanmaktır.

Batak oyunu genellikle 4 kişilik ekipler tarafından oynanır. Oyunun amacı, rakip takımın kartlarını hepsini elinizde toplamaktır. Oyun başladığında her oyuncuya belli sayıda kart dağıtılır ve oyunculardan biri başlangıç oyuncusu olarak seçilir. Başlangıç oyuncusu kartlarını açar ve diğer oyuncular onun açtığı kartları eşleştirmeye çalışır. Eşleştirilen kartlar oyuncunun elinden çekilir ve oyun devam eder. Oyun sonunda en çok kartı olan oyuncu ya da takım kazanır.

Klasik Batak Oyunu Nasıl Oynanır

Bir destede bulunan 52 adet kâğıdın hepsinin 4 kişiye 13’er adet olmak üzere dağıtılmasıyla oynanır. Kart dağıtım yönü saat yönünün tersine doğrudur. Klasik batak oyunu kuralları içerisinde herkes elinde yer alan kâğıtlara göre en az 5 el almak üzere ihaleye girebilir. Diğer oyuncular ise elindeki kartın durumuna göre ihaleyi yükseltebilir veya pas geçebilir. Konuşulan ihale kadar el alınamaz ise girilen ihaleye batılmış demektir. Diğer oyunculara da aldığı el kadar puan yazılır.

 1. Oyunun Amacı: Batak, dört oyuncu arasında oynanan bir kart oyunudur. Oyunun amacı, eldeki kartları en iyi şekilde kullanarak diğer oyuncuları alt etmek ve en fazla puanı kazanmaktır.
 2. Oyuncu Sayısı: Batak dört oyuncuyla oynanır.
 3. Oyunun Kartları: Batak oyununda 52 kartlık bir iskambil destesi kullanılır. Oyunda kartlar sırasıyla A (en yüksek), K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 (en düşük) şeklinde sıralanır.
 4. Dağıtım: Her oyuncuya 13 kart dağıtılır.
 5. İlk İhale: Oyun, oyunculardan birinin “ihale” yapmasıyla başlar. İhale, eldeki kartların gücünü belirlemek ve oyunun başlama hakkını kazanmak için yapılır.
 6. Oyunun Akışı: İhaleyi kazanan oyuncu, oyunun dört kartlı ilk elini açar ve bu eldeki kartlar “kapalı” olarak bilinir. Diğer oyuncular bu kartlara bakamaz.
 7. Renk Belirleme: İlk elin açılmasının ardından, bu eldeki renk oyunun oynanacağı renk olarak kabul edilir. Diğer oyuncular bu rengi takip etmek zorundadır.
 8. Skorlama: Her el sonunda, oyuncular ellerindeki kartlara göre puan alır. Örneğin, koz (belirlenen renk) atan ve en yüksek puana sahip olan oyuncu, elin galibi olur ve bu eldeki tüm kartları kazanır.
 9. Oyunun Sonu: Tüm eler tamamlandığında, oyuncular ellerindeki kartların toplam puanlarını hesaplarlar. Oyuncuların hedefi, mümkün olduğunca az puan toplamaktır.
 10. Kazanan: Oyun sonunda en az puanı toplayan oyuncu kazanır.

Gömmeli Batak Oyunu Nasıl Oynanır

3 kişi ile oynanır. Eşli batak oyunu karşılıklı oturan ikişer kişilik iki grup ile oynanır. İhale en az 8 ile başlar. İhaleyi alan oyuncunun eşi elindeki kartları yere açar. Oyuncu istediği kart destesinden oyunu başlatır. Koz maça batak oyunu diğerlerine nazaran biraz daha farklıdır. Koz maça olduğundan dolayı herkes dağıtılan eline bakarak alabileceği kadar bir sayı belirtir. Keyifli zaman geçirmek için Okeydeyim.net sitesi ile üyelik derdi ile uğraşmadan sevdiklerinizle batak oyununa erişim sağlayabilirsiniz.

batak nasıl oynanır

batak nasıl oynanır

Kâğıt oyunlarındaki eğlence binlerce kişinin keyif kaynağıdır. Sitemize girerek üye olmadan da batak oynama seçeneğimizden yararlanabilirsiniz. Yıllardır sevilerek oynanılan kâğıt oyunlarından olan batak oyununu canlı oyna tercihi yaparak sitemiz üzerinden oynayabilirsiniz. İnternetten, indirmeden, üye olmadan ve canlı olarak online batak oynayabilirsiniz. Batak oynamanın tüyolarını ve nasıl oynanacağını sitemiz aracılığıyla oynayabilirsiniz. En eğlenceli kâğıt oyunu olan batağı sizler için sitemizde sunmaktayız. Sitemizde en renkli görseller ve efektlerle batak oynamanın keyfini yaşayabilirsiniz. Sitemizde sizler gibi batak oynamayı seven binlerce kişi bulunuyor. Dilerseniz batak oyununu bilgisayarla oynayabilir, dilerseniz de online olarak yabancı kişilerle oynayabilirsiniz. Batak oynama keyfini sitemizde çıkarabilirsiniz. Batak oynama seçeneklerini ve tekniklerini sitemizde bulabilirsiniz.

En gözde oyun türlerinden olan batak oyunu hakkında merak edilen ayrıntılardan biri batak oyunu nasıl oynanır? konusudur. Kurumsal batak oyunu web sitemizden profesyonel kadromuz ile ücretsiz bir şekilde batak oyunu öğretiyoruz.

Gömmeli Batak, temel Batak oyununa göre daha karmaşıktır ve ek kurallar içerir:

 1. Oyuncu Sayısı: Gömmeli Batak dört oyuncuyla oynanır.
 2. Kart Takası: Her elin başında, oyuncular ellerindeki kartlardan birkaçını açar ve bu kartlar üzerinde bir takas yapılır. Kart takası, oyunun stratejik bir bileşenidir.
 3. Koz Sıralaması: Gömmeli Batak’ta her elde farklı bir koz sıralaması olabilir. Örneğin, bir elde sinek 2 en yüksek koz olabilirken, bir sonraki elde kupa A en yüksek koz olabilir.
 4. Gömme İşlemi: Gömmeli Batak’ta oyuncular bazı kartları “gömerler”. Gömme işlemi, oyunun sonunda puanları etkiler. Gömme işlemi, oyuncuların puanlarını azaltmak veya artırmak için kullanabileceği bir stratejidir.
 5. Skorlama: Gömmeli Batak’ta puanlama karmaşıktır ve el sonlarında yapılan gömme işlemine bağlı olarak değişebilir.
 6. Kazanan: Gömmeli Batak oyununun sonunda en az puanı toplayan oyuncu kazanır.

Batak Oyunu Oynanışı

Bir tür iskambil oyunu olan ve ayrıca kozlu oyun olarak da ün salan batak oyunu nasıl oynanır sorusuna yanıt olarak bu oyunun oynanışı oldukça basit olduğunu belirtebiliriz. 52 iskambil kartı üzerinden en az 2 ve en fazla 4 oyuncu ile oynanabilen batak oyununda temel hedef en fazla elin elde edilmesidir. Genel olarak 13 veya 14 tur üzerinden gerçekleştirilen batak oyununda ayrıca örneğin 81,101 gibi belirli oranda sınırlamalarda gerçekleştirilebilir.

ihaleli ihalesiz batak nasıl oynanır

ihaleli ihalesiz batak nasıl oynanır

Batak oyunu ihaleli ve ihalesiz olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunur ve tercihe göre eşli veya eşsiz olarak da oynanabilir. İskambil kartları dağıtıcı oyuncu tarafından ikişer ya da üçer sayıdan diğer oyunculara dağıtılır. Dağıtımdan önce dağıtıcı oyuncu sağ tarafındaki oyuncuya kartları kestirir. Kart dağıtım sırası soldan sağa doğru gerçekleştirilir. Tüm kartlar eşit olarak dağıtıldıktan sonra oyun süreci gerçekleştirilir. Batak oyununda temel kural yerde bulunan iskambil kartından daha büyük bir iskambil kartı atılarak bu sayede yerdeki eli elde etmektir.

Batak Oyunu Nasıl Kazanılır

Oyun başladığında her oyuncuya belli sayıda kart dağıtılır ve batak oyunu nasıl kazanılır sorusuna cevap aranır. Oyunculardan biri başlangıç oyuncusu olarak seçilir. Başlangıç oyuncusu kartlarını açar ve diğer oyuncular onun açtığı kartları eşleştirmeye çalışır. Eşleştirilen kartlar oyuncunun elinden çekilir ve oyun devam eder.

Batak oyununda kullanılan kartlar, Türk kartları olarak da bilinir ve oyun için standart 52 kartlık bir deste kullanılır. Bu deste, 4 farklı renkten oluşur: sinek, karo, maça ve kupa. Her renkte 13 kart bulunur ve her kartın bir değeri vardır.

Oyun sırasında oyuncular kartlarını açarak eşleştirmeye çalışırlar. Eşleştirilen kartlar oyuncunun elinden çekilir ve oyun devam eder. Eşleştirilmeyen kartlar ise oyuncularda kalır.

Oyun sonunda en çok kartı olan oyuncu ya da takım kazanır. Ancak oyun sırasında oyuncularda bazı kurallara uymak zorundadır. Örneğin, oyuncunun kartlarını açarken yalnızca elindeki kartların değerlerine bakmasına izin verilir. Aynı zamanda oyuncunun kartlarını açarken kartların arkasına bakmasına da izin verilmez.

Batak oyunu, kart oyunları arasında çok popülerdir ve genellikle arkadaşlar arasında veya aile içi olarak oynanır. Ancak oyunun kurallarını iyi bilmeyen oyuncular için biraz zor olabileceği unutulmamalıdır.

Batak Oyunu Çeşitleri

Batak oyunu ihaleli, gömmeli, eşli ve klasik tarzda sitemizde oynanıyor. En gerçekçi haliyle batak oynamak için sitemizi tercih edebilir, tüm dijital cihazlarınıza batak oyunu indir tercihi yaparak internet olmadan da batak oynayabilirsiniz. Türkiye’den batak oynayan kişilerle oynayabilir, en yüksek puanlara siz sahip olabilirsiniz. Dünyaca ünlü batak oyununu sitemize üye olarak oynadığınızda oyuncu derecesine girebilirsiniz. Hoş, eğlenceli ve kaliteli bir platform üzerinden keyifli oyunlar oynamak için sitemizi tercih edebilirsiniz. Boş anlarınızda, iş molalarınızda, nöbetlerinizde ve can sıkıntısı yaşadığınız her yerde internete ihtiyaç duymadan batak oynamak için oyunu sitemizden indirebilirsiniz. Anında batak oynamak için sitemizi tercih edebilirsiniz.

İhaleli ihalesiz Batak Oyna

İhaleli Batak oyunu iskambil kağıtları ile oynanan ve gün içinde oluşan stresi atmak için insanları rahatlatan bir oyun çeşididir. İnsanlar gün boyu çalışıp da evlerine geldiklerinde, yorgun oldukları için gece dışarı çıkamıyor ya da zamanları dışarıda zaman geçirmeye yetmiyor. Bundan dolayı online oyun oynanan sitelere ihtiyaç duyuyorlar. Sitemizde Bulunan Batak Oyna Oyunları Sitemizde ihaleli batak oyunu olarak eşli veya eşsiz oyunlar oynayabilirsiniz. İhaleli veya ihalesiz batak oyunu bulunan sitemizde isterseniz bilgisayara karşı isterseniz de online olarak canlı ihaleli batak oyunu oynayabilirsiniz. Eğer üç kişilik odalarda oyun oynayacaksanız gömmeli ihaleli batak oyunu oynayabilirsiniz.

batak oyunu oyna

batak oyunu oyna

Sitemizde şehirlere özel olarak kurulan şehir odalarında istediğiniz şehirde online olarak ihalesiz batak oyunu oynama imkanı elde edebilirsiniz. Böylece güzel arkadaşlıklar edinebilir ya da arkadaşlarınızla evlerinizden aynı odada oyun oynayabilirsiniz. Toplam da 11 ya da 13 el oynanan ihalesiz batak oyununda hedef bu eller içerisinde en çok eli kazanarak birinci olmaktır. İhalesiz Batak oyunu 52 iskambil kağıdı ile oynanmaktadır. İskambil kağıtlarında 13’er tane kupa, sinek, karo ve maça kartları bulunur. Bu 13 kartta; 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,Vale, Kız, Papaz ve As kağıtları bulunmaktadır.

İhaleli Batak ve Eşli Batak Kuralları

Klasik batak oyununda bir deste 52 adet kâğıttan oyunculara 13’er adet kağıt dağıtılıyor. En çok tercih edilen ihaleli batak oyunu kuralları kâğıtlar dağıldıktan sonra oyuncular ellerinin durumuna göre en az 5 olacak şekilde ihaleye giriyor. Eli iyi olmayan oyuncular pas diyerek, ihaleden kaçıyor ve ihale en yüksek alırı söyleyen oyuncuya kalıyor. Oyun boyunca ihaleci ve diğer oyuncular aldıkları oyun kadar puan kazanıyor. Hiç oyun alamayan oyuncu ise ihalecinin söylediği ihale kadar batıyor. Eşli batakta da kurallar aynıdır. Fakat burada ihaleci takımlar minimum 7’ye girmek zorunda kalıyor. İhaleyi alan takım ise kozu belirler ve ardından eşlerden ihale girmeyeni kâğıtlarını yere açar ve oyun başlar.

Batak Oyunu İhaleli Nasıl Oynanır

Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından genci yaşlısı fark etmeksizin oynanan oyunlardan birisi olmaktadır. Masa ve iskambil oyunları arasında en çok tercih edilen oyunların başında gelen batak, basit kurallardan oluşuyor. İhaleli, eşli, gömmeli ve koz maça olarak 4’e ayrılan batakta en çok tercih edilen tür ise ihaleli batak olarak karşımıza çıkıyor. Batak oyunu ihaleli nasıl oynanır sorusunun cevabı sadece birkaç cümle ile açıklanabilecek kadar kolaydır. Sitemizden ihaleli batağa giriş yaptıktan sonra siz de dâhil olmak üzere 4 oyuncuya 13’er kart dağıtılır. Böylece oyun başlamış oluyor. Ardından oyuncular ellerinin durumuna göre minimum 5 diyerek ihaleyi almayı çalışır. Son olarak elindeki güçlü grup koz olarak seçilir ve oyuncu oyunu başlatır.

İhaleli Batak, temel Batak oyununa benzer ancak bazı farklılıkları vardır:

 1. İhale: İhaleli Batak’ta her elin başında oyuncular sırayla ihalede bulunurlar. İhaleler, eldeki kartların gücüne ve oyun stratejisine bağlı olarak yapılır.
 2. Kart Takası: İhale sonrası, oyuncular ellerindeki kartlardan bazılarını açarlar ve bu kartlar üzerinde bir takas yapılır. Bu kart takası, oyun stratejisinin önemli bir parçasıdır.
 3. Koz Belirleme: İhaleyi kazanan oyuncu, koz rengini belirler.
 4. Koz Sıralaması: İhaleli Batak’ta her elde farklı bir koz sıralaması olabilir. Örneğin, bir elde kupa 7 en yüksek koz olabilirken, bir sonraki elde karo 10 en yüksek koz olabilir.
 5. Diğer Kurallar: İhaleli Batak’ta bazı özel kart kombinasyonları ve kurallar vardır. Bu kurallar oyuncuların stratejisini etkileyebilir.

Her üç oyun da karmaşık stratejilere sahip olabilir ve zamanla daha iyi bir oyuncu olmak için pratik yapmayı gerektirebilir. Bu oyunların kurallarını anladıktan sonra, daha fazla deneyim kazanmak için arkadaşlarınızla veya çevrimiçi platformlarda oynamak iyi bir fikir olabilir.

Gömmeli Batak ve Koz Maça

Gömmeli batak oyunu, üç oyuncu arasında oynanır. Her bir oyuncuya 16’şar adet kâğıt dağıtılır. Ve yere kapalı şekilde 4 kâğıt bırakılır. İhaleye giren oyuncu ihale sonunda, elinden 4 kâğıdı yere bırakır ve yerdeki kapalı kâğıtları eline alır ve devamında oyun başlar. Gömmeli batak oyunu kuralları da devamında diğer batak oyunları gibi oluyor. Koz maça oyununda ise elinizdeki maça kâğıtları koz oluyor. Bu oyunda ihale olmaz ve herkes alabileceği oyun kadar rakam belirtir. Ve buna göre puanlama yapılır. Sitemizden çok hızlı bir şekilde batak oynamaya başlayarak bu popüler oyuna hızlıca alışabilir ve son derece eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İhale Açılışı, İhalede Yer Alınması Ve Koz Tercihi

Birçok bireyler batak oyunu nasıl oynanır konusunda ihale açılışı hakkında yetersiz bilgilere sahip olabiliyor. İskambil kartlarının dağıtılmasından sonra ihale gerçekleştirilir. İhaleye ilk giriş hakkıysa iskambil kart dağıtıcısının sağ yönünde bulunan oyuncuya aittir. Oyuncu ihalede öngörülen en düşük oran eşlide 8 ve eşsizde 5 sayısı üzerinden giriş yapabilir ya da tercihi doğrultusunda pas belirtebilir.

Tüm oyuncular sırası ile iletişim kurduktan sonra en yüksek oran sunan oyuncuya ihale kalır. Tüm oyuncular tarafından pas belirtilmesi durumunda ihale minimum oranda eşlide 7 ve eşsizde 4 sayısı üzerinden kart dağıtıcısının sağ yönündeki oyuncuya aktarılır. İhaleyi alan oyuncu tarafından koz belirlenir. İhaleci elinde bulunan iskambil kartlarından tercih yaparak koz olarak diğer oyunculara sunar.

Batak Oyunu Kuralları

Standart 52’lik iskambil kart destesi ile oynanan oyunların başında batak oyunu gelmektedir. 52 kartın bulunduğu deste içerisinde sinek, maça, karo ve kupa kart serileri bulunmaktadır. Kartlar büyükten küçüğe AS, PAPAZ, KIZ, VALE, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 olarak sıralanmaktadır. Bir çeşit zihinsel egzersiz oyunu olan batak, unutkanlık ve demans gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir. Strateji gerektirdiğinden dolayı batak oyunu kuralları iyi bilinmelidir. Ülkemizde yaygın olarak oynanan bu yetişkin oyunu, internet üzerinden ücretli ve ücretsiz olarak oynanabilmektedir.

Batak Oyunu Taktikleri Nelerdir

Sürekli iyileşme ve gelişmeyi hedeflediğimiz batak oyununda sürekli iyileştirmeler ve yeni eklenen taktikleri bulunduruyoruz. Batak oynamak incelik ve taktik öğrenmekle devam eden bir ustalaşma sürecinde keyif alınan bir oyun türüdür.

Oyun içerisinde size blöf yapılıp yapılmadığını anlamak için oyunu çok iyi okuyup gözlemlemek ve tahminlerde bulunmak gereklidir. Konsantrasyon bu oyunda en önemli taktiklerden biridir. Bir diğer önemli taktik ise ihaleye girip girmeme kararındaki o ince noktadır. Eliniz sadece maça diye koz girerseniz ve elinizde as, papaz ve kız üçlüsü dışarıdaysa oyunu sırf kozla bile kaybetme ihtimaliniz yüksektir. O nedenle bu oyunda dikkat dağınıklığına yer yoktur.

 

canlı batak

canlı batak

Batak Nasıl Dağıtılır

Batak nasıl dağıtılır şöyle ki; Farklı şekillerde oynanan batak oyna oyunu kartların dağılışı bakımından da farklılık göstermektedir. Eşli, tekli başta olmak üzere en az iki kişi ile oynanmaktadır. Batak oyunu 52 denilen iskambil kartları ile bir desteden ya da iki deste iskambil kartı ile oynanmaktadır.

Batak Kağıtlarının Dağılım Şekli

Şöyle ki; batak oyununda iskambil kartları oynanan kişi sayısına göre farklı sayılarda dağıtılmaktadır. Kafede ya da kahvehane gibi yerlerde masa üzerinde canlı bir şekilde arkadaşlar arasında 4 kişi ile oynanıyorsa eğer bir deste iskambil kağıdında herkese eşit şekilde 13 adet dağıtılmaktadır. Bir kişi tarafından dağıtılmak üzere alınan iskambil kartları kimsenin görmeyeceği şekilde önden arkaya, arkadan öne ya da iyice karışacak şekilde aralara da konmak üzere kartlar karıştırılmaktadır. Kartlar karıştırıldıktan sonra 4 kişiye dağıtan kişi ister 2 şer adet, ister 3 er adet oyunculara kartlar bitinceye kadar eşit şekilde dağıtmaktadır. Kartları her el bir kişi sıra ile dağıtımını yapmaktadır. Mutlaka el bitimlerinde kartlar iyice karıştırılması gerekmektedir.

Farklı kişiler ile oynanan batak oyununda kartlar nasıl dağıtılmaktadır

Şu şekilde açıklanabilir. Batak 2 ve 3 kişi ile de oynandığı için kartların dağıtımı 4 kişi ile yapıldığı gibi yapılmamaktadır. Kişi sayısı az olduğu için oyunculara verilen kart adetleri de artmaktadır. İki kişi ile oynanan batak oyununda kartlar iki kişi arasında 26 şar adet dağıtılmaktadır. Adet sayısı fazla olduğu için batak sayısı da fazla yazdırılmaktadır. 4 kişi ile en az 2 rakamı yazdırılıyorsa 2 kişi ile en az 6 yazdırmak zorunlu olmaktadır. Batak oyunu eğer üç kişi ile oynanıyorsa sinek, kupa ya da karo 2 lilerinden birisi eşit dağıtım olması için oyundan çıkarılmaktadır.

3 kişiye kartlar 17 şer adet eşit şekilde dağıtımı yapılmaktadır. Sistem hep aynı fakat sadece kartların adetleri değişmektedir. Batak oyunu 4 kişi ile oynandığı zaman en zevkli olmaktadır. Kişi sayısı azaldıkça oyundaki hareketlilik de azalmaktadır. Batak oyununda size en fazla sayı kazandıracak ve batmamanıza sebep olacak kartlar serinin en büyük kabul edilen as, papaz, kız ve valedir.

Bu yazımızdan da okey nasıl oynanır sorusunun gerçek cevabını bulabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

 1. et eat

  31 Mayıs 2024 at 20:03

  Online oyunlar genellikle oyuncuların strateji geliştirmesini gerektirir. Bu, problem çözme becerilerini geliştirir ve oyuncuların analitik düşünme yeteneklerini

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.