Çanak Okey Nasıl Oynanır

admin          Çanak Okey Oyna     Çanak Okey Nasıl Oynanır     5656 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Üyelerimizin büyük bir merakla çanak okey nasıl oynanır sorusunun cevabını öğrenmek isteyen dört oyuncudan biri taşları dağıtmakta ve göstergeyi belirlemektedir. Ardından taş fazlalığı olan oyuncunun fazla taşı atması ile beraber oyun başlamaktadır. Çanak okeyde normal okeyde olduğu gibi normal bitmek, çifte dönmek ve okeye dönmek kavramları da bulunmaktadır.

canlı okeye kayit olma

canlı okeye kayit olma

Çanak okey nasıl oynanır sorusunun cevabı ise , eli açarak çanağı kırmaktır. Oyun kazanılınca sistem bir puan belirler ve oyuncular bunu kazanmak için birbirleri ile yarışmaktadırlar. Okey taşı ile biten ya da çifte giden oyuncular ellerini açtıklarında daha fazla ödül kazanmaktadırlar ve çanaktaki ödülü de almaktadırlar.

Oyun başlangıcında bütün çanak okey nasıl oynanır sorusunun cevabını arayan her oyuncuya 14 adet taş verilmektedir. Sadece oyun başlatıcı da 15 adet taş olmaktadır. Taşların ıstakaya dizilmesi ile beraber bir adet fazla taşı olan oyuncu işe yaramayan taşını saat yönündeki diğer oyuncuya doğru atmaktadır.

çanak okey nasıl oynanır

çanak okey nasıl oynanır

Bu taş eğer diğer oyuncunun işine yarıyor ise taşı alabilmekte, yaramıyor ise masadaki kapalı taşlardan en üsttekini çekebilmektedir. Sırası ile bu masadaki her oyuncu için oyun bitene kadar tekrarlanmaktadır. 4-4-3-3 veya 5-3-3 şeklinde perler yapıp fazlalık taşını masaya atarak biten oyuncu çanak kırmış olmaktadır. Çanak okeyin farkı ise; aslında bir çeşit zeka oyunu olmasıdır. Oyuncuların ortaya koyacağı dikkat miktarı doğrultusunda şanslar belirlenmektedir.

 1. Oyuncu Sayısı: Oyun, genellikle 4 oyuncu ile oynanır. Ancak daha fazla oyuncuyla da oynanabilir, bu durumda taş sayısı artırılabilir.
 2. Okey Taşları: Oyun için 106 adet okey taşı kullanılır. Bu taşlar, 1 ile 13 arasındaki sayılar ve her sayı için 4 farklı renkte (kırmızı, sarı, siyah, mavi) bulunur. Ayrıca, her renkte 2 adet de “joker” taşı vardır.
 3. Oyuna Başlama: Oyuna başlamadan önce, taşlar karıştırılır ve tüm oyunculara 14’ün üzerinde taş dağıtılır. Geriye kalan taşlar, masanın ortasında yere açık bir şekilde konur ve üstündeki taşın rengi “okey” olarak belirlenir.
 4. Çanak Yapma: Çanak Okey’in temel özelliği, çanak yapma adı verilen bir aşamayı içermesidir. Her oyuncu, elindeki taşları gruplayarak çanak yapmaya çalışır. Çanaklar, aynı sayıdaki taşları aynı renkte bir araya getirerek oluşturulur. Örneğin, 4 adet 7 numaralı kırmızı taş bir çanak oluşturur.
 5. Oyunun Amacı: Oyunun amacı, elinizdeki taşları çanak yaparak bitirmektir. Bir oyuncu elindeki tüm taşları gruplayarak çanak yapmayı başarırsa, bu oyuncu oyunu kazanır.
 6. Sıra ve Taş Çekme: Oyuncular sırayla hamle yaparlar. Sıra geldiğinde, oyuncu ya ortadaki açık taşları alabilir ya da oyunculardan birinden taş çekebilir. Açık taşları almak, çanak yapma işlemini hızlandırabilir.
 7. Okey Taşı ve Joker: Okey taşı (üzerinde okey rengi bulunan taş) ve joker taşları, diğer taşların yerine kullanılabilir. Örneğin, bir oyuncu elindeki 6 numaralı sarı taşın yerine okey taşını koyarak çanak yapabilir.
 8. Oyun Sonu: Bir oyuncu çanak yapmayı başardığında veya masadaki taşlar tükenip oyun sona erdiğinde, oyuncular ellerindeki taşları sayarlar. Çanak yapmayı başaran oyuncu büyük bir puan alırken, diğer oyuncular ellerindeki taşların değerlerini toplayarak puanlarını hesaplarlar.

Çanak Okeyin Normal Okeyden Farkı

Çanak okey ve normal okeyin farkına bakıldığında; oynanış şekillerinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Çanak okey ve normal okeyin kuralları aynıdır. Sadece çanak okeydeki puan sistemi, normal okeydeki kurallara ek olarak getirilmiştir.

Çanak sisteminde oynanacak olan ele başlamadan önce, taşları dağıtacak olan kişi masanın değerini belirleyerek ortaya fazladan puan koymaktadır. Burada puan olarak ortaya konulanın illa yüksek bir puan olması gerekmemektedir. Başka bir puan da olabilmektedir. Başta ortaya konan puan de el içerisinde birikmektedir. Çanak okeyde normal biten her oyuncu çanak sistemi doğrultusunda ortaya konan ödülden normal bir kazanç sağlamaktadır.

çanak okey kuralları

çanak okey kuralları

Çanak Okey ve Normal Okey arasındaki temel farklar şunlardır:

 1. Çanak Yapma: Çanak Okey, normal Okey’den farklı olarak çanak yapma aşamasını içerir. Oyuncular, eldeki taşları gruplayarak çanak yapmaya çalışır ve bu çanakları bitirerek oyunu kazanır.
 2. Puanlama: Çanak Okey’de puanlama sistemi normal Okey’e göre farklıdır. Çanak yapmayı başaran oyuncu büyük bir puan alırken, diğer oyuncular ellerindeki taşların değerlerini toplayarak puanlarını hesaplarlar.
 3. Okey Taşı ve Joker Kullanımı: Okey taşı ve jokerler normal Okey ile benzer şekilde kullanılır. Ancak çanak yaparken veya taşları eşleştirirken bu taşlar daha stratejik bir şekilde kullanılır.

Ancak okeye dönüp okey taşı atan veya çifte giderek bitenler, normal kazançlarına ek olarak çanakta birikmiş olan ödülü alma hakkına da sahip olmaktadırlar. Çanak okey oyna ismi de buradan gelmektedir.

Çanak Okeyde Nasıl Kazanılır

Okey taşını belirlemek için öncesinde taşların karıştırılıp beşli gruplar halinde yan yana dizilmesi gerekmektedir. Ardından taş dağılımını yapması için bir oyuncu belirlenmektedir ve bu oyuncu hem diğer oyuncuların taşlarını dağıtmakta hem de gösterge ile okeyi belirlemektedir. Göstergenin belirlenebilmesi için iki kere arka arkaya zar atılmalıdır. Atılan zarlardan birincisi hangi gruptan taş seçileceğini, ikincisi ise o gruptan kaçıncı taşın seçileceğini belirlemektedir. İlgili taş çıkartılıp açılarak kapalı taş grubunun üzerine konmalıdır ve bu taş gösterge olarak kabul edilmektedir. Bir üst sayısı ise okey olmaktadır.

Çanak Okeyde Nasıl Bitilir

Günümüz de çanak okey siteleri birçok işimizi kolayca yapma olanağı sağlamaktadır alışverişlerimizi güncel hayatı takip etmek, okuyup öğrenmek, işlerimizi yapmak, birçok işyerlerinde kullanılması işlerin daha çabuk ve kolay yapılmasına imkân sağlamaktadır. Aynı zamanda insanların eğlenmek için de kullandığı ve puan kazanmak içinde birçok işleri yaparak zaman geçirdiği olanaklar sağlayan sayfalar ve siteler bulunmaktadır.
Oyunlar arasında çanak okeyde nasıl bitilir ve ücretsiz birçok oyunların bulunduğu siteler ilgi çekmeye devam etmektedir bu oyunlar içerisinde çanak okey oyununda bitmekde bulunmaktadır. Çanak okey oyunlarını birçoğumuz artık bilip merakla takip ettiğimiz bazı çanak okeyde nasıl bitilir sorusunun bazı detayları bulunmaktadır . Bunlarda oyunların kuralları ve nasıl oynandığını sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağız.
Öncelikle çanak okey sitelerinin belli kuralları arasında yer alan üyelik işleminin yapılmasıdır . Oyunlara katılmak için tamamlanan üyelik işleminden sonra çanak okey sitelerine oyunlara katılabilirsiniz.
Ücretsiz olan çanak okeyi tablet yâda akıllı telefonlara indirerek bitirme imkânı sağlayan bazı siteler olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

 • Canlı çanak okey sitelerine de kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra hemen oynamaya başlamanıza imkan verilmektedir.
 • oogle chrome, Mozilla, Fire Fox, Opera, Explorer, Edge gibi sayfalardan kolayca üyelik işlemleri ile  çanak okey oynamanızı sağlayacak birçok sayfalar ve çanak okey siteleri bulunmaktadır.
 • Çanak  okey oynama sitelerinde adından da anlaşılacağı gibi çanak okeyde bitme imkânı sağlanmaktadır. İnternetten kesintisiz çanak okey oynama imkânı sağlanmaktadır. Aynı zamanda sohbet etme seçeneği ile oyunlarınızı daha eğlenceli hale getirmenizi sağlayacak seçeneklerde bulunmaktadır.
 • Bilgisayardan, tabletlerden olduğu gibi akıllı telefonlardan da çanak okey oynama olanağı sağlayan siteler bulunmaktadır. Aynı zamanda akıllı telefonlarınıza oyunları yükleyerek istediğiniz an oynayabilirsiniz.
 • Çanak okeyde  4 kişi olma zorunluluğunun olmadığı gibi 2 kişilik günün her anında rahatlıkla çanak okeyde oyunu bitirebilirsiniz.
 • Çanak okey  siteleri sizlere üyelik zorunluluğu olmadan da çanak okey oynama seçenekleri sunmaktadır. Bunlar üye girişi, misafir girişi yada facebook girişi şeklinde seçeneklerle oyun oynamanızı sağlamaktadır.
 • Çanak okeye  giriş işlemlerinizi tekrarlayarak zaman kaybı yaşamak istemeyen oyun severlere beni hatırla butonu ile bir sonra ki çanak okey oynama sürecinde zaman kaybettirmeden oynama imkânı sağlayarak yardımcı olmaktadır. Sosyal medya sayfanız ile giriş yapmanız halinde hemen oyun odalarına yönlendirilirsiniz.
 • Çanak okey siteleri üyelerine istedikleri çanak okeyde okeye dönmek istekleri doğrultusunda katılıp oynama seçeneği sunmaktadır Aynı zamanda çanak okey sitesi  daha fazla üye kazanmak için müzik dinleyebilme fırsatı da ekleyerek oyunculara daha eğlenceli zaman geçirmelerini sağlamaktadırlar.
 • Gold üyelik veren çanak okey siteleri de bu üyelerine farklı hizmetler ve seçenekler sunarak oyunların daha eğlenceli olmasını sağlamaktadır.

Çanak Okeyde Çanak Patlatmak

Çanak okey oyna aramalarının baş kahramanı okeyde çanak patlatmaktır.  Çanak okey  ile harika bir okey deneyimi yaşamaya hazır olun. Çanak okey oyna sitesi üyelerine ,  kaliteli okeyde çanak patlatmak ortamı sunar. Çanak okey oyunu oynamak için en iyi tercihi olan sitemizde avantajlı ve kullanışlı özellikleri de sizleri bekliyor. Hızlı bir çanak okey oyunu, kullanıcı dostu tasarım, her yaştan ve kitleden insana hitap eden site ve çok daha fazlası sizleri bekliyor.

çanak okeyde nasıl bitilir

çanak okeyde nasıl bitilir

Çanak okeyde çanağı patlatmak sayesinde verimli ve keyifli zaman geçirmek mümkündür. Okey oynamak beyin sağlığının gelişmesine katkı sağlarken diğer yandan insanların sosyalleşmesini de sağlar. Okeydeyim’e üye olarak, siz de bu harika özelliklerden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Çanak Nasıl Kırılır ve Çanak Yapmak Ne Demektir

Çanak Okey’de “çanak yapmak”, elinizdeki taşları gruplayarak aynı sayıdaki taşları aynı renkte bir araya getirmek anlamına gelir. Örneğin, 4 adet 7 numaralı kırmızı taşı bir araya getirerek bir çanak yapabilirsiniz. Çanak yapmak, elinizdeki taşları bitirip oyunu kazanmanızı sağlar.

Çanak Okey’de “çanak kırma” ise, bir oyuncunun elindeki tüm taşları gruplayarak çanak yapmayı başarmasıdır. Çanak kırma, oyuncunun oyunu kazandığı anlamına gelir ve büyük bir puan almasını sağlar.

Çanak Okeyde Bitmek
Yapılan çalışmalar çanak okeyi biterek oynamanın beyin sağlığı için iyi geldiğini kanıtlar niteliktedir. Çanak okeyde bittiğiniz sırada beyinde yeni bağlantılar oluşmaktadır. Bu bağlantılar beyin gelişimini sağlar. Beyinde bu bağlantılar ileride özellikle unutkanlık gibi hastalıkların oluşumunu engeller. Çanak okeyde bitmek ile keyifli vakit geçirirken diğer yandan beyin sağlığınız için de harika bir şey yapmış olursunuz. Kendinizi her anlamda geliştirmek için çanak okeyde bitmeyi tercih edebilirsiniz.

Okeydeyim her hafta oyuncuların skorlarına göre birinci ilan etmektedir. Birinci olmanız için çanak okeyde bitmek ve puan toplamanız gerekir. Birinci olmak için başarılı olmanız şarttır. Bir hafta birinci olmazsanız merak etmeyin çünkü yeni haftada yine şansınız olacak. Çanak okey oyununu çanağı patlatarak bitirmenin kazandırdığı Okeydeyim’de harika sürprizler sizleri bekliyor olacak. Profesyoneller ve acemi oyuncular için ayrı listeler hazırlanmaktadır. Bu sayede daha adil bir sıralama mümkün olmaktadır. Dilerseniz bu yazımızdan da kerizim okeye giriş yapabilirsiniz. 

Çanak Okey Kuralları

Çanak okey oyunun nasıl oynanacağı hakkında sizlere kısaca anlatmaya çalışalım tabi ki günümüz de herkesin oynadığı oyun olmasına rağmen çanak okey kurallarını tekrar hatırlamakta faydası olacaktır.

 • 4 oyuncu ile oynanan ve ilk el de herkese 14 taş dağıtılır, ilk oyuncuya 15 taş verilir.
 • Herkes kendisine verilen taşları ıskatalara rakamlara göre sıra ile dizer.
 • 3alan taşların üstüne açılmış taş ise okey olduğu için herkesin göreceği şekilde bırakılır.
 • 15 taş verilen oyuncu kendi eline yaramayan taşı sağında ki oyuncuya atar ve oyun kuralları gereği başlamış olunur.
 • Taşların diziliş şekli ve oyun kuralları gereği renkli oyun olarak da oyun başında belirtmek gerekir.

Sadece erkeklerin değil günümüzde kadınlarında ilgi ile aradıkları sorular arasına girmiş olan çanak okey nasıl oynanır sorusu ilgi ile takip edilmektedir. Birçok sitelerin  çanak okey oynamasına fırsat bilip aynı zamanda çanak okey siteleri açmaları daha çok ilgi çekmesine ve üye kazanılmasına neden olmaya devam etmektedir. Günün stresini yorgunluğunu atmak için tercih edilen oyunlar arasında yer almasına ve çanak okey kurallarına uyulmasına neden olmuştur.

Çanak Okeyde Puanlama

Çanak okey oyunu ile daha iyi bir seviyeye gelmek için, sitemiz sizin için adeta bir okul gibi olacak. Okeydeyim , oyuncuların çanak okey kurallarını geliştirmektedir. Eğer henüz acemi bir okey oyuncusuysanız endişe etmeyin. Çünkü acemi bile olsanız kısa süre içinde çanak okeyde bitmek sayesinde ilerleme kayıt ederek iyi bir seviyeye gelebilirsiniz. Profesyoneller birbirleri ile acemiler ise acemiler ile eşleşerek dengeli bir şekilde oyun oynarlar. Bu şekilde oyunlar çok daha keyifli olur.

çanak okeyde puanlama

çanak okeyde puanlama

Bir yandan çanak okey keyfi yaparken diğer yandan sohbet etmek mümkündür. Chat özelliği sayesinde çanak okeyde bitmek , çanak okeyde çanağı kırmanın yanı sıra yeni insanlarla tanışmak ve bu insanlarla sohbet etmek mümkün hale gelir.

Günümüz dünyasında sosyalleşmek zorlaşsa da çanak okey nasıl oynanır sorusunun cevabı sayesinde daha sosyal bir yaşantı oturduğunuz yerden mümkün. Dilerseniz bu özelliği kapatabilirsiniz. Tamamen size kalmıştır. Ben çanak okeyde bitmek üzereyken bu sırada tam olarak odaklanmak istiyorum derseniz bu özelliği kapatabilirsiniz. Özelliğin kapatılması kalıcı bir işlem değildir. Dilediğiniz her zaman özelliği yeniden kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz. Özellik kapalı olduğu zaman hem mesaj atamaz hem de mesaj alamazsınız. Özelliği açtığınız zaman ise bunları yeniden yapmaya devam edebilirsiniz.

Çanak Okey Kaç Taşla Oynanır

Çanak Okey, genellikle 106 taşlık bir okey taşı desteği ile oynanır. Bu destede 1 ile 13 arasındaki sayılar, her sayı için 4 farklı renkte taşlar ve 2 adet joker bulunur. Toplamda 106 taş, oyuncular arasında dağıtılır ve oyun bu taşlar üzerinden oynanır.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

8 Yorumlar

 1. Anonim

  8 Ekim 2021 at 01:49

  Visitor Rating: 5 Stars

  Cevapla
 2. india

  29 Eylül 2022 at 21:37

  daha önce de bu sorun için çok yardımcı olmuşlardı

  Cevapla
 3. annoryMot

  5 Kasım 2022 at 00:14

  şu çanağı bi alamadık yaa 😀

  Cevapla
 4. furounjus

  12 Aralık 2022 at 11:41

  düz okeyden daha zevkli bence çanak

  Cevapla
 5. Dptotti

  8 Ekim 2023 at 01:49

  Okey, Türkiye’de 20. yüzyılın başlarına dayanan bir tarihçeye sahiptir. 1930’larda ülke genelinde popülerlik kazanmış ve hızla yayılmıştır.

  Cevapla
 6. andonline

  13 Ekim 2023 at 15:52

  Okey oyunu, Türkiye’de ve Türk topluluklarının yaşadığı diğer ülkelerde oldukça popülerdir. Türkiye’de kahvehanelerde, evlerde ve çevrimiçi platformlarda sıklıkla oynanır.

  Cevapla
 7. YiFWjfOlg

  25 Ekim 2023 at 04:19

  Türkiye’de ve birçok diğer ülkede sevilen bir masa oyunu türüdür. Renkli taşları, stratejisi ve rekabetçi doğası, oyuncuların saatlerce keyifli vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca, arkadaşlar arasında veya çevrimiçi platformlarda oynanabilen bu oyun, sosyal etkileşimi artırmanın harika bir yoludur.

  Cevapla
 8. shaped-face

  15 Aralık 2023 at 04:35

  Ayrıca, oyun içi etkileşimler, oyuncuların stratejilerini geliştirmesine ve birbirlerinden öğrenmesine olanak tanır.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.