Futbol Nasıl Oynanır?

admin          Genel     Futbol Nasıl Oynanır?     2071 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Futbol Nasıl Oynanır? Futbol spor amaçlı ya da meslek olarak oynan bir oyundur. Genelde erkeklerin küçük yaştan itibaren başlayıp hayatları boyunca oynadıkları bir oyundur. Halı saha, çim saha ve suni çimde oynanır. Salon futbolu ve betonda oynanan futbolda bulunur. Büyük saha olarak baz alırsak Futbol 11’er kişilikten kurulu iki takım arasında oynan bir oyundur. Toplamda 22 kişinin karşılaştığı bir oyundur. Burada amaç kaleye gol atmaktır. Ayak ile oynanan bu oyunu el ile oynamak kesinlikle yasaktır. Ayak ve kafa ile oynan bu oyunda iki takımında kalecileri bulunur. Bu kaleciler takımının kalesini korur. Kendilerine çekilen şutu el ile tutarak kendi oyuncu ile buluşturur.

futbol nasıl oynanır

futbol nasıl oynanır ,futbolun tarihçesi ,futbol neden tercih edilir, futbolun özellikleri ,geçmişten günümüze futbol

Futbolun Tarihçesi

Futbolun tarihçesi 21. YY ‘a dayanır. Yaklaşık 250’nin üzerinde ülkede yaklaşık 250 üzeri oyuncu tarafından oynanan futbol, tüm Dünya’da oynan en popüler spordur. Köken olarak İngilizce bir kavramdır. Ayak anlamına gelir. ‘’Football’’ kelimesi ile özdeşmiş bir kavramdır. Profesyonel ve amatör olarak oynan bir oyundur. Profesyonel olarak 11 kişi olmak üzere 2 takımın birbirine rekabet ettiği bir oyundur. Futbol sahasında oynan bu oyunda amaç rakip kaleye gol atmaktır. Her atılan gol sayı olarak belirlenir. Skor olarak en fazla golü atan takım maçı kazanmış olur. Ortalama 90 dakika oynan bu oyun hem oynayanın hem de izleyenin büyük keyif almasını sağlamış oluyor.

Futbol Neden Tercih Edilir?

Günlük yaşantımızda yaşanılan stres çeşitli aktiviteler ile atılıyor. Bunlardan bir tanesi de spordur. Sporun çeşitli alanları bulunuyor. Bunlardan en çok tercih edilen futboldur. Futbol günümüzde halı sahalarda oynanan bir oyundur. Halı sahanın büyüklüğüne göre takım sayısı değişkendir. Genelde 1 kaleci ve 5 oyuncu ya da 1 kaleci 6 oyuncu olarak oynanıyor. Halı sahanın tercih edilmesinde ki neden spor ve stres atmaktır diyebiliriz. Hatta fazla kiloya sahip olanlar fazla kilosundan ter atarak kurtulabiliyor. Terlemek için de hareketli spor yapmak gerekir. Futbol severler halı sahada ya da büyük sahada futbol oynarken hem zevk alıyor. Hem de spor yapmış oluyor.

Futbolun Özellikleri

Futbolun özelliklerine bakacak olursak, futbol alanı olarak isimlendirilen yerin dikdörtgen biçimde olması gerekir. Büyük saha olarak bakacak olursak, ortalama uzunluğu 90-120 metre, genişlik alanı ise 45-90 metre arasında değişir. Fakat bu uluslararası oynanan müsabakalarda değişir. 100-110 metre uzunluk, 64-75 metre arasındadır. Uzun kenarlarda bulunan beyaz çizgiye taç çizgisi adı verilir. Kısa kenarlarda olan çizgiye ise kale çizgisi denir. Uzun kenarın bitti ve kısa kenarın bittiği ortak alanda ki uç noktaya Korner yeri denir. Futbol oyunu dikdörtgen alanının içerisinde oynan bu oyun saha içidir. İki direği bulunan çerçeve şekline sahip olan kalesi bulunur. Kalede ağlar bulunur. Enlemesine bitilen çizginin köşe noktasına ise Korner noktası denir.

Futbol Sevmenin Başlıca Nedenleri

Küçük yaşlardan itibaren erkekler futbolu spor dışında yaşam felsefesi haline getiriyor. Bunun nedeni zamanın ve günümüz futbol yıldızlarına özenmeleridir diyebiliriz. Milyonların vazgeçilmez oyunu olan futbolu birçok nedenden dolayı seviyoruz. Bunlardan belirli nedenleri şu şekilde sayabiliriz. Tabiki futbol kadar okey oynamakta insanlarımızın sevdiği bir tutkudur.

 • Aitlik Hissi

Futbol Dünyasının büyük takımları sizlere aitlik hissi kazandırmada önemli etkendir. Hiç tanımadığınız insanlara gol sevincini sarılarak paylaşabilirsiniz. Sadece sevinci değil hüznü de paylaşabiliyorsunuz.

 • Tsubasa

Çocukluk döneminin vazgeçilmez çizgi film karakteri olan Tsubasa her yaşta birçok insana futbol sevgisi aşıladı.

 • Bilgisayar Oyunları

Oyun konsolu ve bilgisayar oyunları arasında futbolu erken yaşlarda benimsedik. En bilindik futbol oyunları FIFA ve PES oyunlarının geniş kitleye sahip olmasıdır.

Bunlar haricinde filmler, rekabet, etiket çıkartmaları, mahalle maçları gibi birçok eylem futbolu sevme nedenleri arasında gösterilir.

Günümüzde Futbolun Önemi

Günümüzde futbol oldukça zevkli oynan ve izlenen bir oyundur. Futbol sadece oynayarak değil izlenerek de büyük keyif veren bir spor dalıdır. Tüm Dünya’da yaygın olan futbol aşkı geçmişten günümüze büyük önem kazandı. Bunun nedeni zamanın ve günümüzün futbol yıldızlarının izlenmesidir. Futbolcunun stili, tarzı, yapısı gereği ona özenerek onun gibi olmak istenmedir. Bir futbolcu gibi benimsenmek futbol oynayan kişinin heyecanının artmasında önemli etkendir. Günümüzde yaygın olarak oynan futbol halı saha da yaygın olarak oynanıyor. Haftanın belirli günlerinde abonelik olunabiliyor. İş, okul ve günümüzde görüştüğümüz kişiler ile maç adı altında yapılıyor.

Geçmişten Günümüze Futbol

Futbolun hayatımızda olması geçmiş yüzyıla dayanıyor. Mısır mezarlıklarında ki duvar fotoğraflarında ayak ile futbol oynayan insan figürleri bulunuyordu. Hatta o dönemlerden kalma, yaklaşık 7,5 çapına sahip deriden toplar yapılıyordu. Hatta 2500 yıl öncesinden günümüze ulaşan futbol topu çeşitli müzelerde sergileniyor. Futbol tarihsel açıdan bütün medeniyetlerde benzer şekilde boy gösteren bir oyun haline geldi. Günümüzde ki en önemli halini 17. Yüzyılda İngiltere’de almaya başladı. Daha sonra gelişim göstererek hal kazandı. 1841 yılından 1923 yılına kadar farklı şekilde kuruldu. Son olarak 1923 yılında kurulan Türkiye Futbol Federasyonu yani TFF’nin organize ettiği 1. ,2 ve 3. Lig olmak üzere her yıl düzenli şekilde oynanıyor.

Futbolun Oynanma Nedeni

Futbolun oynanma nedenini spor ve ter atma amaçlı olduğu söyleyebiliriz. Küçük yaşlarda sokakta oynan bu oyun ileri ki yaşlarda halı saha ve büyük sahalarda oynanmaya başlıyor. Küçük yaşlarda mahalle arasında oynan futbol, mahalle takımı adı altında takımların rekabet etmesi için oynanıyor. Futbol oynamanın diğer bir nedeni rekabet üstünlüğünü ön plana çıkartmak diyebiliriz. Rakip takımı yenmek için oynanıyor. Fakat futbol keyif veren bir oyun olduğundan dolayı maç esnasında estetik hareketler yapılabiliyor. Hatta olağanüstü goller de atılabiliyor.

Farklı Özelliklerde Sahalar Bulunuyor

Günümüz teknolojinin üst düzeyde olması sahaların donanım bakımından kapsamlı özellikte olmasını sağlıyor. Halı sahanın ışık sisteminin üst seviyede olması, zeminin suni çim özelliğini taşıması ve maç kaydının olması için kamera sisteminin bulunması oldukça önem taşıyor. Futbol maçını oynayan takımın maç kaydını yapan kameralar belirli bir site üzerinde maç kaydı olarak tutuluyor. Maçtan sonra ki saatte bu maç kaydını istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Bunu size TFF sağlıyor. En önemlisi de futbol maçında en özel pozisyonu keserek video halinde kaydedebiliyorsunuz. İzleyici fanlarınız bulunuyor. Hatta yetenek avcıları bu özellik sayesinde futbol takımlarına oyuncu transfer edebiliyor. Lisansı bulunmayan oyunculara lisans çıkarılabiliyor.

Futbol Yaşam Biçimi Haline geldi   

Futbol yaşam tarzı olarak adlandırılmaya başlandı. Bunun nedeni geçmişten günümüze dayanan futbolun bir olgu olmasıdır. Herkese sporu sevdiren futbol yapısının farklı olmasıdır. Oynan zemin, ışıklandırmalar, çizgiler ve top oldukça önemlidir. Futbol oynanması için saha içerisinde uygun kıyafetlerin de giyilmesi gerekir. Şort ya da eşofman ile rahat hareket etmenizi sağlar. Sahanın suni çim ya da normal çim özelliğine göre de Krampon ya da halı saha ayakkabısı giyilmelidir. Futbolda oyuncu yeteneğinin dışında da Krampon çok önemlidir. Topa daha fazla hakim ihtimalinizin artmasını sağlayarak daha isabetli şut çekmenizde büyük rol oynar. Kişinin yeteneği dışında Krampon ve spor kıyafetleri tamamlayıcı niteliğini taşır. Futbolu hayatınıza katarak hayatınızın daha farklı boyut almasını sağlayabilirsiniz.

 

Dilerdeniz bu adresten de Online Okey Oyna sayfamıza ulaşabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

4 Yorumlar

 1. online

  9 Kasım 2022 at 23:02

  yeni üyelerle çok güzel ilgileniyorlar

  Cevapla
 2. Ionibly

  29 Kasım 2022 at 18:52

  bilgi için sagolun ama frikik içinde bilgi olması gerekliydi

  Cevapla
 3. nba

  5 Mayıs 2023 at 11:33

  bu yorum için diğer katılımcılara teşekkürler

  Cevapla
 4. Bingo

  18 Mayıs 2023 at 13:51

  kaleye bir şekilde golu atıcan işte

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.