Tango Nasıl Yapılır?

admin          Genel     Tango Nasıl Yapılır?     1861 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Tango Nasıl Yapılır? Dansı  etmek, en salt haliyle müziğin ritmine ayak uydurmak olarak adlandırılabilir.? İnsanlar yüzyıllar boyunca, yaşamın her döneminde dans etmiştir. Müziğe ayak uydurup insanın kendisini birkaç dakikalığına özgür bırakması rahatlatıcı bir eylemdir. Dans tek başına yapılabildiği gibi partner ile de yapılabilen hatta grup şeklinde bir bütün olarak da yapılabilir.

Tango Nasıl Yapılır

Tango Nasıl Yapılır, Tango ve Tarihi ,Tango Tutuşu Nasıldır, İlk Hareket ve Dansa Başlamak

 

Tango ve Tarihi

 

Tango bir erkek ve bir kadının birlikte bir bütün olarak, birbirini tamamlayarak hareket ettiği bir dans çeşididir. 19. Yüzyılın sonlarında Arjantin’de ilk olarak yapılmaya başlanan tango, ilk başlarda sokaklarda yapılıyordu. Daha sonra giderek üne kavuşan tango Avrupa’ya da taşınmıştır ve salonlarda da yapılmaya başlanmıştır. Avrupa’da ilk olarak Paris’te yapılan tango, git gide tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Günümüzde de ülkemizde sevilen ve oldukça popüler olan bu dans birçok sahnede yer almakta ve gösterilerde bu dansa yer verilmektedir. Çoğu şehrimizde dans kursları mevcuttur.

 

Tango Tutuşu Nasıldır?

 

Tango dansında iki tür tutuş vardır. Açık tutuş ve kapalı tutuş. Yeni başlayanlar genellikle açık tutuş ile başlatılır çünkü bu tutuş ile hareket edebilmek özellikle yeni başlayanlar için daha kolaydır.

tango dansı nasıl yapılır

tango dansı nasıl yapılır,tango dansı

Açık tutuş: Erkeğin sağ eli kadının sırtında, kadının sol eli erkeğin omzunda ve partnerlerin diğer ellerinin vücuttan biraz açıkta tutuşması şeklindedir. Bu tutuşta vücutlar birbirine temas etmez, aralarında bir top varmış gibi mesafeli fakat birbirine paralel şekilde olmalıdır.

Kapalı tutuş: Erkeğin sağ eli kadının sırtında, kadının sol eli erkeğin omzunda ve göğüslerin birbirine temas ettiği, vücutların profilden bakıldığında üçgen görünümünü alması şeklindedir.

 

Her iki tutuş şeklinde de erkek kadının sağ omzundan arkayı görebilecek şekilde pozisyon almalıdır. Her alanda olduğu gibi dansta da pratik bilgiler işinizi kolaylaştıracaktır. Dans esnasında donup kaldığınız bir anda bu bilgiler sizi kurtaracaktır. Bu yüzden dans etmeye başladıkça püf noktaların akılda tutulması ve dansı kolaylaştıracak hareketlerin hafızaya kaydedilmesi sizin yararınıza olacaktır.

 

İlk Hareket ve Dansa Başlamak

 

Tangoda erkek yönlendirici, kadın ise takip edicidir. Dansı erkek yönetir ve kadın erkeğin yönlendirmesine uyarak biraz da görsellik yaratır. Yönlendirme tüm vücutla yapılmalıdır ve partnerlerin tek vücutmuş gibi hareket etmesi gerekmektedir. Erkek ileri yönde adımlarını atar ve kadın adımlarını geriye atar. Burada kadın arkasını görmediği için erkeğe güvenmek zorundadır. Aynı şekilde dans esnasında erkeğin geri adım attığı durumlarda, arkası müsait değilse kadın erkeğin omzundan eliyle hafif bir darbe ile erkeği durdurur.Bu durma anında sizde canlı okey oynamak isterseniz tıklayabilirsiniz.

 

Öncelikle müziğe ayak uydurmak gerekmektedir. Ritme uyulmadan yapılan danslar, isterse en gösterişli hareketler bile yapılsın bir şey ifade etmez ve göze hoş gelmez. Sadece yürüyüş bile yapılsa ritme uygun ve partner ile bir bütün halinde yapıldığı sürece, göze hoş gelecektir ve danstan daha çok keyif alınacaktır.

 

Dansı sergilerken sahnede hayali bir çemberin olduğu var sayılır ve tüm çiftler bu çemberin birer parçasıymış gibi saat yönünün tersi yönünde hareket ederler. Buna “rondo” denir.

Dilerseniz bu yazımızdan da Yeni Açılan Okey Salonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

  1. moidway

    12 Haziran 2022 at 11:55

    tango dansı ile ilgili açıklayıcı bir bilgi

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.