101 Okey Nasıl Oynanır

admin          101 Okey Oyna     101 Okey Nasıl Oynanır     4137 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

İnternet üzerinden gerçek kişiler ile 101 oynamak istiyorum ama , 101 okey nasıl oynanır bilmiyorum mu diyorsunuz? Bugün sizlere 101 oyununu nasıl oynayabileceğiniz ile ilgili açıklayıcı taktikler vereceğiz. Acemi kişilerin bile rahatlıkla kavrayabileceği 101 oyununu okey oyununun nasıl oynandığını öğrenip sitelerimizle ile pekiştirebilirsiniz.

 kayıt

kayıt

Taş çekme sırası size geldiğinde ,yerden yada soldan taş çekiyordunuz. Yüz bir okey oyununda da yerden taş çekersiniz. Soldan taş çekme alışkanlığını bırakmanız gerekiyor. Soldan çekebilmek için bazı koşullar var. Aynı renkteki taşların 12 13 1 dizilişi 101’de per olarak kabul edilmiyor. Gösterge gösterme davranışı yoktur. Herkese 21 adet taş verilir. Oyuna başlayacak kişiye ise 22 adet taş verilir. ( okeyde herkese 14 taş, oyuna başlayacak kişiye 15 taş dağıtılıyordu.)

101 okeyin nasıl oynandığı , ıstakanızdaki taşların hepsinin per olmasını sağladıktan sonra, artan son taşı yerdeki göstergenin üzerine bırakıyordunuz ve eli siz kazanıyordunuz. 101 okey oyununda göstergenin üzerine taş atma diye bir hareket yoktur. Eğer yerde, çekilecek taş bitmişse, sıra kendisinde olan kişi yana taş attığı anda el sonlanır. Ya da oyun sırası kendisinde olan kişinin ıstakasında 1 adet taş kalmışsa, bu taşı yana düştüğü anda el biter. Buna bitmek denir.

101 Okey oyunu, Türkiye’de ve bazı Balkan ülkelerinde yaygın olarak oynanan bir kart oyunudur. Oyun genellikle 4 kişilik ekipler tarafından oynanır ve oyunun amacı, rakip takımın puanlarını 101’in altına indirmektir.

Oyun başladığında her oyuncuya 14 kart dağıtılır ve oyunculardan biri başlangıç oyuncusu olarak seçilir. Başlangıç oyuncusu kartlarını açar ve diğer oyuncular onun açtığı kartları eşleştirmeye çalışır. Eşleştirilen kartlar oyuncunun elinden çekilir ve oyun devam eder.

101 Okey oyununda kullanılan kartlar, Türk kartları olarak da bilinir ve oyun için standart 106 kartlık bir deste kullanılır. Bu deste, 4 farklı renkten oluşur: sinek, karo, maça ve kupa. Her renkte 13 kart bulunur ve her kartın bir değeri vardır.

 1. Oyunun Amacı: 101 okey oyununun amacı, taşları kullanarak perler oluşturmak ve en az puanla oyunu tamamlamaktır.
 2. Taşlar: 101 okey oyununda, 1’den 13’e kadar olan sayılarla ve 4 farklı renkte toplam 104 taş bulunur. Her renkte 2’şer adet taş vardır. Ayrıca, 2 joker taşı da bulunur.
 3. Oyuncu Sayısı: 101 okey, genellikle 2 ila 4 oyuncu arasında oynanır. 4 oyuncuyla oynandığında her oyuncu kendine 21 taş alır. 3 oyuncuyla oynandığında her oyuncu 22 taş alır. 2 oyuncuyla oynandığında her oyuncu 30 taş alır.
 4. Oyunun Başlangıcı: Taşlar karıştırılır ve her oyuncuya dağıtılır. Oyuncular, ellerindeki taşları sıralamak ve perler oluşturmak için sırayla taş çekerler.
 5. Perlerin Oluşturulması: Perler, aynı sayıda farklı renkte taşların sıralanmasıyla oluşturulur. Örnek olarak, kırmızı 5, mavi 5 ve siyah 5 aynı perde olabilir. Ayrıca, aynı renkte ardışık sayılar da bir perde oluşturabilir, örneğin mavi 6, mavi 7 ve mavi 8.
 6. Sıra Nasıl Değişir: Oyuncular, sırayla taş çekerler ve bir taş oynarlar. Her oyuncunun sırası geldiğinde çektiği bir taşı oynama ve bir taşı da atma hakkı vardır.

Yüzbir Oyununun Türleri Nelerdir
101 oyunun toplamda 2 türü mevcuttur. 101 nasıl oynanır sorusuyla bir arada açıklanabilecek oyun türlerinden ilki katlamasız 101`dir. Masa içerisindeki rakiplerden biri 101 açtıysa bir sonraki elini açacak kişinin 101 açma hakkı bulunması durumudur. Ancak bu durum katlamalı oyun türüyle aradaki net farklı açıklamaktadır.
İkinci 101 oyun türü de katlamalı olandır. Masa içerisinde katlamalı bir oyun düzeni varsa ve ilk açan kişi 101 ile açtıysa diğer açacak kişinin en düşük 102 puana ihtiyacı vardır. Bir sonraki kişinin ise en az 103 olarak devam etmektedir. Bu oyun en çok WhiSKy Okey kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

Yüzbir Okey Oyunu Nasıl Çıkmıştır Tarihçesi Nedir
Okeyin yüzbirli oyunu ile sizlerde okey dünyası arasında yerinizi alarak 101 okeyi oynamanın keyfini çıkara bilirsiniz. Günümüz zamanı içerisinde kime sorarsanız sorun okey oyunları arasında en popüler okey oyunun 101 olduğunu duyacaksınız. Neden mi?
Aslında bunun bir sürü sebebi bulunmaktadır. Ben sizlere elimden geldiğince bunları sıralamaya çalışacağım. Öncelikle yüz bir okey doğu illerimizde çok yaygın olarak oynana bir oyun olarak biliniyordu ancak gün geçtikçe bu oyun kültürü yaygın bir hal almaya ve Türkiye’nin 4 bir yanına neredeyse yayılmış durumda. Açıkçası bu oyunu oynayan bir daha bırakamıyor ve bağımlısı ola biliyor desem yeridir. Bu oyun, 4 oyuncu ile oynanmaktadır. Oyunda taşlar, 14 grup halinde dizilir ve her grupta 7 taş olur. Oyuna başlamadan önce, okey taşı belirlemesi yapılır. 101 okey oyununun kerizim okey oyunundan en büyük farkı, bu oyundan kişinin kendinden önceki oyuncunun verdiği taşı alması için, elini açmak zorunda olmasıdır.

Oyun sırasında oyuncular kartlarını açarak eşleştirmeye çalışırlar. Eşleştirilen kartlar oyuncunun elinden çekilir ve oyun devam eder. Eşleştirilmeyen kartlar ise oyuncularda kalır.

Oyuncularda kartlarını eşleştirerek seriler veya setler oluşturmaları beklenir. Seriler, oyuncunun elinde aynı renkte ve arka arkaya olan kartlardır. Örneğin, 4,5,6,7,8,9,10 sinek renkte bir seri olabilir. Setler ise oyuncunun elinde aynı sayıda kartlardır. Örneğin, 3 adet 7 kupa renkte bir set olabilir.

Oyun sonunda en az puanlı oyuncu ya da takım kazanır. Puanlar, oyuncunun elinde kalan kartların değerleri toplamıdır. Ancak oyun sırasında oyuncularda bazı kurallara uymak zorundadır. Örneğin, oyuncunun kartlarını açarken yalnızca elindeki kartların değerlerine bakmasına izin verilir.

101 Okey Kaç Kişiyle Oynanır?

101 okey, genellikle 2 ila 4 oyuncu arasında oynanır. 4 oyuncuyla oynandığında her oyuncu kendine 21 taş alır. 3 oyuncuyla oynandığında her oyuncu 22 taş alır. 2 oyuncuyla oynandığında her oyuncu 30 taş alır.

101 okey oyununun temel kuralları ve stratejileri bu makalede açıklanmıştır. Oyunu oynarken puanlama, taş sayma ve per yapma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

101 okey oyununun birden fazla çeşidinin olduğunu söylemek mümkündür. 101 okey oynamak isteyenler sadece normal okey oynamak yerine bunun çeşitli versiyonlarında tercih ediyorlar. Tabii ki her oyunun olduğu gibi bu oyunun da bazı kuralları söz konusudur. Okey çeşitlerinden biri olan 101 konusunda da insanlar genel olarak 101 okey nasıl oynanır sorusunu sormaktadır.
Bu oyun 106 taştan oluşan oyun seti ile oynanıyor. Buradaki taşlar 4 değişik renktedir. Üzerinde ise 1 den 13 e kadar sayılar yazar. Her sayıdan 8 tane taş vardır. Bunlar 2 Sarı, 2 kırmızı, 2 siyah ve 2 mavi şeklindedir. Bunun yanında numarasız 2 tane özel taş bulunur. Bu taşlar ise oyunun sahte jokerleridir. Online 101 Okey oyununda kullanılan birden fazla değişik kurallar söz konusudur nokta bunların en popülerleri olarak düz ve 101 karşımıza çıkar. Oyun çeşidine göre ise farklı sayıda oyuncular ile oynanmaktadır.
101 okey oyunu birçok genç, yaşlı ya da çocuk yaştaki eğlenmeyi seven ve masa oyunu tutkunu olan kişilerce çok sevilen okey türlerinden biridir. 101 nasıl oynanır sorusunu cevaplayacak olursak öncelikli olarak 4 kişinin bir araya gelmesi gerekmektedir. 4 kişi bir araya geldikten sonra masadaki oyun düzenine göre eğer eşliyse karşılıklı 2 oyuncu eşli olarak oynayabilirken eğer masa düzeni tekli ise 4 kişi de tek başına oynayabilir.

101 okey nasıl oynanır

101 okey nasıl oynanır

Oyuna bağlantı kurup başladığınız zaman sizlere sistem tarafından oto olarak herkese eşit biçimde 21 Taş dağılımı yapılmaktadır. İlk oynayacak olan kişiye 22 Taş verilmektedir. Bunun sebebi oyuna ilk başlayacak olan kişi yerden taş çekmiyor ve rakibine 1 taş atması ile oyun başlamış olacaktır. Sıradaki kişi ortadan bir taş çekmek durumdadır yada bunun yerine eğer rakibinin ona atmış olduğu taş elindeki per sayılarının 101 eş değerine ulaşırsa taşı alıp perlerini masanın ortasına indire bilir, ancak eğer rakibin attığı taş elindeki açma sayısına ulaşmıyorsa mecburen ortadan bir taş çekmek durumundadır.
Orta alandan çekilen taş oyuncunun elindeki sayıyı yakalamıyorsa sıradaki oyuncumuzda yan rakibine tıpkı okey oyununda olduğu gibi taş atarak oyun bu şekilde devam etmektedir. Oyunun başında; bir oyuncuda 22, diğer oyuncularda 21 taş olur ve 22 taşı olan oyuncu, oyunu başlatır. Oyunun sonunda, her oyuncunun toplam 21 taşı olur. Taş dizilimi, klasik okeyde olduğu gibi per olarak dizilir ve per olarak dizilen sayıların toplamı 101’den fazla ise, oyuncu elini açabilir. Joker taşı (sahte okey taşı), tüm taşların yerine geçebilir.

101 Okey Nasıl Oynanmalı

Dağıtıcı oyunculara 25 tane taş dağıtılır. Dağıtıcının sağ tarafında oturan kişiye 22 taş verilir. Oyun sürekli olarak sağ tarafa taş atılarak oynanır. Sırası gelen oyuncu Per toplamı 101 sayısını geçiyorsa atılan taşı alır Ama geç emiyorsa atılan taşı alamaz.
Bu durumda desteden taş çekmek zorunda kalır. Oyuncu taşı çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 ise elini açar. Elini açtığı zaman masaya yerleştirir. Daha sonra ise işe yaramayan en küçük taşı atarak devam eder. 101 kuralları içinde oyuncu bütün elini açsa bile son bir işler olmayan taşını masayı atmak mecburiyetindedir. En sonunda açamamış kişiler 102 puan alır.
Oyun esnasında bir çok cezai işlemler mevcuttur bunlara dikkat etmezseniz malesef oyun tarafından ceza puanı almakla birlikte oyunu kaybedebilirsiniz. Peki Nedir Bu Kurallar?
Elinizdeki sayı oyun sayısına eşit biçimde ve siz yere indirerek elinizi açmış olacaksınız ve elinizde bu sayıları tamamlayan birde okey taşı buluna bilir. Mümkün olduğunca bu taşı oyunun büyük sayıları ile kombini yapmaya çalışın yani örnek verecek olursak ( 13 Kırmızı 13 Yeşil ve OKEY ) böyle olunca rakibiniz yerdeki okey taşınızı almak için Mavi 13 ve Siyah 13 Sayılarını koymak durumundadır.
Rakibinizde bu iki taş varsa ve okey taşınızı yerden alırsa 101 ceza puanı yemiş oluyorsunuz böylelikle oyunu kaybetmenize bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz, bu sebeple okey taşınızı zor bir kısma koymaya çalışmalısınız. Okey, ideal olarak 4 kişi oynanabilen bir masa oyunudur. Oyun için 4 adet ıstaka, 106 adet okey taşı ve bir adet zar gerekmektedir. Taşlar, 4 farklı renktedir ve her taştan ikişer tane bulunmaktadır. Ayrıca, herhangi bir renge dahil olmayan ve üzerinde sayı yazmayan iki adet joker taşı bulunur. Oyunun amacı, taşları doğru şekilde dizmektir ve taşlarını dizmeyi ilk tamamlayan kişi, oyunu kazanır.
Bu bilgiler size tam olarak açıklamadıysa okey nasıl oynanır yazısından daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

101 Okey Kaçta Açılır
Çoğumuz evde, işte veya dersteyken anın sıkıcılığından kurtulup, zaman geçirmemize yardımcı olarak meşgale arar dururuz. Kimileri sohbet etmekten kimileri 101 okey oynamaktan zevk alır. Oyun oynamaktan zevk alan kişilerin oynadığı oyunlar da kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır. Basit oyunlardan ziyade tıpkı bilgisayar formatında oyun severler de mevcuttur. Online 101 Okey, format olarak ne basittir ne de karmaşık.
Bir de okeyin online 101 okey denilen farklı bir çeşidi mevcut. Normal okeyden farkları tuttuğunuz puan tablosu, taşların dizilimi, taşların oyunculara dağıtımı ve taşların sadece dizilen perlere değil perlerdeki taşların sayılıp, gerekli puana eriştiyse açılabilmesidir. Peki, online 101 okey kaçta açılır?
2 farklı sayma yöntemi vardır;

 • 34’lük sayma sistemi
 • 101’lik sayma sistemi

Oyuncular 101 okeyde bu sayma yöntemlerini kullanarak ellerini açabilir ve diğer oyuncuların açtıkları ellerine işlek taşları varsa işleyebilirler.

101 Okey Oyununun Amacı

Her oyuncu, el bitiminde ıstakasında fazla sayı kalmamasını sağlamak ister. Çünkü el bittiğinde ıstakanızda bulunan taşların sayısal değerleri toplamı size ceza olarak yazılır. Istakanızda taşların azalmasını, per oluşturan uygun taşlarınızı açarak ya da çift taşlarınızı çift alanına açarak sağlayabilirsiniz. Bunun yanında 101 okey oyununun amacı , diğer oyuncuların açtıkları perlere taş işleyerek de, ıstakanızdaki taş sayısını azaltabilirsiniz. Yere per açmanın, çift açmanın ya da yerdeki açılmış olan taşlara işleme yapabilmenin bazı şartları vardır.
Uzmanlara göre 101 okey nasıl oynanır sorusunun cevabını arayanlar  , beyin hastalıkları riskine karşı insanları koruyan bir oyunuda öğrenmiş olur. Beyin sağlığını geliştirmesinin yanı sıra stresi azalttığı da yine araştırmalarda elde edilen bir sonuçtur. 101 okey nasıl oynanır sorunun cevabı olarak online 101 okey  seçeneğimiz ile hem okey oynayarak keyiflenmenizi hem günlük hayatın stresinden uzaklaşmanızı hem de daha sağlıklı bireyler olmanızı sağlıyoruz. Kafa dağıtmak istediğinizde, üye olmadan kısa süre içerisinde 101 okeyin nasıl oynandığını öğrenerek , 101 okey oynamaya başlayabileceğiniz bir platformu size sunuyoruz. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan sitemiz üzerinden zorlanmadan, sıkılmadan, sistemsel aksaklıklar yaşamadan hem stres düzeyinizi azaltabilir hem de unutkanlık riskini önleyerek 101 okey nasıl oynanır sorusundan başlayarak , konu için zamanla bir uzman olabilirsiniz.
101 Okey  oyununun nasıl oynandığını önceki yazılarda kısaca bahsetmiştik. Öncelikle isterseniz okey türlerine bir göz atalım. Okey türleri: Okey (klasik okey), 101 Okey, 10 Taş Okey, Renkli Okey, Gin Okey, Rummy, Kalooki, Kansas olmak üzere sekiz çeşit okey türü bulunmaktadır. Bizim burada ele alacağımız Okey türü yeni başlayan acemiler hariç olmak üzere neredeyse herkesin bildiği ve tercih ettiği Okey türü olan 101 Okey. Dilerseniz Kısaca 101 Okey oyunu nasıl oynanır biraz bahsedelim. Okey oyunu toplam 106 taştan oluşur, taşlar toplam dört olmak üzere değişik renkte bulunur. Taşların üzerinde renk haricinde üzerinde 1’den başlayarak 13’e kadar olan sayılar bulunur. Her sayıdan 8 adet taş bulunur (Kırmızı sarı mavi ve siyah olmak üzere ikişer adet). Ayrıca iki özel numarasız taş vardır, bu taşlar oyunda joker işlevini görür.

Okey oyununda sayısız kural vardır ve bu kurallara en sık düz ve 101 okey’de rastlanır. 101 okey dört oyuncu ile birçok turda oynanır. Oyunun asıl amacı mümkün olduğu kadar oyun bitiminde az puanla bitmektir. Tüm oyun sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibi olur. Puanları ise istekanın üzerinde kalan taşlardaki sayılar ile belirlenir (örneğin: bir siyah dört = dört puan, bir sarı on üç = on bir puan). Oyunun bitmesi iki şekilde olabilir. İlk seçenek, oyunda desteden çekilecek taş kalmadığında oyun bitebilir. Bir diğer seçenek ise oyunculardan birinin elini tamamlamasıdır. Her iki durumda da oyun sonda biter. Oyunun bitmesi için belirlenen turlar belli sayılardan oluşur yani bir kural vardır. (Örnek: on bir, dokuz, yedi, beş veya üç tur). Her turda oyunun bitmesi için oyunculardan birinin elini bitirmesine ihtiyaç vardır.

101 Okeyde Nasıl Bitilir

Okey oyununu 101 olarak oynarken sitenin 101 okey kaç taşla oynanır cevabını veriyor. Bu özelliği dilediğiniz zaman kapatmak konusunda özgürsünüz. Ancak özelliğin kapatılması demek hem karşı tarafa mesaj gönderemeyeceğiniz hem de mesaj alamayacağınız anlamına geliyor. 101 okey sitesi ve lobisine girerek dilediğiniz zaman hem masada bulunan oyuncular ile hem de sitede  görünen diğer kullanıcılar ile 101 okeyde nasıl bitilir görüp , 101 okey keyfini sosyallik ile birleştirebilirsiniz. İddia ediyoruz, 101 okey oyununu oynamak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

101 Okeyde Yere Seri Açma

Istakanızdaki bulunan perlerin sayısal değerleri toplamı, 101 den fazla ya da 101 e eşitse, bu perleri yere indirebilirsiniz. Bunu yaparken sıra sizde olmalı ve ortadan ya da yandan taş çekmiş olmalısınız. Bu şekilde ilk kez yere açtıktan sonra, 101 okey oyununda yere seri açmış olarak sayılırsınız. Eğer daha önce yere taşlarınızı açmış iseniz, ıstakanızda oluşan yeni perleri herhangi bir koşul olmadan yere indirebilirsiniz.

101 okey oyunu kuralları

101 okey oyunu kuralları

101 Okeyde Yere Çift Açma

Oyun sırası size geldi ve yerden taş çektiniz. Istakanızdaki çift taşların sayısı 5 ya da 5 üstü ise çift olarak bu taşları indirebilirsiniz. Bu biçimde çift açtıktan sonra, oyunda çift açmış olarak kabul edilirsiniz. Böylelikle 101 okeyde yere çift açmış olursunuz.

101 Okeyde Gösterge Kullanımı

Bildiğiniz gibi 101 okeyde her taştan 2 adet bulunmaktadır. 101 okey oyununda gösterge taşı, dağıtmaya başlamadan önce belirlediğimiz taşın diğer eşidir. Okey de göstergenin kullanılabilmesi için, ilk taş çekmeden önce, gösterge taşının sizde olduğunu söylemeniz gerekmektedir.

Sahte Okey Kullanımı Yalancı ya da joker okey her el değişir ve okey taşı yerine kullandığımız taştır. Örnek vermek gerekirse oyunda okey taşı kırmızı 11 olsun. İki adet joker taşı bu el boyunca kırmızı 12 olarak kullanılabilir.

Önceden Seri veya Çift Açmadan Yere İşleme

Önceki turlarda çift ya da seri açmadınız. Okey oynama sırası size geldi. Yerden ya da soldan taş aldınız. Istakanızdaki per toplamı sayılsal olarak 101‘i geçiyor. Bunları yere indirdiniz. Daha sonra işlek taşları işleyebilirsiniz. Ya da en az 5 çift taşı var. Bunları çift alanına indirdiniz. Daha sonra yerde açılmış olan perlere işleme yapabilirsiniz.

101 Okeyde Soldan Taş Çekebilme Koşulu

Daha önceden yere seri ya da çift açmışsanız, taş çekme sırası size geldiğinde şartsız koşulsuz yerden taş çekebilirsiniz. Ancak henüz çift ya da seri açmamışsanız ve soldan taş alırsanız, bu aldığınız taşı açma alanına indirmek zorundasınız. Yani soldan alacağınız taş, ıstakanızdaki taşlar ile bir per oluşturmalı. Ve bu perleri de yere açabiliyor olmalısınız.

101 Okeyde Nasıl Kazanılır

Sıra kendisine gelen oyuncu, soldan ya da yerden bir taş çekti. Ve sonra yan tarafa bir taş atacak. Yerden çekilebilecek başka taş kalmamışsa, fazla taşı yan tarafa attığında el biter. Istakanızda kesinlikle yana atabileceğiniz bir adet taş kalmalı. Yere perleri indirdiğinizde ya da işlek taşları işlediğiniz de, ıstakanızda taş kalmıyor diyelim. Yan tarafa düşecek taşınız da kalmayacağı için oyun devam etmez. Ceza yersiniz. bütün bu şartlar yerine getirildiğinde 101 okeyde nasıl kazanılır sorusunun cevabını otomatik olarak bulmuş olacaksınız.
Okeydeyim ile harika özelliklerin keyfini çıkararak 101 okey nasıl kazanılır öğrenmek isterseniz siz de hemen üyelik oluşturabilirsiniz. Başarı listesi, hızlı oyun, sohbet özelliği ve diğer harika özellikler sizleri bekliyor. Ücretsiz 101 okey keyfini yaşamak için 101 okey lobisine bekleniyorsunuz. Yepyeni bir 101 okey oynama deneyimine kucak açacak, asla pişman olmayacaksınız. Mekan, zaman sınırlaması olmadan yüz bir okey oynayabilirsiniz. İstediğiniz yerde istediğiniz saatte yüzbir okey oynama esnekliğine bayılacaksınız!
Okey sitemizde ile 101 okey nasıl oynanır öğrenebilir ve 101 okeyde nasıl kazanılır sorusunun cevabı ile kendiniz geliştirebilirsiniz. 101 okey oynadığınız zaman illa bir profesyonel olmanız gerekmiyor. 101 okey nasıl oynanır  bilmiyorsanız, daha önce hiç 101 okey oynamadıysanız bile, sitemize gelerek 101 okeyde nasıl kazanılır kendiniz görebilirsiniz. 101 okey oyunu yalnızca keyif yapma yeri değil, aynı zamanda bir okuldur.

101 Okey Nasıl Kazanılır

 1. Oyunun Bitişi: Oyun, bir oyuncunun elindeki tüm taşları bitirmesi veya son taşın çekiliş havuzuna atılmasıyla sona erer.
 2. Puanlama: Oyuncuların ellerinde kalan taşlar puan olarak hesaplanır. Joker taşlar 0 puan değerindedir. Diğer taşlar, üzerindeki sayıya göre puan alır. Oyunu en düşük puana sahip oyuncu kazanır.

Kendiniz geliştirmek için ne kadar çok okeyi yüzbir olarak oynarsanız o kadar iyi olur. Yüzbir okey oynayarak puanları toplayarak başarı listesinde üst sıralarda yer alma şansınız da olur. Okey bilmiyorsanız sorun değil. Okeydeyim size bir okul gibi iyi 101 okeyin nasıl oynanması gerektiğini gösterecek. Hem de herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan!
Oyunda ister per ile ister çiftler ile el açabilirsiniz. El açmak için 101 sayınız olmalıdır. El açmak için istekanızda bulunan aynı numaralı fakat değişik renklerden oluşan üç ya da dört set (örneğin, kırmızı altı, siyah dört ve bir adet sarı beş) ya da aynı renklerden sıralı sayı seti (örneğin siyah bir, iki, üç) ile el açabilirsiniz. Bir sette en az üç taş olmak zorundadır. Masada açılmış olan taşlara ekleme yapabilmek için oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış ve eli açmış olması gerekir. Eğer oyuncu kendinden önceki oyuncunun attığı taşı almış ise o taşı sadece el açarken kullanmak zorundadır aksi halde taş yerine konmalıdır, bu durumdan dolayı oyuncu eksi ceza puanı yemez. Eli açmak için iki seçenek olduğunu söylemiştik bunlardan bir diğeri ise minimum beş çift biriktirmektir. Eğer oyuncu elini ikili taşlarla açmış ise oyuncu bu oyunda bir daha per (yani normal bir set) açamaz fakat diğer oyuncuların açmış oldukları normal setlerini taşlarını ekleyebilir. Eğer masadaki tüm oyuncular aynı oyun içerisinde ikili açarsa bu tur iptal olur ve yeni oyna başlanır. Bu durumdan dolayı hiçbir oyuncu ceza puanı yemez. 101 Okey Oynamak işte bu kadar basittir. 101 Okey Oynamanın tek adresi Okeydeyim platformudur.

101 Okeyde Taşlar Nasıl Hesaplanır

Dediğimiz gibi sanal 101 Okeyde 34’lük ve 101’lik olmak üzere 2 farklı sayma yöntemi vardır. 101’lik yöntem daha çok bilgisayar tabanlı oyunlarda kullanılmakta olup, 34’lük yöntem güncel hayatta arkadaşlarımızla, yakınlarımızla oynadığımızda kullanılır. sanal 101 Okey ‘’Per’’ dediğimiz ardışık veya aynı sayıdaki taşları yan yana dizdiğimiz serilerin toplamı 101’lik sisteme göre saymaktır.
Elinizdeki bütün perlerdeki sayılarınızın toplamı 101’i geçiyorsa elinizi başarılı bir şekilde açabilirsiniz. 34’lük sayma yönteminde ise perlerinizi 3’erli gruplar halinde ayırmanız gerekmektedir. Ardından tüm perlerinizin aritmetik ortalamasını alarak sayınızı hesaplayabilirsiniz. 34 ve üzeri sayılarınızda elinizi başarıyla açabilirsiniz.
101 okeyde taşların değerleri şu şekildedir:

 • Rakam taşları (1 ile 13 arası): Taşların üzerindeki rakamlar, taşların değerini temsil eder.
 • Joker taşları: 2 adet joker taşı bulunur ve değeri 0’dır.
 • Renkli joker taşı: 1 adet renkli joker taşı bulunur ve değeri 34’tür.

Elinizdeki taşları değerlendirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Taşlarınızı inceleyin: Elimizdeki taşları gözden geçirin ve kaç adet rakam taşı, joker taşı ve renkli joker taşı olduğuna bakın.
 • Rakam taşlarını hesaplayın: Rakam taşlarının değeri, üzerlerindeki rakamlara göre belirlenir. Örneğin, 5 numaralı bir taşın değeri 5’tir.
 • Joker taşlarını hesaplayın: Joker taşlarının değeri 0 olduğundan, elinizde kaç adet joker taşı varsa o kadarı için değer hesaplamanıza gerek yoktur.
 • Renkli joker taşlarını hesaplayın: Renkli joker taşının değeri her zaman 34’tür.
 • Toplam değeri hesaplayın: Rakam taşlarının değerlerini, joker taşlarının değerini ve renkli joker taşının değerini toplayarak elinizdeki taşların toplam değerini bulabilirsiniz.

Örnek bir hesaplama:

Elimizde 4 numaralı bir taş, 2 adet joker taşı ve 1 adet renkli joker taşı olsun. Değerleri şu şekilde olacaktır.

 • 4 numaralı taşın değeri: 4
 • Joker taşlarının değeri: 0 (2 adet joker taşı olduğu için)
 • Renkli joker taşının değeri: 34
 • Toplam değer: 4 + 0 + 34 = 38

Bu örnekte, elinizdeki taşların toplam değeri 38 olur. 101 okey oyununda diğer oyuncuların eline göre daha iyi bir durumdaysanız, taşlarınızla daha iyi hamleler yapabilir ve oyunu kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Ancak, elinizin durumuna göre stratejinizi belirlemeniz gerekecektir.

101 Okeyde Taş Sayma Nasıl Olur

Taş sayma, 101 okey oyununda kazananın belirlenmesinde önemlidir. Kazanmak için elinizde kalan taşların puan değerini dikkate almalısınız.

 1. Puan Hesaplama: Elde kalan her taşın puan değeri eklenir. Joker taşlar 0 puan değerindedir. Diğer taşlar üzerindeki sayıya göre puan alır.
 2. Kazanan Belirleme: Oyuncuların elindeki taşların puanları toplanır ve en düşük puana sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Hatalı El Açarsanız Ne Olur

Oyuncuların oyunu takip etmeleri gerekmektedir. Eğer takip etmediklerinde hatalı el açabilirler. sanal 101 Okeyin, yapılan hatalar için ceza puanı uygulaması vardır. Hatalı el, 101 veya 34’e ulaşamadan açmanız durumudur. Hatalı el açtığınızda puan tablonuza 101 puan daha yazılır ve elinizi açmanız için sonraki sıranızı beklemeniz gerekir.

Açtığınız Elle Oyunu Bitirince Ne Olur

Eliniz 34 veya 101’e ulaştı, sıranız geldiğinde açtınız. Eğer açtığınız elle, sıranız bitmeden tüm taşlarını işleyip ve masaya açıp bitirdiyseniz, oyunun o eli için kazanan kişisi eğer eşli oynuyorsanız kazanan takımı siz olursunuz.

101 Okeyde Taşların Dağıtılması

Başlangıç aşamasında okeyin belirlenmesi için zar kullanılır. Zar 2 defa atılır. Zar iki defa atılır. İlk gelen zar, dizilmiş gruptan hangi sıradakine gidileceğini ikinci gelen zar da kaçıncı sıradaki taşın açılacağını gösterir. Çıkan taşın 1 fazlası okey olarak belirlenir. Dağıtıcının yanında bulunan kişiye 1 taş fazlar verilir. 101 okey oyna oyununda verilen taş sayısı 21 olur. Taşların dağıtılmasının ardından ortaya da sırası ile taşlar üst üste konularak masanın ortasına yerleştirilir. Fazla taşı olan oyuncu, taş çekmeden elindeki fazla taşı atarak oyunu başlatır.

101 Okey Yasakları

101 okey; eşli veya eşsiz, 4 kişi ile oynanan bir oyundur. 101 okeyde per olarak dizilen taşların toplamının 101 olması gerekmektedir. Per taşlarının toplamı 101 olan oyuncu, elindeki perleri istekasından çıkarır. Elinde kalan taşlardan yeni per oluşturur. 101 okey oyununda elinde en az sayı kalan oyuncular kazanmaktadır.
101 Okey Ceza Kuralları Nelerdir? 101 okey 4 kişi ile oynanmaktadır. Oyun ister eşli, ister tekli oynanmaktadır. Eşli oyunda 2 kişi bir grup oluşturmaktadır. Tekli oyunda ise herkes tek olmaktadır.

101 okey ceza kuralları ise şöyledir;
Herhangi bir oyunca yaptığı perlerin toplamını 101 sanıp açtığında, eğer per toplamı 101’den düşükse oyuncu 101 puan ceza yer. O kişinin hanesine +101 puan ceza yazılır.
Oyuncunun yere indirdiği taşlarda bulunan okeyi, başka bir oyuncu aldığı zaman, per sahibi oyuncuya 101 puan ceza eklenir.
Oyunculardan atılan taş, yerde bulunan taşlara işler durumda ise taşı atan oyuncuya 101 puan ceza eklenir.
101 oynarken en çok dikkat edilmesi gereken husus yere işler taş atmamaktır. Yere atılan işler taşın cezası +101’dir.

101 Okey Çift Açmak

Elde bulunan taşların sayısı 101 etmiyorsa, yani yapılan per bir türlü 101 etmiyorsa çifte gitme hakkı tanınmaktadır. Çifte gitme işlemi, oyuncunun elinde bulunan taşlardan 2 tane olması demektir. Yani elinizde sarı 7 var ise bir adet sarı 7 ile çifte gidilir. Çift kuralında ise şöyledir; elde bulunan çift taşlardan en az 5 tane olması gerekmektedir. Elde bulunan 5 adet çift masaya taş düşürmeyi sağlamaktadır. Oyun bitimi elde kalan tüm sayılar toplanır ve 2 ile çarpılır. Çifte gidecek olan oyuncuların en çok dikkat etmesi gereken husus; elindeki büyük taşları düşürmek olacaktır.

101 Okey Kuralları

İstediğiniz yerden 101 okey oynarken elbette kendi seviyenizden olan insanlar ile oynamak istersiniz. Eğer 101 okey kuralları seviyeniz normalin çok üzerindeyse, daha alt seviyeden olan insanlar ile okeyi yüz bir olarak oynamak size keyif vermeyecektir. Tam tersi eğer daha yeni 101 okey oynamaya başladıysanız da, sizden çok daha üst seviyede olan bir oyuncu ile 101 okey oyununu oynamak iyi olmaz.
Bireylerin yüzbir okey oyunu için klasik okeye benzer bir şekilde oyuna başlamaları gerekmektedir. Yaş dağıtımının da klasik okey oyunundan bir farklı olmamaktadır. Bu alanda fark yaratan şek bitimlerde kendini göstermektedir.
Yüzbir okey oyununda amaç, istekaların boş kalmasıdır. Yani oyuncular, belli bir seri oluşturmalarından sonra taşları ortaya dizmelidir. İlk oyuncu taşlarını açtıktan sonra ortada oluşan yeni dizi içerisine diğer oyuncular da ekleme yapabilmektedir. Aşların ilk açıldığında oyuncuların devam etmesi mümkündür.
Çünkü kullanıcılar ellerinde bulunan taşların tamamını tek seferde açmak zorunda değildir. Bu sayede serilerdeki eksikler diğer oyuncular tarafından da tamamlanabilmektedir. İstekalarındaki okey taşlarının tamamını ortaya koyan kişiler ya da ortaklar o eli kazanmış olmaktadır.

101 okey nasıl kazanılır

101 okey nasıl kazanılır

Okeydeyim ile dilediğiniz oyuncu ile 101 okey oyunu oynayabilir ya da rastgele atanma özelliğinden faydalanarak hiç tanımadığınız ve seviyesini bilmediğiniz oyuncular ile okeyi 101 şeklinde oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Seviyenizin ne olduğunun önemi yok. Türkiye’nin en çok tercih edilen 101 okey sitesi üzerinden 101 okey oynamaya doyamayacaksınız.
101 okey kuralları kavraması en basit işlerdendir. Oyunun pek fazla zor kuralları yoktur. Oyunun en can alıcı ve herkesin dikkat edemediği kuralı şöyledir; işler taş atmamak. Yerde açık olan pere işlek atan oyuncular ceza alır. Diğer kurallar ise şöyledir; per açanların el toplamı 101 olmalı, çift açanların elinde en az 5 taş olmalı. Bunlar ise oyunun kurallarıdır.
101 okey oyna, normal okeyden farklı olarak oyuncu, en az puanlı taşlar ile oyunu bitirmeyi amaçlar. 101 okey oyunu oyna çok eski zamanlara dayanan bir oyun çeşididir Tüm turlar bittiğinde en az puanı olan oyuncu oyunu kazanmış olur. Oyun; 3, 5, 7, 9 ya da11 el şeklinde oynanabilir.
En az 101 puan ya da üstünün elde edilmesi ile oynan bir okey türüdür. Istakadaki tüm taşlar perler halinde sıralanmış ve son tek taş elde kalmış ise bu taş ortaya atılarak oyuncu eli kazanır. Masada hiç taş kalmaz ise ve hiçbir oyuncu da oyunu bitirmemiş ise kimin elinde ne kadar taş var ise toplanır ve oyuncu hanesine yazılır.Online 101 okey oyna oyununda genel olarak oyun kuralları belli başlıklar altında toplanır.
Bunlara bakacak olursak oyun başlarken;

 • Joker
 • Perler
 • Çiftler
 • Puanlama
 • Ceza
 • Katlamalı

Bu başlıkların 101 oyunu içerisinde çok fazla olarak duymak söz konusu olmaktadır. 101 oyunu ceza sistemi içeren bir oyundur. Kurallara dikkat etmediğiniz zaman 101 olarak ceza yeme durumunu söz konusu olabilir. Bu nedenle oyunu dikkatli oynamak gerekir.

101 Okey Katlama Kuralları
Eski zamanlardan beri hayatımızda olan sanal 101 Okey oyunu günümüzde de hala varlığını sürdürüyor. Pek çok insan tarafından eğlence amaçlı oynanan oyunun ayrıca kendine has pek çok kuralı bulunuyor ve bu kurallar oyunu hem daha dikkatli oynanmasını hem de daha çok zevk alınmasını oluşturuyor.
Toplam 106 taş, 4 renk ve 4 kişi ile oynanan oyunda 1 ile 13 arası sayılar bulunur. Bu sayılardan her birinde oyunda 4 adet olur ayrıca 2 tane de sahte okey bulunur. Sahte okeylerin numaraları yoktur.
Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı yaş gruplarından, okeyde farklı seviyelere sahip olan oyuncuların her gün saatlerce 101 okey kuralları ile oynandığı bir platformuz. 101 okeyde ne kadar yetenekli olduğunuzu görebilmeniz, diğer oyuncuların performansları ile kendinizinkini kıyaslayabilmeniz, oynadıkça okeyde farklı stratejiler üretebilmeniz ve her geçen gün 101 okey kurallarını geliştirebilmeniz için üyeliksiz 101 okey oyna seçeneğini sunuyoruz. Ayrıca 101 okey oynayacağınız kendi seviyenizdeki diğer oyuncular ile sohbet edebilme imkanı da sağlıyoruz. İsterseniz 101 okey oyunu kuralları ile ilgili sohbet ederek rakiplerinizi şaşırtabilir, isterseniz günlük hayattan konu açarak arkadaş ortamında 101 okey oynuyormuş havası yaratabilirsiniz. 101 okey sitesi olarak Türkiye’nin her yerindeki okey sevenler ile bulunduğunuz ortamı okey salonuna çevirebilmenizi sağlıyoruz.

101 Okey Taş Dağıtılması

Sanal 101 Okey oyunun başında kullanılan zar ile okey belirlenir. Taşı dağıtan kişi saat yönünün tersine taşları dağıtmaya başlar. Her oyuncuya 21 taş verir iken kendisine 22 taş alır. Oyun, taş dağıtan kişi ile başlar. 1 adet fazla taşı olduğu için taş çekmeden taş atması ile oyun başlamış olur.

101 Okey Oyunu Puanlama
Kazanan için de kaybeden için de büyük puanların döndüğü ve ceza puanlarının olduğu canlı 101 Okey pek çok insanın severek oynadığı oyunlar arasında bulunur. Oyun turunun bitmesi için oyunculardan birinin elinin açmış ve son taşının masaya atmış olması gerekir. Bu durumda elde taş kalan oyunculara taş toplamı yazılır eğer ki elinin açmamış oyuncu var ise ona da 202 puan yazılır.
Bu oyunun en belirgin puan sisteminden olsa da 101okey katlama kuralları aşağıdaki gibidir:
Oyunu bitiren oyuncu eğer masaya da joker atar ise diğer oyuncaların ıstakalarında kalan toplamı ne ise ikiyle çarpılır. Oyunu bitiren oyuncunun hanesine de -202 puan alır. Oyunculardan elini açan var ise kalan taşların toplamı ikiyle çarpılır; ancak oyuncu hiç elini açmamış ise 404 ceza puanı alır. Çifte gitme durumunda; çifte giden oyuncu turu bitirir ise diğer oyuncuların ceza puanı ikiye katlanır ve kalan taşların iki katı hanelerine yazılır; ancak oyunu çifte gitmeyen oyunculardan biri bitirir ise çifte giden oyuncunun elinde ne taş kaldı ise taşların değerinin iki katı kadar ceza puanı alır.

101 Okey Oyununda Per Nasıl Yapılır

Per yapma, oyunun stratejik bir unsuru olup oyuncuların ellerindeki taşları düzenli bir şekilde sıralamalarını gerektirir.

 1. Aynı Sayıdaki Taşlar: Aynı sayıda farklı renkte taşları sıralayarak bir per oluşturabilirsiniz. Örneğin, kırmızı 5, mavi 5 ve siyah 5 aynı perdedir.
 2. Ardışık Sayılar: Aynı renkte ardışık sayılardan oluşan bir sıra da bir perdir. Örneğin, mavi 6, mavi 7 ve mavi 8 bir perdedir.

Canlı 101 Okey oyunun amacı, en az puana sahip olmak şeklinde ilerler. En az puanı alan kişi turlar sonunda oyunun galibi olur.

101 okeyde puanlama için temel kombinasyonlar şunlardır:

 • Elde Kalmayan Taşlar: Oyunu kazanan oyuncu, elindeki tüm taşları çıkardığında bu kombinasyonu elde eder. Elde kalan taşlarının değerleri toplanır ve diğer oyuncuların elinde kalan taşlarındaki değerlerden çıkarılır. Elde kalan taşlarının değerleri ne kadar düşükse o kadar az ceza puanı alırlar.
 • Seriler: Aynı rakamlı farklı renkteki taşlar arasında ardışık kombinasyonlar oluşturulur. Örneğin, 3 kırmızı, 3 sarı ve 3 siyah olarak dizilmiş taşlar bir seri oluşturur.
 • Çiftler: Aynı rakamlı farklı renkteki iki taş bir çift oluşturur. Örneğin, 2 mavi 2 sarı olarak dizilmiş taşlar bir çift oluşturur.
 • Renkli veya Sadece Sayı Olarak Üçlü ve Dörtlüler: Üç veya dört aynı rakamlı farklı renkteki taşlar bir üçlü veya dörtlü oluşturur. Örneğin, 3 yeşil, 3 kırmızı ve 3 siyah olarak dizilmiş taşlar bir üçlü oluşturur.
 • Sadece Sayı Olarak Beşli: Aynı renkteki beş taş bir beşli oluşturur.
 • Renkli veya Sadece Sayı Olarak Sekizli: Aynı renkteki sekiz taş bir sekizli oluşturur.
 • Puan hesaplaması, oyuncuların elde ettikleri kombinasyonlara göre yapılır. Kombinasyonlar tamamlandığında veya oyuncu elini tamamladığında puanlama yapılır ve oyuncuların puanları kaydedilir. Oyuncuların elde ettikleri puanlar oyunun genel puanlamasında ve skor tablosunda gösterilir.

Her oyuncu, elden çıkardığı taşlara göre ceza puanı alırken, elini tamamladığında ve diğer kombinasyonları gerçekleştirdiğinde ekstra puanlar kazanır. Oyuncuların elinde kalan taşların değerleri, diğer oyuncuların elinde kalan taşların değerlerinden çıkarılarak belirli bir ceza puanı hesaplanır.

Oyunun sonunda en düşük puanı alan oyuncu oyunu kazanır. 101 okeyde puanlama ve ceza puanları, oyunun kurallarına ve oynanış tarzına göre değişebilir. Bu nedenle, oynadığınız spesifik kurallara göre puanlama kurallarını kontrol etmeniz önemlidir.
Oyuna girdiğiniz zaman 101 okey nasıl hesaplanır , nereden oyunu başlatacağınızı, sohbet etme özelliğini ve site tarafından sunulan diğer özellikleri çok rahat bir şekilde kavrayabilir, kullanabilirsiniz. Kolay kullanıma olanak tanıyan ara yüz tasarımı sayesinde her yaştan insan rahatça 101 okeyde taşları hesaplamanın keyfini çıkarabilir.

Ev hanımları, öğrenciler, çalışanlar, emekliler ve diğer herkes için 101 okeyin nasıl hesaplanmasına uygun bir platformdur. Yaşınız, cinsiyetiniz ya da mesleğiniz ne olursa olsun, fark etmiyor. Yeni nesil oyun sitemizde , 101 okey oyununda taşlar nasıl toplanır hepsi açıklanıyor.

101 Okey Kaç Taşla Oynanır

Günümüz dünyasında sosyalleşmek kolay değildir. Ne yazık ki, insanlar okuldan ve diğer sorumluluklarından kendileri için yeterli zamanı bulamıyorlar. Yeni insanlarla tanışmak , onlarla iletişim kurmak ve 101 okey kaç taşla oynanır cevabını bulmak zor oluyor. Ancak böyle olmak zorunda değil. Bir yandan okey oynamak istiyorum  derken diğer yandan 101 okey oyununun kaç taşla oynandığını ve hepsinin yanında yeni insanlarla bile tanışabiliyorsunuz. Nasıl mı? Elbette 101 okey oynayarak!


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

2 Yorumlar

 1. yüzbir oyuncusu

  16 Nisan 2023 at 19:43

  daha beni yenen çıkmadı. herkese 3 oyun meydan okuyorum

  Cevapla
 2. ventanza

  29 Ocak 2024 at 06:29

  irçok ev aleti sorunu evde çözülebilir ve doğru kullanım ve bakım ile bu cihazların ömrü uzatılabilir. İşte elektrikli ev aletlerinin tamir edilmesi, sorunlarının bulunması ve doğru kullanımı hakkında size yol gösterecek

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.