Okey Nasıl Oynanır

admin          Okey Nasıl Oynanır     Okey Nasıl Oynanır     7475 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Başlamadan önce en önemli soru olan okey nasıl oynanır sorusunun cevabı , ıstaka adı verilen tahtalarla, üzerinde sayılar bulunan 105 adet taş ile ve dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. 4 adet oyuncu bulunamadığı zamanlarda 2 ya da 3 kişiyle de bu oyunu oynanabilir. Dilerseniz bu yazımızdan okey nasıl oynanır hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

canlı okeye kayit ol

canlı okeye kayit ol

Oyunda içinde kullanılan taşlar dört adet renkten oluşuyor. Her okey takımında bu renkler değişkenlik gösterebilir. Her renk grubundan toplam iki adet bulunur. Bir renk grubu taşların üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunur.
Yer, zaman, mekan sınırı olmadan okey keyfi için okey nasıl oynanmalı sorusu ve okey sitesini tercih edin. En iyi okey nasıl oynanır tecrübesini Okeydeyim ile yaşayacağınızın garantisini veriyoruz. Okeydeyim okey oynamayı öğrenmek istiyorum isteyen kişilerin bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Üyelerini memnun etme politikası, kaliteli okeyde kazanma hizmeti ve avantaj sağladığı özellikleri ile okey oyununda kazanmak isteyen kişiler ilk tercihini Okeydeyim’den yana kullanmak istiyorlar.

Okey, taşla oynanan oyunlar ailesinin 106 adet taştan oluşan takımı ile oynanan bir oyunudur. Taşların yüzleri 1’den 13’e kadar numaralandırılmıştır. Her numaradan sekiz taş vardır: İki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah. Ayrıca “sahte okey” olarak adlandırılan yoncalı iki özel taş vardır. İlk dağıtıcı rastgele seçilir.
Okeyin kuralları ve okey oyununun amacı olan okey nasıl oynanır sorusunu öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Okey oyunu öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Oyunun kurallarını öğrenin: Okey oyununun kurallarını öğrenmek için oyunun nasıl oynandığını anlatan bir kaynak bulun.
Basit oyunlar oyna: Başlangıçta basit oyunlar oynayarak oyunun temel kurallarını ve stratejilerini öğrenin.
Pratik yapın: Pratik yaparak oyunun nasıl oynandığını öğrenin.
Oyunun uygulamalarını indirin: Okey oyunlarının uygulamalarını indirerek cep telefonunuzda veya tabletinizde oyunlar oynayarak pratik yapabilirsiniz.
Diğer oyuncularla oynayın: Deneyimli oyuncularla oynayarak oyunun nasıl oynandığını ve farklı stratejileri öğrenin.
Okey oyununun kurallarını ve stratejilerini kullanarak oyunlarınızı daha iyi hale getirmek için çalışın.

Okey oyunu öğrenmek biraz zaman alabilir, ancak pratik yaparak ve deneyimli oyuncularla oynayarak oyunun kurallarını ve stratejilerini öğrenebilirsiniz.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır

Okey oyunumuzun öncelikle ne anlama geldiğini sizlere açıklamak istiyorum daha sonra okey oyunu nasıl oynanır sorusu  hakkında bilgiler vereceğim. Okey oyunu en az 2 en fazla 4 kişi ile oynanan bir taş oyunudur. Oyunda temek olarak elini ilk bitiren oyuncu kazanır. Okey oynamak için okey oyun setine ihtiyaç vardır. Bu sette 4 adet ıstaka ve 106 adet taş bulunur. Taşlar kırmızı, mavi, siyah ve sarı renktedir. Istaka ise taşları dizmek için kullanılır. Bazı setlerde renkler değişiklik gösterebilir, fakat bu oyunun değişkenlik göstermesi anlamı taşımaz. Oyundaki taşlar 1’den 13’e kadar sıralıdır ve her taştan ikişer adet vardır. Ayrıca bu taşlardan bağımsız ikişer adette joker taşı vardır. Okey 4 kişi ile oynandığı zaman zevki çıkan bir oyundur. Oyuna başlamadan önce 106 adet taş iyice karıştırılır. Karıştıran taşlar masa üzerine bloklar halinde dizilir.

Okey Nasıl Oynanmalı

Minimum 2 ile maksimum 4 oyuncu ile oynanmaktadır. Oyuncular taşlarını ıstakaya dizerler. Okey nasıl oynanmalı kısmı için de oyun siyah, kırmızı, sarı ve mavi  olmak üzere 4 farklı renkte taşlar ile oynanır. Bunlara 1’den 13’e kadar numara verilmiştir. Toplam 2 setten oluşurlar. Yani oyun toplamda 106 adet taş ile  oynanmaktadır. Bu taşların arasında 2 adet sahte okey adı verilen taşlar da bulunmaktadır. Sahte okey taşlarının üstünde çeşitli simgeler vardır. Bu taşlar okey taşının yerine kullanılabilir. Okey taşlarına ek 2 adet zar da oyunda bulunmaktadır. Oyunun başlamadan önce taşlar karıştırılır. Üç oyuncuya 14 adet, oyuna başlayacak kişiye ise 15 adet taş verilir. Ardından herkes taşlarını ıstakaya dizer ve oyun oynanmaya başlanır. Diğer taşlar masanın ortasında kapalı bir şekilde bulunur. Ortaya konulan taşların üzerinde bulunan sayının bir üst nümerik değeri okey taşıdır. Okey taşını oyunda istediğiniz bütün taşların yerine kullanabilirsiniz. Online okey oyununda taşların herkese dağıtılmasından sonra taş atması gereken oyuncunun işine yaramayan taşı sonraki oyuncuya düşmesi ile başlar.

Online okey oyunu oynamak için mantığını bilerek oynamak gerekir. Okey taşlarını dağıtmasını bilmek ve nasıl bitmesini bilmek önemlidir. Okey taşları 1 ile başlayarak 13’e kadar devam eder. 4 renkten oluşan taşlarında nasıl dağıtılacağını bilmek gerekir. Aynı zaman da okey oyununda 2 adet de sahte okey bulunur. Sahte okeyleri nasıl kullanmanız gerektiğini de bilmek gerekir.
Okey oynarken her bir oyuncu da toplam da 15 taş bulunur. Okey taşları dağıtıldıktan sonra tüm oyuncular taşları ıstakaya dizemeye başlar. Geriye kalan taşlar ise diğer oyunculara gözükmeyecek şekilde kapalı olarak dizilir. Orta da açıkta kalan bir taş bulunur ve bunun bir üzeri ise okey olarak kabul edilir.

İlk oyuncunun işe yaramayan taşı diğer oyuncuya bırakması sonrasında okey de başlamış olur. Okey taşlarında belli bir diziliş şekli bulunur. Sahte okeyi de kullanma şansınız vardır. Ancak sahta okeyi diğer okey gibi her taş da kullanmanız mümkün olmaz. Bu nedenle de kullanım alanı oldukça dardır. Okey oldukça zevkli bir oyun olduğu için birçok kişi tarafından da oynanmaktadır.

4 kişilik masalarda oynanan online okey oyununda oyuncuların tamamlanmasından sonra oyun başlamaktadır. Oyuna katılan oyuncuların online olarak en uygun masalara giriş yapmasından sonra sizlerde artık son derece zevkli dakikalar geçireceğiniz okey oyunu için hazır olmuş olacaksınız. Sitemizde bulunan farklı türden okey oyunlarında sistemin taşları otomatik olarak dağıtmasından sonra seçeceğiniz oyun türüne göre oyun türleri ve oynanma şekilleri değişkenlik göstermektedir. Özelikle de sitemizde bulunan her türlü online okey oyunu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Okey nasıl oynanır ,öğrendiğinizde ile oyun oynayan oyuncu bundan sonra bir daha asla farklı bir platformda okeyi öğrenmeyi  düşünmüyor bile. İnsanlar birbirlerine Okeydeyim’i sürekli tavsiye ediyor ve üye sayısı hızlı bir şekilde artmış oluyor. Okeydeyim üye sayısını organik bir şekilde büyütmeyi başaran nadir markalardan bir tanesi olmanın gururunu yaşıyor.

Okeyde Oyuna Nasıl Başlanır

online okey oyunu nasıl kazanılır

online okey oyunu nasıl oynanır

Oyuna başlarken okeyde oyuna nasıl başlanır bilmek ve oyundaki taşları karıştırarak oyunu açmanız gerekmektedir . Kutudaki tüm taşları masanın ortasına döküyorsunuz. Taşların üzerindeki sayıların alt tarafta  kalmasına önem gösterin. Taşları birbiriyle iyi bir şekilde karıştırıyorsunuz. Sonra her bir oyuncu beşerli bir şekilde taşları kendi önlerine diziyorlar. Ya zar atma yöntemiyle ya da sözlü olarak dağıtıcı kişi belirleniyor. Dağıtıcı oyuncu zar atarak okeyi belirliyor. Okey taşının belirlendiği taş aynı zaman da gösterge taş olarak isimlendirilir. Aksi bir durum belirtilmedikçe, gösterge taş olan kişi, sıra kendisine geldiğinde o taşı göstererek bir puan kazanır.

Açılan taşın sağ tarafından itibaren sırasıyla dağıtıcı oyuncu her oyuncuya önce beşer adet taş dağıtır. İki defa beşerli taş dağıttıktan sonra, sağındaki oyuncuya beş taş, diğer oyunculara da 4 adet taş verir. Taşları dağıtıldıktan sonra taşları alan oyuncular ıstakalarına taşları düzgün bi şekilde dizerler. 

Okeyde Oyunun Amacı

Oyuncuların amacı, taşları eşli ya da sıralı olarak dizmektir. Dağıtıcının sağındaki oyuncu taş çekmez. İlk önce işine yaramayan bir taşı yere atar. Onun sağındaki oyuncu da yere atılan taş eğer işine yarıyorsa alır. Taş eline yaramıyorsa yerdeki dizilen taşlardan bir adet taş çeker. Daha sonra işine yaramayan bir taşı yere atar. Oyun bu biçimde bir oyuncu eli açar olana kadar devam eder.

Oyunda ellerin açık olabilmesi için 14 taşın da dizili biçimde per olması gerekmektedir. Örnek bir taş dizilimi verecek olursak; Kırmızı serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- sarı 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

mobil okey nasıl oynanır

mobil okey nasıl oynanır

Okey oyunun amacı; kendi istediğiniz gibi seviyenize uygun insanlarla okey oynamanız ve kazanmanızdır. Seviyenize uygun kişiler ile oyun oynadığınız için okeyi kazanmaya çalıştığınız  sürede yeterince keyif alamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Merak etmeyin Okeydeyim ile böyle bir sorununuzun olması konusunda endişe etmeniz gerekmiyor.

Okey oyununda hem acemi oyuncular hem de profesyonel oyuncular bulunmaktadır. Bu oyuncular ile dilerseniz bilinçli olarak eşleşerek okeyde oyunun amacına göre oynayabilir, dilerseniz de eşleşme işini tamamen Okeydeyim ekibine bırakabilirsiniz.

Okeyde Oyuna Başlamak

Oyuna ilk başlarken tüm oyun taşları masaya kapalı bir şekilde dağıtılır ve sonra karıştırılır. Hiçbir oyuncu taşları asla  göremez. Beşerli grup halinde dizilen oyun taşları, oyun taşlarının dağıtımı yapacak oyuncunun önüne konulur.

Her oyuncuya 14 adet taş gelecek şekilde dağıtılır. İstisnai bir durum  olarak taşları dağıtan oyuncu kendine 1 fazla taş ile toplam 15 taş alır. Bundan sonraki bölümde zar oyuna girer ve toplam 2 kere atılır.

Birinci zar atışı sonucunda çıkan sayı 5’erli gruplar halinde dizilen taş bloklarından hangisine gitmeniz gerektiğini belirliyor. İkinci zar atışında ise o sütundan hangi taşı alacağınızı belirlemiş oluyorsunuz. Çıkan taş masadaki tüm oyunculara gösterilerek o taşın bir fazlası taş okey taşı olarak belirleniyor.

Okeye Nasıl Başlarım

Herkes oyuna belirli bir başlangıç puanıyla başlar. Başlangıç puanı yeni masa açılma aşamasında masa kurucusu tarafından belirlenir. Oyunculara 14 adet taş dağıtılır. Yalnız oyuna başlaması gereken kişide 15 adet taş bulunur ve bu oyuncu fazla taşını yere atarak oyunu başlatır. Oyunun amacı, aynı renkteki taşları numara sırasına koymak veya farklı renkte, aynı numaralı taşları gruplamaktır. Gruplama rakam sırasına göre yapılır (2-3-4 vb) yalnız 13’ten sonra yalnızca 1 rakamı gelebilir. Bir grup olmalıdır.

Oyunun İkinci Aşaması

15 taş alan oyuncu yani eli dağıtan elindeki taşları ıstakasına dizdiğinde fazlalık olarak işine yaramayan bir taşı taşı sağında bulunan oyuncuya herkesin göreceği bir biçimde atar.
Bu esnada diğer oyuncular da ellerindeki taşları ıstakalarına uygun bir şekilde dizmiş olurlar.
İlk oyuncunun attığı fazlalık taş sonrası oynama sırası sağdaki oyuncuya geçer.
Oyuncu işine yarıyor ise soldaki oyuncunun yere attığı taşı isterse de ortada kapalı bir şekilde bulunan taşlardan birisini çekerek oyunu oynamaya devam eder. Aldığı taşı ıstakasına uygun yere koyduktan sonra fazlalık olarak gördüğü, işine yaramayan bir taş yine sağındaki oyuncunun önüne atar.
Oyun bu şekilde ortadaki taşlar bitene kadar devam ederler. Oyuncuların ıstakalarını açabilmeleri için 14 taşın da düzgün bir şekilde dizili olması gerekmektedir.

Oyunun Son Aşaması

Her oyuncu elindeki bulunan taşları renklerine göre gruplayarak minimum 3 taştan oluşan perler yapması gerekmektedir. (Örn: 2, 3, 4)  ya da 6, 7, 8, ya da farklı ile 5-5-5-5 vb.)

Bu perde ki taşların 7’li ya da 6’lı olma ihtimali de var. Bir perlerdeki eksik olan her taşın yerine okey taşı da eksik taş yerine  kullanılabilir.

Sahte okey olarak isimlendirilen taşı ise gerçek okeyin rakamsal değeri yerine kullanabilirsiniz.

canlı okey nasıl oynanır

canlı okey nasıl oynanır

Puanlama sistemi ise çok basittir. Puan alma durumu yok, puanlar silinerek bir hesaplama yöntemi yapılıyor. Normal bitme, çifte bitme ve okey vurarak bitme olarak üç farklı şekilde bitiş alternatifi bulunur.

Okeyde Oyun Nasıl Biter

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Oyun Nasıl Kazanılır : Elindeki 14 taşı da ilk olarak gruplayan oyuncu oyunu kazanır. Elindeki fazlalık olan 15. taşı, yere açılan taşın üstüne koyarak oyunu bitirdiğini ilan eder. Oyunu bitirebilmesi için aynı renkten taşları sıralamalı veya aynı renkten aynı numaralı taşları gruplamış olmalıdır. Dikkat: Gruplarken, 13 numaralı taşın ardından sadece 1 numaralı taş gelebilir! 15 taşının hepsini önce toplayan oyuncu oyunu kazanır.

Okeyde Nasıl Bitilir

Okey oyununun amacı zaten doğru taşları toplayıp işe yaramayanlardan kurtularak en hızlı biten kişi olmaktır. Bir set, aynı sayıda ve farklı renklerde üç veya dört taştan oluşur. Örneğin, siyah 7 – mavi 7 – kırmızı 7 işe yarar bir küme oluşturacaktır.

Ancak, siyah 7 artı iki kırmızı 7 işe yarar bir küme oluşturmaz. Bir takım, aynı renkteki üç veya daha fazla ardışık taştan oluşur. 1, 2’nin altındaki en düşük taş olarak veya 13’ün üzerinde en yüksek taş olarak kullanılabilir, ancak her ikisi aynı anda kullanılamaz. Bu nedenle, mavi 1-2-3 veya sarı 12-13-1 geçerli dizilimler olacaktır, ancak siyah 13-1-2 geçerli olmayacaktır. Size oyunu kazandıracak bir el, tamamen setler ve seriler halinde oluşturulmuş 14 taştan oluşur.

Okeyde Nasıl Biterim

Oynarken eliniz bittiğinde açmak için elinizde bulunan fazla taşı kapalı taşların üzerine bırakmanız yeterli olacaktır. Açabilmek için elinizdeki perler arasında bir boşluk bulunması ve seri perlerin rakam sırasına göre dizilmesi gereklidir.

Okey Çeşitleri

Okeydeyim , site tanıtımı olarak yaptığı açıklamada Türkiye’nin en iyi okey oyna siteleri arasında olduğuna yönelik iddialarda bulunmaktadır. Buna kanıt olarak ise sitedeki online okey çeşitleri gösterilmektedir. Sizler de online okey sitesine üye olarak en çok tercih edilen okey türleri olan klasik ve 101 alternatifleri arasında karar kılabilirsiniz. Sitede okeyin yanı sıra batak oyunları da oldukça popülerdir. İhaleli batak ise pek çok kullanıcının vazgeçilmedir. Online okey türlerini çanak ya da renkli olarak da çeşitlendirmiştir. Fakat site kullanımı konusunda bireylerin tercih hakları her daim önceliklidir. Böylelikle istediğiniz takdirde siteye üye olabilir istediğiniz takdirde ise farklı adreslere geçiş yaparak oyunlarınıza devam edebilirsiniz.

Okeyde Kaç Tane Taş Olur

Oldukça yaygın bir biçimde oynanan okey oyununu standart çerçeve içerisinde 106 taş bulunmaktadır. Taşlar 4 renk üzerinden değerlendirilir. Genel olarak kırmızı, mavi, siyah ve sarı renklerini içermektedir. Her renk içerisinde 1 ve 13 arasındaki sayıları barındırmaktadır. Bu sayıların haricinde ise 2 tane sahte okey bulunmaktadır. Bu taşlar 2 sıra halinde kendilerini tekrar ederek 106 sayısına erişmektedirler. Oyunculara taşlar dağıtıldıktan sonra yere oyunun belirli periyotlarda dönmesi için taş konmaktadır. Böylelikle okey oyna oyunu başlamış olur.

Okey oynamak isteyenler için genel oyun düzeni oldukça basittir. Okeyin içerisindeki taşları yan yana getirerek oluşturduğunuz gruplar ile elinizde bulunan bütün taşları tamamlamanız gerekir. Grup oluşturmak için renkleri ve sayıları kullanmanız gerekmektedir. 2 tür üzerinden oluşturulan bu sistemin genel tabiri aynı sayıların farklı renkler üzerinden grup oluşturması ve sıralı dizilmiş taşların aynı renkler üzerinde grup oluşturması adı altında adlandırılmaktadır. Mesela elinizde bulunan kırmızı, sarı ve siyah renkli 7 sayısıyla bir grup oluşturmanız mümkündür veya siyah renkli sıralı olarak 10 -11 -12 diğer grup olarak oluşturulur. Böylelikle elinizde bulunan taşları bu sistem üzerinde oluşturmanız gerekir. En son elinizde kalan taşı ise yere atarak oyunu kazanmış olursunuz.

Başlangıç üzerinde her oyuncuya 14 taş verilmektedir. Sadece oyuna başlayan kişiye 15 taş verilir ve fazla olan taş ile oyun dönmektedir. Yere açılan ve gösterge olarak belirlenen taşın bir üst sayısı okey olarak belirlenmektedir. En az 3’erli taşlar halinde grup oluşturulmaktadır.

Masayı kuran kişi oyunun kaç puanla başlayacağını belirler. Oyuncuların puan durumu sağ üstte bulunan PUAN sekmesinin üzerine gelince açılan pencereden izlenebilir. Bir oyuncu 0 (sıfır) a indiğinde yani oyun bittiğinde kazanan kişi başlangıç puanına bağlı olarak aşağıdaki puanlardan birini alacaktır. Diğer oyuncular puan kazanmaz.  Okeyde kaç taş olur sorusunun cevabı ise yerdeki taşlarda gizlidir. Oyun 10 puan ile başlamışsa kazanan 100 puan alır. Oyun 20 puan ile başlamışsa kazanan 300 puan alır. Oyun 30 puan ile başlamışsa kazanan 500 puan alır. Oyun 40 puan ile başlamışsa kazanan 700 puan alır. Oyun 50 puan ile başlamışsa kazanan 900 puan alır.

Okeye dönmek nedir

Elindeki 14 taşı per şeklinde dizilebilmiş, bitmeye yakın bir oyuncu isterse oyunu bitirmeyip “okeye dönebilir”. Bunun anlamı yere okey atarak oyunu sonlandırmaktır. Eğer yerden veya yerden okey yerini çekip elini tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atarsa oyuncu okeye dönmüş olur. Bu durumda  diğer oyunculardan iki kat puan düşülür. Okey Oynamak isterseniz bu sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Sahte Okey Nedir
Yere açılan taşın bir üstü olan taş okey olduğundan o taşın orijinal değerini gösteren taştır. (Okey Kırmızı 7’li olduğunda, sahte okey Kırmızı 7 yerine geçer.)
Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olduğu ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet “sahte okey” taşı vardır. Örneğin yere kırmızı 10’lu açılmışsa, okey kırmızı 11’dir. Sahte okey de oyunda kırmızı 11’in yerine kullanılır.

online okey oyunu nasıl oynanmalı

online okey oyunu nasıl oynanmalı

En az bir okey kullanarak kazanan bir set ve koşu eliniz varsa, bunu hemen diğer oyunculara göstermeniz gerekmez. Dilerseniz, kazanan bir el artı son atılan taş olarak bir okey oluşturma umuduyla oynamaya devam edebilirsiniz. Oyunu bir okey atarak ve kalan 14 taşı kazanan el olarak göstererek bitirebilirseniz, kazancınız normal bir kazancın iki katı değerindedir.
Normalde yapmanız gereken şey bittiğinizi göstermektir. Eğer elinizi bitirdiğinizi göstermek yerine oynamaya devam ederseniz, başka bir oyuncunun bir eli tamamlaması ve oyunu kazanmasına sebebiyet verebilirsiniz. Yani kazancınızı çifte katlamaya çalışırken bu riski daima taşıdığınızı unutmayın. Çünkü aksi takdirde hiçbir şey kazanamamış olursunuz.

Okeyde Gösterge Nasıl Yapılır

Elinizde bulunan gösterge taşını, oyunun başlangıcında sıra size geldiğinde ortada bulunan taşın üzerine bırakarak yapabilirsiniz.

Okey ve Sahte Okeyin Görevi Nedir

Okey ve sahte okeyin işlevine bakıldığında; okey her taşın yerini tutmaktadır, ancak sahte okey sadece okeyin yerini tutmaktadır. Oyunda yere açılan taşın bir üstü olarak kabul edilen okeye sahip olan oyuncu; per yapmak için eksik olan herhangi bir taşının yerine okeyi koyduğunda o per tamamlanmaktadır. Aynı zamanda elindeki okeyi per yapmak için değil de okey ile bitmek için de bekletebilmektedir. Okey ile bitildiğinde diğer oyunculardan daha fazla puan düşülmektedir. Her taştan olduğu gibi okeyden de sadece 2 adet vardır.

Sahte okey taşı oyunda iki adettir. Bu taşın değerini okey belirlemektedir. Her elde okey değiştiği için sahte okey de değişmektedir. Sahte okey sadece okey taşının yerini tutabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; okey kırmızı 7 ise, sahte okeyi sadece kırmızı 7 taşı olarak kullanabilmek mümkündür. Gerçek okey taşı gibi her taşın alternatifi olarak kullanabilmek mümkün değildir.

Gerçek Okeyler

İki sahte okey yani üzerinde yonca bulunmakta olan taşlar ise sadece okey taşlarını temsil etmek için kullanılır. Bu nedenle, kırmızı 5’ler okey olduğunda, sahte okeyler kırmızı 5’ler olarak oynanır. Bu durumda örneğin kırmızı 4 – sahte okey – kırmızı 6 koşu olarak ve siyah 5 – mavi 5 – sarı 5 – sahte okey set olarak sayılır.

Okey Nasıl Öğrenilir 

Dünya çapında ve Türkiye’de her ne kadar büyük bir kesim okeyin nasıl oynandığını biliyor olsa da yeni başlayan ve kuralları kendisi öğrenmek isteyen kişileri de unutmamak lazım. Oyun bu şekilde internet üzerindeki anlatımlı yazılar okunarak öğrenilebilirken, aynı zamanda arkadaşlar ile uygulamalı bir şekilde oynanarak da öğrenilebilmektedir.

Şimdi ilk olarak mümkün olduğunca anlaşılır bir şekilde okey nasıl oynanılır sorusuna buradan yanıt verilmeye çalışılacak. Öncelikle okey en az iki ve en fazla 4 kişi ile oynanan keyifli bir topluluk oyunudur. Dört ıstaka ve iki sahte okey olmak üzere toplamda 106 taş ve oyun başlangıcı yapabilmek için ise çift zar vardır. Kırmızı, mavi, siyah ve yeşil olmak üzere 4 ayrı renkten oluşan taşlar aynı zamanda her renkte aynı iki sayı bulunmaktadır.

Okey oyununda kazanmak için oyuncunun elindeki tüm taşlarını bitirmesi gerekir. Bitirilen taşlar masa üzerinde açık olarak yerleştirilir ve oyuncunun elinde kalan taşlar puan olarak hesaplanır. Oyun sonunda en düşük puanı olan oyuncu oyunu kazanır.

Aynı zamanda oyuncunun elinde okey taşı olması durumunda oyunu okey atarak bitirebilir. Bu oyuncunun oyunu kazandığını gösterir.

Oyunun amacı tüm taşlarını bitirmektir, taşları bitirirken çiftleri veya serileri oluşturmak puanı azaltmak için kullanılır.

Oyuna Başlama

Taşlar ortaya dağıtıldıktan sonra yan yana dizilecek şekilde toplanır. Okeyde kazanmak için önce zarlar atılır ve ilk zar dizinin grubunu ikincisi ise sütundan hangi taşın çekilerek gerçek okeyin belirleneceğini gösterir. Her bir oyuncuya 14 tane taş dağıtılır ve oyuna ilk başlayan kişiye ise oyunu başlatabilmesi için 15 taş verilir.

Oyun dizilimleri

Taşlar okey tahtası üzerinde belli bir takım kurallara göre dizilmektedir. Örneğin aynı sayılar sıralanarak, 2,3,4,5, ya da 9,8,7,6 ve benzeri gibi tüm renklerde bu durum gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda farklı renklerdeki aynı sayılar en az 3 tane olacak şekilde yan yana bir dizilim yapılabilir. Bir başka oyun şeklide çifte gitmektir. Burada amaç aynı renkteki ve değerdeki sayılar bir araya getirerek 14 taşı bu şekilde tamamlamaktır. Yani 22, 33, 44 ve bu şekilde tüm taşlar dizilerek oyun bitirilebilir.

Oyunu Bitirme

Birkaç farklı şekilde oyunu bitirme yolları bulunmaktadır. Bunlar arasında normal olarak her hangi bir taş atılarak oyun bitirilebilmektedir. Bu 2 puan anlamına gelir. Eğer oyuncunun elinde gerçek okey var ise ve fazlalık taş olarak elde okey bırakılırsa o zaman okey ile bitilerek iki kat puan kazanılabilir. Tüm bu bilgiler ile Okey nasıl öğrenilir bundan sonra uygulamalı olarak öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

Okeyde Söylenen Laflar

Okey oyunu kendi içinde bir literatürü olan ve terimleri olan bir oyundur. Oyuncular birbirleri ile anlaşmak için kısa terimler ve ifadeler kullanırlar. Siz de okey oynamak istiyorsanız ve oyunu bilinçli şekilde oynamak istiyorsanız bu terimleri bilmenizde fayda var. Okeyde söylenen laflar mercek altına alındığında en çok tekrar edilen terimleri şu şekilde inceleyebiliriz.

Bana Oyna Ortak

Okey oyununda eşli oynuyorsanız oyun eşiniz size bana okey oyunu oyna ortak dediği zaman sizin elinizi bozmanızı ve yanınızdaki rakibi taşlamanızı ve rakibinizi açtırmayacak şekilde oynamanızı istemektedir. Ortağınız okeye dönüyorsa ya da bitmeye oynuyorsa bu ifadeyi kullanmıştır.

Okeye Dönüyorum

Okeye dönüyorum terimi de sıkça söylenen laflardandır. Bir oyuncu elinizi çiftten ya da seri olarak 14 taşı per yaptığında düz bitmek yerine okeye bitmek isteyebilir. Bu durumda okeye dönüyorum diyerek oyunda sansasyonel etki yapmayı amaçlar. Bu durum blöf de olabilir.

Tekeyim

Okey oynarken stratejik bir hamle olarak rakiplerinizden tekeyim ifadesi hamlesi gelebilir. Bu durum tek bir uygun taş daha gelirse elini bitireceğini ifade eden terimdir. Bu bir blöf de olabilir gerçek de olabilir.

Çifte Gidiyorum

Okey oyununda kurallar bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak yandan 5 çifte ulaşan elini açabilir. Ama yandan çift taş almak eli açmak süratiyle mümkün olmaktadır. Ancak çifte gidiyorum diyen ve yandan çift taşı alan kişi oyun hamlesini belli etmek şartıyla elini açmayabilir. Bu durumda oyun sonuna kadar elini çift açmazsa ceza puanı alır. Elinde 2 ya da 3 çift olan kişiler elini çifte çevirmek için bu iadeyi kullanarak yandan çift taş alabilirler.

Okeyde Gösterge

Okeyde söylenen laflar arasında sık tekrarlanan ve her elde duyulan ifadelerden biri de gösterge terimidir. Gösterge çifte giden kişi için sadece çift perde kullanabileceği taşlar için okey gibi işleve sahiptir. Ancak gösterge her seferde söylenemez. Sadece ilk elde sıra geldiğinde söylenebilir. İlk elde göstergesi olan kişi taşlarını kontrol edip emin olduktan sonra gösterge diye yüksek sesle kendisinde gösterge olduğunu belirtir. Oyun devamında eğer çifte giderse de bu taşı çift peri olarak değerlendirebilir.

Okeyde Misafir Oyuncu

Okeyde misafir oyuncu nedir ne işe yarar misafir oyuncu nasıl olunur şöyle, birçok okey oyunu oyna seven kişiler artık dışarı çıkıp bir de bu şekilde vakit kaybetmek yerine. İster yabancı birileri ile isterse de akrabaları ya da dostlarıyla evin rahatlığında farklı internet oyun sitelerinde okey oynamaktadır. Soğuk havalarda ya da çok sıcak havalarda dışarı çıkmadan farklı üyelik alternatifleri ile okey oyunu oynanabilmektedir.

Elbette bazı siteler bunu ücretli olarak sunarken bazı siteler ise ücretsiz bir şekilde okey severlere fırsat tanımaktadır. Hangisi seçilirse seçilsin bu siteler aracılığı ile farklı odalara giriş yaparak üstelik güzel bir sohbet eliğinde 2 ya da 3 veya 4 kişi olarak her hangi bir şekilde bekleme yaşanmadan okey oynanabilmektedir.

Okeyde Misafir Girişi

Elbette internet üzerinde okey oynamak için öncelikle giriş yapmak gerekmektedir. Bunlardan ilki gerçek üye olarak. Yani mail adresi ile kayıt olup bir takma isim ve şifre belirlenmek sureti ile siteye giriş yapmaktır. Diğer ise Okeyde misafir oyuncu olarak giriş yaparak oyunlara katılmaktır. Bilindiği üzere okey oynamak için oldukça fazla sayıda internet oyun sitesi bulunmaktadır.

Bu siteler içerisinde oyun oynamak için sürekli olarak sitelere üye olmakla uğraşmak istemeyen birçok oyun sever bu sitelere misafir üye olarak giriş yapabilmektedirler. Bunun için ise bazı sitelerde bir takma isim belirlenerek giriş yapılırken. Bazı siteler bu takma ismi kendileri otomatik olarak belirler ve oyuncuyu direkt olarak oyunun içerisine katar.

Misafir Olarak Oyuna Girmek

Bazı okey severler ise internet üzerinden oyun oynarken öyle her yere üye olmak istemedikleri için sadece misafir üye olarak giriş yaparlar ve bir süre oyun oynadıktan sonra siteden ayrılırlar. Bir de arada sırada internet sitelerini kullanarak okey oynayan kişiler bulunmaktadır ve bu kişiler de yine Okeyde misafir oyuncu olarak giriş yapar ve bir süre sonra siteden ayrılır. Misafir üyeler çıkıp aynı siteye yeniden farklı bir nickname ile giriş yaparak yeniden oynayabilmektedir. Ancak bu tür bir girişin eksikleri ise her hangi bir puan kazanılmaz ya da derecesi yükseltilmez. Sadece normal oyuncu olarak giriş yapar ve oynar.

Okeyde Masadan Atılmak

Okey oyunu özel kurallar çerçevesinde oynanan akıl yürütme ve şans faktörü olan bir oyundur. Bu oyun 4 kişi ile oynamakta ve sanal ve gerçek formatları ile oynanabilmektedir. Sanal ve gerçek hayata göre özel kuralların oluştuğu oyun literatüründe özellikle sanal okey oyunu oyna oyunlarında okeyde masadan atılma ve engellenme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Okeyde Masadan Atılma Sebepleri

Okey oyununda sanal ortamda oyun oynayabilmek için masa açılır. Masa açma işlemi üye tarafından yapılır bu masaya davet ya da rastgele giriş usulü ile dört kişi katılıyor. Bu masa açma işlemi sosyal medya adresleri üzerine olabileceği gibi web adresleri ile de yapılabilir. Bireyin kendi tercihine göre sosyal medyada web adresi üzerinde masa açma işlemi yapılabilir. Bu noktada her adresin kendine has özel kuralları olduğunu belirtebiliriz. Ancak temel kriterler ortaktır. Bu ortak noktalara baktığımızda öne çıkan maddelerden şu şekilde bahsedebiliriz.

Oyuncular isterlerse sohbet kısmından sohbete katılabilirler. Sohbet istemeye küfür, hakaret, aşağılayıcı söz gibi durumları için sistem olarak sansürleyici özelliği vardır. Ancak kısaltma ve farklı ifadelerle oyuncular birbirlerine hakarette bulunabilirler. Bu durumda şikayette bulunarak oyuncu masa sahibi tarafından atılabilir ya da sohbeti engellenebilir. Oyuncuların ve marka sahibinin isteğine göre atılabilen kişiye oyunun devam etmesi açısından da engelleme yapılarak sohbetten çıkartılabilir. Okeyde masadan atılma birtakım yaptırımları da beraberinde getiriyor. Giriş yaptığınız bir adres sizin üyeliğinizi askıya alabilir belirli bir süre size giriş imkanı sağlamaz.

Okey oynarken sadece küfür ve hakaret değil hileli olarak değiştirmekte masadan atılma nedeni nedir. Oyun sırasında bilerek ve isteyerek okeyi atma, yan taraftaki oyuncunun isteği üzerine taş servis etme ya da elindeki taşları açığa çıkartarak elinde hangi taşların bulunduğunu söylemekte masadan atılmak için yeterli nedenleridir.

Gerçek Ortamda Masadan Atılmak

Okeyde masadan atılma esas olarak sanal dünya için geçerli bir terimdir. Gerçek hayatta da yukarıda geçen aynı nedenlerle masadan atılma işlemi benzeri yaptırım uygulanabilir. Bu durum kabahatin boyutuna göre değişiklik gösterirken yalnızca yancı ile yer değişerek bu durum geçiştirilebileceği gibi bir daha sizi masaya çağırmamak gibi ağır yaptırımlarla da karşılaşabilirsiniz.

Okeyde Masa Dondurmak

Okeyde masa dondurma nasıl olur nasıl yapılır şöyle, bu sorun genel olarak birçok farklı internet sitesi üzerinde gerçekleşmektedir. Bu durum bazen hile yapan kişiler tarafından yapılırken bazen de sohbet kısmından sürekli olarak küfür eden kişiler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar kerizim okey oyunu oyna evde ya da kahvehanelerde ve birçok değişik cafe mekânlarında dahi oynanıyor olsa da, son zamanlarda birbirinden farklı internet oyun siteleri aracılığı ile ister yabancı kişiler ile istenirse de tanıdıklarla sohbet ederek okey oynanabilmektedir.

Bu noktada internet oyun siteleri içerisinde en büyük sorunlardan biri de Okeyde masa dondurma işlemidir. Bu yüzden oyun kilitlenir ve uzun bir süre her hangi bir şekilde oyun oynanamaz.

Okey Masa Dondurma Durumu

Bu tür bir durumun en büyük etkenlerinden biri sohbet kısımlarında yapılan küfürlerdir. Bu yüzden özellikle de masa sahibinin yapacağı iki iş bulunmaktadır. Bunlardan biri eğer imkân varsa küfür eden kişi ya da kişileri masadan atmaktır. Ya da sistem içerisinde kişi kendi nicki üzerine çift tıklayarak açılan sayfa üzerinde küfürlü cümle ya da kelimeleri engelle diyerek bu tür sorunları ortadan kaldırabilir. Bilindiği üzere internet üzerinden okey ya da bunun gibi birçok değişik oyun çeşitleri hizmetleri verildiğinden bu yana birçok hile sorunları da ortaya çıkmış durumdadır.

Bu yüzden Okeyde masa dondurma sorunları ya da masadan atılma, odanın çökmesi ve benzeri gibi sorunlar gün yüzüne çıkmaktadır. Sanal ortamda okey oyunu büyük bir yoğunlukla oynandığı için aynı zamanda bu tür sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Okey Oyunu Sorunları

Sadece Okeyde masa dondurma sorunları değil, aynı zamanda yaşanan büyük yoğunluktan dolayı her hangi bir boş oda bulamama sorunları da oluşmaktadır. Her ne kadar farklı internet oyun siteleri ya da bu siteler içerisinde birbirinden değişik salon ve odalar olsa da, yine de bazı dönemler boş bir oda bulup okey oynama şansı yakalamak zor olabilmektedir. Üstelik bu sorunlar ücretli ya da ücretsiz olan tüm internet oyun sitelerinde olabilmektedir. Bu yüzden yaşanabilecek sorunlarda şikâyet maili yollamak ya da başka bir odaya geçmek en doğru seçeneklerden bir kısmıdır.

Okeyde Per Ne Demek

Arkadaş gruplarının vazgeçilmez eğlencesi okey oyunu boş vakitlerin ve özen anların en çok tercih edilen oyunudur. Bu oyunu oynamayı bilmeyenler de olabilir. Genellikle bayanların oynamakta zorlandığı bu oyunun temel kurallarını ve işleyişini bilmek ve biraz da tecrübe sahibi olmak oyunu oynamak için yeterlidir. Okey oyununun en temel oyun parçası perdir. Okeyde per ne demek ve nasıl per oluşturulur gibi konulara değinirsek şu detayları öne çıkartabiliriz.

bedava okey nasıl oynanır

bedava okey nasıl oynanır

Seri Per Dizmek:

Okey oyununda per iki şekilde dizilir. Seri ve ve çift per olarak per yapılır. Seri per dizmek için sarı, siyah, mavi ve kırmızı renkler ve okey taşı kullanılır. Birinci per şekli ardışık perdir.

Ardışık per:

Bu peri yapmak için elinizde en az 3 tane ardışık ve aynı renk taş bulunmalıdır. Hepsi yeşil renk olan 2 3 4 serisi bir seri perdir. Bu pere oyunun devamına göre başına 1 ya da sonuna 5 6 7 8 gibi taşlar sırası ile eklenebilir.

Bu örneğe ek olarak 11 12 13 perini de gösterebiliriz. Bu perin sonuna sadece 1 taşını ekleyebiliriz ve 1 den sonra başka taş eklenmez Ancak 11 den once ayı renkte 10 9 8 .. gibi taş serileri eklenebilir. 101 okeyde bundan farklı olarak sadece 11 12 13 perine sona 1 eklenmez diğer per şekilleri aynıdır. Bu perin sağına ya da soluna okey taşı da eklenerek per büyütülebilir.

Bir diğer seri per dizimi de farklı rakam taşları ile yapılan perdir. Buna örnek olarak:
10 10 10 10 taşları farklı renkler olmak şartıyla dizilebilir. Bu perde sadece 3 taş varsa sağına soluna farklı renkte aynı rakam taşı eklenebilir ya da okey taşı 4 tane taşı geçmeyecek şekilde eklenebilir.

Çift Per Dizilimi
Okeyde per ne demek konusunda bir diğer per konusu da çift per dizmektir. Çift per dizerken okey ve eğer varsa gösterge de çift taşı olarak değerlendirilebilir. En az 5 çift perle el açılabilir. Örneğin: 44 55 66 1212 77 gibi per yapılarak el açılabilir. Bu çiftlerin her biri bir perdir.

Sanal Okey Nasıl Oynanır

Sanal okey oyunu, internet üzerinden oynanabilecek bir oyundur. Sanal okey oyunları genellikle bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilir ve oyunların oynanması için bir internet bağlantısı gerekir. Sanal okey oyna kuralları genellikle klasik okey oyunlarının aynı kurallarına göre oynanır.

Sanal okey oyunlarına nasıl oynanır:
İlgili sanal okey oyununun web sitesine gidin.
Üye olun veya giriş yapın.
Oyun modunu seçin. (Örneğin, gerçek kişilerle oynamak için canlı oyun modunu seçin veya yapay zeka oyuncularıyla oynamak için single player modunu seçin.)
Oyuna katılmak için bir masa seçin veya kendi masanızı oluşturun.
Oyun başladıktan sonra, oyuncularda elindeki taşları düzenlemelidir.
Oyuncularda oyun esnasında taşlarını kullanarak 101, 201, vb. sayıları elde etmeye çalışır.
Oyuncularda oyun esnasında taşlarını değiştirebilir veya ekleyebilirler.

Sanal Okey Oyunu Nasıl Biter

Sanal Okey oyunu, oyunun kurallarına göre biter. Genellikle, oyuncunun tüm taşlarını oyunun belirli bir sırasına göre yerleştirmesi gerekir. Bu sıralama, oyuncunun elindeki taşların numarasına ve renklerine göre yapılır. Oyuncu, tüm taşlarını doğru şekilde yerleştirdiğinde oyun biter ve oyuncu kazanır.

Canlı Okey Nasıl Oynanır

Oyun başında her oyuncuya bir adet ıstaka tahtası verilir.

Istaka, her oyuncunun oyunu oynarken taşlarını per şeklinde bir şekilde dizip tutmasına yardımcı olur. Her bir oyuncu için sadece bir adet ıstaka yeterlidir.

Canlı okey  oynayabilmeniz için minimum 4 kişi gereklidir.
Normalde taşlar masaya bırakılır ve iyice karıştırılır. canlı okeyde bu işlem  uygulama tarafından otomatik bir şekilde yapılır.
Her taş, üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunan numaralardan meydana gelir. Ayrıca taşlar 4 farklı renkten oluşur. Bunlar: siyah, kırmızı, sarı ve yeşil renkleridir. Her renkte aynı sayıdan 2 adet bulunur. 2 adet kırmızı, 2 adet  yeşil gibi.

düz okey nasıl oynanır

düz okey nasıl oynanır

Oyuncu Seçimi Yapmak İçin Zar Atın.

Her oyuncu zarı bir kere atar.  4 oyuncudan hangisi en yüksek sayıyı atarsa oyuna o kişi başlar. Her tur sonundan sonra oyunu başlatan kişi değişir. Canlı okey oyunu masa çevresinde saatin tersi yönünde dönerek devam eder.

Taşları Istaka Önüne Yerleştirin.

Taşları 5 tanesi  üst üste gelecek şekilde şekilde toplamda 21 adet taş yerleştirmelisiniz. Taşların hepsini üst üste koyduktan sonra, geriye 1 tane fazla taş kalmalıdır. Oyun mantığı bu kalan fazladan 1 taşa dayanmaktadır. Her kişinin ıstaka tahtasının önünde kaç tane taş yığmış olduğu mühim değildir. Dağıtan oyuncu haricindeki her oyuncu, önünde eşit sayıda taş bloğuna sahip olmalıdır. Eğer bu istifler eşit olarak dağıtılmamışsa, dağıtıcı kişiye istifini tamamlayabilmesi için bir adet taş vermelisiniz.

Canlı Okey Oyunu Nasıl Biter

Oyunda elinde bulunan 14 taşı ilk per ya da çift dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elinde bulunan 15. taşı yani son taşını, önceki attığı taşların üzerine düşerek oyunu bitirir. Bir per minimum 3 taştan oluşur.

11-12-13-1-2  gibi perlerde 2 geçersiz sayılır. Yani 1’de sonra 2 gelmez.

Klasik Okey Nasıl Oynanır

Klasik okey oyunu, Türkiye, Yunanistan ve çevresinde yaygın olarak oynanan bir tahta oyunudur. Oyun, 2 ila 4 kişi arasında oynanır ve oyuncularda elindeki taşları kullanarak 101, 201, vb. sayıları elde etmeye çalışır. Aşağıda klasik okey oyununun nasıl oynanacağına dair genel bir açıklama verilmiştir:

Okey taşlarının satın alınması gerekir. Okey taşları genellikle plastikten yapılır ve oyuncularda oyun esnasında kullanılır.
Oyunculardan her biri 14 taş alır.
Taşlar oyunculardan birinin elinde düzenlenir ve oyuncularda taşlarını kontrol etmelidir.
Okey tahtası veya masa kullanılır, taşlar oyunun başlaması için masaya yerleştirilir.
Oyunculardan biri oyunun başlatıcısı olarak seçilir ve oyun başlar.
Oyuncularda oyun esnasında elindeki taşları kullanarak 101, 201, vb. sayıları elde etmeye çalışır

Klasik Okey Oyunu Nasıl Biter

Klasik okey oyunu, oyunculardan biri 101, 201 veya 301 gibi bir sayı elde edene kadar devam eder. Oyuncularda oyun esnasında elindeki taşları kullanarak bu sayıları elde etmeye çalışırlar. Elde edilen sayının tipine göre oyunculardan biri kazanır.

Klasik okey oyunu biterken, oyunculardan biri elindeki taşların yerleşimine göre farklı skorlar elde edebilirler. Bu skorlar, oyunculardan biri elde ettiği sayıya göre belirlenir. Örneğin, oyuncu 101 sayısı elde ederse, oyuncuya 101 puan verilir. Aynı şekilde, oyuncu 201 sayısı elde ederse oyuncuya 201 puan verilir.

Mobil Okey Nasıl Oynanır

Oyun başında her oyuncuya bir adet ıstaka verilir. Istaka , her oyuncunun oyun oynarken taşlarını düzenli bir şekilde dizip  tutmasına yardımcı olur. Mobil okey nasıl oynanır sorusu ise aşağıda anlatılmaktadır. Her oyuncu için yalnızca bir adet ıstaka yeterli olacaktır.
Mobil okey nasıl oynanır sorusu sık sık merak edilmekle birlikte mobil okey son derece basit bir şekilde oynanabilmektedir. Yapmanız gereken tek şey yukarıda da bahsedilmiş olduğu üzere mobil cihazınızdan ya da diğer akıllı cihazlarınız üzerinden mobil okey sitemize kullanıcı adı (nick name) ve şifreniz ile giriş yapmaktır. Bu giriş işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra okeye giriş yapıp, okeyi mobilden oynamaya kolay bir şekilde başlayabilirsiniz.
Eğlenceli vakit geçirmek durumu söz konusu olduğunda şüphesiz hemen hemen herkesin aklına mobil okey oynamak gelir. İnternet üzerinden çok sistematik bir şekilde oynanabilen mobil okey her saat binlerce kişi tarafından oynanmaktadır.
Mobil okey kullanıcıları taş dağıtma, masa hazırlama ve okey taşını belirleme gibi durumlardan kurtarmakta, bunların hepsini otomatik bir şekilde gerçekleştirmektir. Kullanıcılara düşen tek görev uygun masaya girmek, taşları kurallar çerçevesinde dizmeye çalışmak ve rakiplerin önüne geçmektir. Mobil okey sitesi ayrıca skor yazma durumundan da sizi kurtararak kendisi skorları kaydetmektedir. Hatta sitemiz üzerinde en yüksek puana sahip olan kişiler listelenmektedir.

Mobil okey oynayabilmek için minimum 4 oyuncu gereklidir.
Okeyde taşlar masaya dökülür ve karıştırılır. Mobil okeyde bu uygulama tarafından otomatik olarak yapılır.

Taşların numaraların yazılı olduğu yüzey aşağı doğru bakıyor olmalıdır. Böylece oyuncular hangi taşların nerede olduğunu asla göremezler. Taşları karıştırmak için gerekli butonları kullanabilirsiniz.

Her taş, üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunan numaralardan meydana gelir. Ayrıca taşlar 4 farklı renkten oluşur. Bunlar: siyah, kırmızı, sarı ve yeşil renkleridir. Her renkte aynı sayıdan 2 adet bulunur. 2 adet kırmızı, 2 adet yeşil gibi.

Mobilde Okey Oyunu Nasıl Oynanır
Her oyuncu zarı bir kez yere atar. Hangi oyuncu en yüksek sayıyı atarsa oyuna o oyuncu  başlar. Her tur oynandıktan sonra oyunu başlatan oyuncu değişir. Mobil okey oyunu masa etrafında saat yönünün tersi yönünde oynanarak devam eder.

Sitemize kayıtlı değilseniz ve evden online okey nasıl oynanır sorusunun cevabını arıyorsanız ,  odalarımıza giriş yaparken kayıt ekranına yazacağınız “nick” ile çok kolay bir şekilde üye olabilir ve sürekli aynı adla oyun odalarımızda oyun oynayabilirsiniz. Böylece, arkadaşlarınızı kaybetmeden oyun oynayabilir ve hatta yeni arkadaşlıklar bile edinebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, Okey’e her zaman bir 4. gerekir! Henüz üye olmak istemiyorsanız, Misafir olarak giriş yapabilir, herhangi bir hizmetten yoksun kalmadan okey oynayabilirsiniz. Ama unutmayın, bir kez oynamak asla yetmeyecektir, oyun arkadaşlarınızı kaybetmek istemiyorsanız, üye olarak devam edebilirsiniz.

Online okey siteleri üzerinde başka insanlarla oyun oynamak istiyorsanız okey oyununun belli başlı kurallarını bilmelisiniz.

Istakalara belli bir perde ve düzende dizmeniz üzere renkli ve sayılı taşlar dağıtılmaktadır.

Her oyuncuya belli bir adet taş verilir. Oyuncu eğer oyunu kazanmak istiyorsa dağıtılan ve kendisine düşen bu taşları belirli bir sete tamamlamak zorundadır. Istakasının çoğunu belli bir sayıya ulaşana kadar düzenli bir şekilde dizerse oyunu kazanma ihtimali artar.

Online okey sitelerinde okey tutkunu oyunculara online okey oynama keyfi sunmaktadır.

Online Okey Nasıl Oynanmalı

sanal okey nasıl oynanır

sanal okey nasıl oynanır

Online okey oyna olarak siteler de hizmet veren birçok firmalar bulunur. Güvenilir okey olarak hizmet veren sayfalar da genellikle hiçbir sorun yaşanmaz. Çünkü bu gibi sayfalar sizden bir ücret talep etmez ve ücretsiz bir şekilde oynama hakkı sunar. Genellikle kullanıcı adı ve şifrenizle birlikte siteye giriş yapma hakkınız bulunur. Kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz zaman farklı rumuzları olan kişilerle birlikte online okey oynama hakkınız bulunur. Bu nedenle online okey oyunu daha zevkli olduğu için birçok üye tarafından da tercih edilmektedir. Bunun için kaliteli bir şekilde hizmet veren okey sayfalarını tercih etmek gerekir. Böylelikle hiçbir sorun yaşamadan hizmet almış ve daha iyi bir şekilde hizmet almış olursunuz.

Bedava Okey Nasıl Oynanır

Bedava Okey oyunu, genellikle internet üzerinden oynanır. İlk olarak, oyuncu oyunu oynamak için bir internet tarayıcısı kullanmalıdır. Ardından, oyuncu oyunu oynamak istediği bir platformda (örneğin, Facebook, bir oyun sitesi vb.) oyunu arayabilir veya oyunu indirebilir. Oyun yüklendikten sonra, oyuncu oyunun kurallarını öğrenmeli ve oyunu oynamaya başlamalıdır. Oyun genellikle, oyuncunun elindeki taşları numarasına ve renklerine göre yerleştirmesi gerekir. Oyuncu tüm taşlarını doğru şekilde yerleştirdiğinde oyun biter ve oyuncu kazanır.

Okey 4 kişi ile oynanan ve belirli sayıda bulunan taşların düzenli bir biçimde dönmesi ile bir kişinin kazanması ile sonuçlanan oyun olarak bilinir. Belirli kurallar çerçevesinde oynanmasıyla beraber her el farklı bir okey belirlenmektedir. Belirlenen okey taşı sizin elinizde ise istediğiniz tarafa kullanmanız mümkündür. Böylelikle joker taşı olarak grup oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yerde gösterilen göstergenin bir üst sayısı okey net olarak belirlenmektedir. Çiftler halinde oynanmasıyla karşılıklı olarak oluşturulan çiftler bir grup halinde bitmek için uğraşırlar. Bir tarafın bitmesi sonucunda ise her iki kişi kaybetmiş olacaktır.

Bedava Okey Oyunu Nasıl Biter

Bedava okey oyununda oyun, oyunun kurallarına göre biter. Genellikle, oyuncunun tüm taşlarını oyunun belirli bir sırasına göre yerleştirmesi gerekir. Bu sıralama, oyuncunun elindeki taşların numarasına ve renklerine göre yapılır. Oyuncu, tüm taşlarını doğru şekilde yerleştirdiğinde oyun biter ve oyuncu kazanır. Aynı zamanda bedava okey oyna oyununda oyun kazanma şartları oyun platformuna göre değişebilir. Örneğin bazı platformlarda oyun puan sistemi ile oynanabilir ve oyun en yüksek puana sahip oyuncu tarafından kazanılır.
Okey Oynama imkanı ile sitede kesintisiz oynama fırsatınız bulunuyor.

Ücretsiz Okey Nasıl Oynanır

Kayıt olan kullanıcılarımızın merakla sorduğu ücretsiz okey nasıl oynanır sorusu şimdi cevaplanacaktır. Aynı renkte sayısal olarak ardışık birbirlerini takip eden en az üç taş bir per olarak kabul edilmektedir. Diğer per türü farklı renklerdeki olan aynı sayıdaki minimum üç taş per olarak kabul edilmektedir. Üç taştan bir tanesi eksik olursa yerine okey taşı kullanılarak eksik per bu şekilde okey taşıyla tamamlanabilir.

Ücretsiz okey için sırası gelen oyuncu bir önceki oyuncunun düştüğü taş eğer işine yarıyorsa o taşı alabilir. Taş işine yaramıyorsa o halde ortadan yeni bir taş çeker. Daha sonra ıstakasındaki işine yaramayan bir taşı yanındaki oyuncuya atar. Bu şekilde ıstakasındaki perlerin toplamı 14 olana kadar ücretsiz okey oyna devam eder. Elindeki perlerin toplamı on dörde ulaşan ilk  kişi ıstakasındaki fazla olan taşı ortaya atar. Bu şekilde oyunu kazanmış olur.

Okeydeyim için üyelerinin rahatı her şeyden önemlidir. Kullanıcılar kolay bir şekilde ücretsiz okeyi oynasınlar diye, her yaştan insanlar düşünülerek buna uygun site tasarımı yapıldı. Yapılan site tasarımı ile kullanıcılar neyin nerede olduğunu bilerek, zorlanmadan, keyifli bir şekilde ücretsiz okey oynama keyfini yaşarlar. Büyük bir özenle yapılan site tasarımı sayesinde ücretsiz okey nasıl oynanır sorusunun cevabından büyük bir keyif alacağınızı iddia ediyoruz. Siz de diğer Okeydeyim kullanıcılarından bir tanesi iseniz bu keyfin nasıl olduğunu zaten biliyorsunuz demektir.

Ücretsiz Okeyde Nasıl Bitilir

Ücretsiz okey oyununda üç farklı bitme türü bulunmaktadır. Bunlar; normal bitme, çifte bitme ve okey atarak bitme şeklindedir. Normal bitiş olarak isimlendirilen bitişte bir dizilimin per olması için üç taşın yan yana uygun bir şekilde dizilmesi gereklidir. Seri açtığınız el kimse el açmadan o el size geri dönerse ve biterseniz bu bitiş normal bitme olarak adlandırılır. Diğer şekilde şu şekilde düşünebilirsiniz. Seri açtınız sizden önce veya sizden sonra biri elini açtıysa ve siz o dizilişe ve çift açan bir oyuncu varsa elinizdeki işlek taşları işlediniz. Bu hareketleri yaparak bittiyseniz yine normal bitmiş oluyorsunuz.

Normal bitişte ıstakanızda kalan son taş okey taşıysa Okey taşını ortaya atarak rakiplerinize 2 kat ceza yazdırmış oluyorsunuz.

5 Taş Oyunu Nasıl Oynanır

Beş taş oyunu iki ya da daha fazla kişi ile oynanan bir oyundur. Birçoğumuzun çocukluğunda oynadığı en keyifli oyunlardan bir tanesidir. Oyuna başlamadan önce öncelikle misket büyüklüğünde beş tane taş bulmak gerekir. Daha sonra oyuncu, taşları yere atar. Yere atılan taş sayısı dört tane olup bir tanesi de oyuncunun elinde kalır. Elinde bulunan taşı yukarı atarak yerdeki taşları teker teker toplaması gerekir. Oyuncu aynı zamanda elinde tuttuğu taşı düşürmemelidir.

Oyun sırasına göre taşlar önce birer, sonra ikişer, üçer ve son olarak da dörderli grup halinde toplanır. Daha sonra taşlar tekrar yere atılır. Oyuncu işaret parmağı ile köprü yapar. Başka bir oyuncu da ebe taş seçer. Önce diğer taşlar en son da seçilen ebe taş köprüden geçirilir. En son olarak taşların hepsi avuç içinde toplanıp, taşlarla beraber el ters çevrilir. Elde kaç tane taş kalırsa o kadar sayı kazanılmış olur.

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da kural vardır. Oyuncu tarafından taşların yere atılma işleminin ardından yerde yan yana taş olursa diğer taşı oynatmadan almak zorundadır. Oyunun kademe kademe ilerlemesi gerekir. Oyun esnasında hiçbir taş diğer taşa değmemelidir.
Beş Taş Oyununun Kuralı Var mıdır
Beş taş oyunun tarihi yarım asırdan fazladır. Geçmişte âşık oyunu da denilmektedir. Orta Asya’dan günümüze kadar gelmiştir. Çocuklar damlar da, yetişkinler evlerde oynarlardı. Âşıklar ise gözlerden uzak yerlerde oynamayı tercih ederlerdi. Bu oyun artık günümüzde oynanmayıp yerini bilgisayar oyunları almıştır. Belki de birçok çocuk böyle bir oyunun varlığından dahi haberdar değildir.

Bu oyun oturularak oynandığı için yorucu değildir. Eğlenceli bir oyun olmaktan çok strateji oyunu olarak da bilinir. Taşların bir düzen içinde kullanılması el becerisi ve düşünceyi geliştirme teknikleri içerir. Havaya atılan taşın yakalanması göz ile takip yeteneğini geliştirir. Ayrıca bu oyunu oynayan çocuklar sosyal alanda gelişerek, başka ortamlarda kendini daha iyi ifade etme kabiliyeti kazanırlar.

Düz Okey Nasıl Oynanır

Düz okey oynamak taş trafiğinin iyi takip edilmesi gerekmektedir. Bu sayede oyuncu hem kendi eli için beklediği taşların gelip gelmeyeceğini görüp buna göre el bozabilmektedir hem de diğer oyuncuların hangi taşları biriktirdiğini görebilmektedir. Düz okey oynarken diğer oyuncuların hangi taşları biriktirdiğini bilmek, onları manipüle edebilmeyi sağlamaktadır. Bu kısımda düz okey nasıl oynanır sorusunun cevabını bulacağız.

Düz Okey Oyununa Başlarken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

Okeyin başlangıcı için önemli noktalara bakıldığında; ilk başlayacak oyuncu haricinde her oyuncuya 14 adet taş dağıtılmaktadır. İlk başlayacak oyuncunun 15 adet taşı olmaktadır ve 1 taşı fazla olduğu için bu oyuncu ilk başlamaktadır. Oyuncular kendilerine verilen taşları ıstakaya dizmektedirler ve diğer taşlar kapalı olarak okey masasında durmaktadır. Kapalı taşlar içerisinden sadece bir taş yere açılmaktadır. Bu taş gösterge olarak kabul edilmekte ve bir üstü de okey olmaktadır. Göstergenin 13 çıkması halinde ise okey 1 olarak kabul edilmektedir. Oyun başlamadan önce göstergesi olan oyuncu bunu belirtirse, diğer oyunculardan bir puan düşülmesini sağlayabilmektedir.

Düz Okeyde Puanlama Nasıl Olur

Düz okeyde puanlama nasıl olur sorusunun cevabına gelince ; Oyunun başında, tüm oyuncular tarafından ortaklaşa bir puan belirlenir. Daha sonra ceza puanları bu puandan düşülür. Ceza puanları şu şekilde hesaplanır:

Oyuncunun taşlarını sırayla düzenleyerek bitirdiğinde gerçekleşir. Cezası Çift tamamlama durumunda, ki bu durumda oyuncu tamamlamak için elindeki tüm parçaları çiftler halinde düzenlemelidir. Ceza puanı 4’tür.

Çift sonlu bitme durumu, en fazla ceza puanına sahip oyun bitirme yöntemidir. 7 çift desteye sahip olan oyuncu, fazladan taşı okey ise oyunu bitirir. Cezası 8 puandır. Gösterge Cezası: Gösterge, oyunun başında belirlenen başka bir oyundur. Bu parçayı oyunun ilk elinde gösteren oyuncular ödüllendirilecektir. Geride kalan oyunculara ise 1 puan ceza verilir.

Sohbetli Okey Nasıl Oynanır

Site üzerinden canlı ve sanal olarak oynanan sohbetli okey nasıl oynanır oyunu, çanak okey oyununa göre biraz farklılıklar gösteriyor. Farklılıklar arasında bulunan okey taşlarının renkleri oluyor. Sohbetli okey oynarken bulunan bazı renkler oyunun şekline yön veriyor. Bunu bir örnek ile anlatmak gerekirse; ister normal olarak açın, isterseniz de sohbetli okey oyununda okey atın, yüksek puanlar kazanmanız değişkenlik gösteriyor. Hem çanaklı, hem de çanaksız şekilde oynanan sohbetli okey, chatli okey sitesi mutlu olarak ayrılmanızı sağlıyor. Sohbetli okey oynarken, kırmızı ve siyah gibi önemli renklerde açarsanız, diğer renklere göre daha fazla puan kazanmış oluyorsunuz. Bunların dışında ise, sarı ve mavi gibi taşlarda açacağınız eller sizlere az puanlar kazandıracaktır.

okeyde gösterge taşı

okeyde gösterge taşı

İster bilgisayar ister mobil olarak keyifli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Sitemizin renkli kullanıcı  ara yüzü ve okey alternatifleriyle rakip siteler arasında farkını göstermektedir.

Online okey sitesi platformunda oynayabileceğiniz okeyler Türkiye’de en  popüler taş oyunlardan bir tanesidir. Okey oyununu oyun salonlarımızda en fazla dört kişi, en az bir kişi ile oynanabilir.

Online okey siteleri üzerinden okey nasıl oynanır?  Okey oynarken kullanacağınız bazı özel terimler vardır. Okey oynamayı öğrenmek oyun esnasında kendinizi daha iyi göstermenizi sağlayacaktır. Örneğin teke dönmek, işinize yarayan sadece taş geldiğinde eli bitireceğiniz anlamına gelmektedir. Sağ tarafınızda yer alan oyuncunun attığı taşlara göre taş atmalısınız. Bu şekilde rakibinizi taşlamış olursunuz.

Örneğin sağınızdaki oyuncu  siyah bir attığında siz ona işinize yaramıyorsa  siyah iki ya da üç atabilirsiniz. Çifte gitmek terimi de nette okey oynarken sıklıkla kullanılan okey terimlerinden bir tanesidir. Normalde ıstakanızda sıralı perler dizmelisiniz. Fakat sahte ve normal okey taşlarının her bir tanesinden ikişer adet bulunmaktadır.

Bazı oyunculara taş dağıtma işlemi esnasından çiftlerin birçoğu hazır bir şekilde gelmektedir. Bu tarz bir durumda çifte gidebilirsiniz. Tüm el boyunca çift taş biriktirmeye çalışmalısınız  Oyun bitirmek isterseniz ise son kalan taşınızı ortadaki taş istifinin üstüne bırakabilirsiniz.

Renkli Okey Nasıl Oynanır

Oyun esnasında katılımcıların uyması gereken tek kural renkli okey nasıl oynanır sorusunun cevabını bilmektir . Şöyle ki okeyi renkli oynanmaya başlarken oyuncu grubunun belirleyici rengi siyah ise kişiler kırmızı veya yeşil ya da kırmızı renkte biterlerse iki misli ceza alırlar ya da kişiler okeyin rengi ile biterlerse mesela diyelim ki okey rengi sarı ve oyun belirleyiciler okey rengi ile biterlerse yine iki misli ceza alırlar.
Renkli okey oynayanların bildiği bir diğer strateji ise renkli okey nasıl oynanır sorusunun karşılığını aramaktır. Oyun başlarken belirlenmiş olan üst limit üzerinden her el sonun da alınan cezalara göre aldıkları yani kazandıkları puanlar silinir silinen puanlar ilk hangi takımda silinirse o takım kaybetmiş olur. Ayrıca renkli okey oyunun da gösterge ile de ceza verilir. Renkli okey oynayan oyuncuların oyunda çok dikkatli olmaları gerekir gösterge geldiği gibi söylenmelidir yoksa ceza yer.

Göstergeyi gösteren kişi karşı rakibinin kazandığı puanını sildirerek kazanmaya bir adım daha yaklaşır. Gösterge ilk turda gelirse bunu hemen söylemelisiniz eğer söylerseniz karşı takıma ceza yazdırabilirsiniz böylelikle daha oyuna başlamadan 1-0 önde olursunuz. Renkli okey oyunun da teknikler geliştirmeli ve rakiplerinize karşı daha avantajlı olmalısınız böylelikle daha çok puan kazanır ve rakipleriniz karşısında kazanmış olursunuz.

Renkli okeyin nasıl oynanması gerektiği bir diğer önemli konu ise ıstakadaki perlerinize dizdiğiniz taşlarınızın hangi renk olduğudur. Perlerinize dizdiğiniz taşları oyunun başında belirlenen oyun kurucularının belirlediği renklere göre dizmeli ve okeyin rengine de dikkat ederek perlere o şekilde taşlar dizilmelidir bu en belirgin ve en çok dikkat edilmesi gereken renkli okey kurallarından biridir. Çünkü o renkle bittiğinizde karşı tarafınız da ki rakiplerinize karşı iki misli avantaj sağlamış olursunuz böylelikle puan hanenize iki kat puan yazdırırsınız karşı tarafa ise ceza yazdırmış olursunuz. Eğer bu şekilde oyun kurallarına dikkat edilerek oynanırsa oyuna bu şekilde devam edilirse galip gelen taraf siz olursunuz.

Renkli Okey Sayıları

Oyunun kaderini belirleyen ögeler renkli okey sayılarıdır . Renkli okey oyununda da taşlarımız aynıdır. Okeyin hangi çeşidini oynarsanız oynayın elinizdeki taş sayısından renklerine kadar aynıdır farklı taş sayısı ya da farklı renkler gelmez. Renkli okey oyununda da bu değişmez. Okey taşları 106 adet olmakla birlikte 1’den 13’e kadar olan taş sayıları bulunmaktadır. Her okey taşından yani 1 ile 13 arası olan her taşın renginden 4 adet renk bulunmaktadır. Bu renkler ise kırmızı, sarı, mavi, siyahtır. Her sayıdan 8 adet bulunur yani her renkten 2 adet bulunur. 2 adet sarı, 2 adet kırmızı, 2 adet mavi, 2 adet siyah olmak üzere okey taşlarının renkleri ve sayıları da bu şekildedir.

Okeydeyim’e gelip renkli okey oynamak için belli bir yerde olmak zorunda değilsiniz. Nerede olursanız olun oradan okey oyununu renkli oynayabilirsiniz. İş, okul, ev, tatil, yol, spor fark etmez! Renkli okey siteleri sağlam alt yapısıyla her yerde bulunur ve siz değerli üyelerine gururla hizmet verir. Canınız işte sıkılıyor mu? Okulda arada mısınız? Tatile gittiniz güzel vakit geçirmek mi istiyorsunuz? Trafikte sıkışıp kaldığınız için mutlaka eğlenmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Bütün bu durumlarda Okeydeyim’i tercih ederek okey keyfi yapabilirsiniz.

Cepten Okey Nasıl Oynanır

Günümüzde internet üzerinden cepten okey platformları, özellikle ülkemizdeki internet kullanıcıları tarafından öğrenilmek istenen cepten okey nasıl oynanır sorusuna cevabı büyük ilgi görmektedir. Gelişmiş ara yüzü ile kullanım kolaylığı sunulan platformlarda her geçen gün  okey oyuncularının sayısında ciddi bir artış görülmektedir. İşte Türkiye’nin bir numaralı ücretsiz cepten okey platformu olma konusunda emin adımlarla hedefinde yürümeye devam eden cepten okey sitemizde siz de cep telefonundan nasıl okey oynanılacağını öğrenip , gerçek oyuncularla aradığınız sıkı rekabet ortamını bulabilirsiniz.

İnternet üzerinden hizmet veren pek çok okey sitesinde ücretsiz cepten okey nasıl oynanır  hizmeti almak isteyen oyuncuların robotlar ile oyunlarda yer alması ve yapay zekaya karşı oyun oynaması internet kullanıcıları tarafından oldukça sıkıcı bulunmaktadır. Bu sebeple siz de gerçek oyuncularla keyifli sohbetler gerçekleştirirken bir yandan da onlara karşı ne kadar kaliteli ve profesyonel bir okey oyuncusu olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız, cepten okey platformumuz gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

İkili Okey Nasıl Oynanır

Dört kişi ile oynanan okey oyunu bireysel veya ikili olarak oynanabilmektedir. Oyuncuların partner bulması zor olabilir ancak ikili okey siteleri de okey oynama seçeneği sunuyor.

Açık oyunlara çift olarak katılabileceğiniz gibi kendiniz de ortak bir oyun açıp davetinizi kabul edecek kişi ile oynayabilirsiniz. Çift oyunlarının en önemli avantajı ortakların birbirleriyle sohbet edebilmesidir. Eşlerden birinin sohbetlerle açılması daha kolay olabilir. Çiftli oyunlarda, bir taraf açıldığında diğer tarafın ödül kazanması bir avantajdır. Dilerseniz şimdi ikili okey nasıl oynanır öğrenelim.

Okey, 4 ıstakalı, 105 taşlı ve dört kişilik bir masa oyunudur. Yeterli oyuncunun olmadığı durumlarda bu oyunu 2 veya 3 kişi ile oynayabilirsiniz. Oyunda kullanılan taşlar dört renk grubundan oluşmaktadır. Bu renkler her takımda farklı olabilir tamam. Her renk grubundan iki adet bulunmaktadır. 1’den 13’e kadar bir renk grubu sıralanır.

Parçaları karıştırarak oyuna başlarsınız; Kutudaki tüm taşları masaya dökerler. Tüm sayıların altta olduğundan emin olun. Taşları karıştırarak karıştırıyorsunuz. Daha sonra her oyuncu önüne beşer taş koyar. Dağıtıcı, zar atılarak veya sözlü olarak belirlenir. Dağıtıcı, zarları atarak oyuna karar verir. Açılan taş da bir “gösterge”dir. Aksi belirtilmedikçe, bu şekle sahip olan kişi, sırası geldiğinde o şekli göstererek puan verir.

Dağıtıcı ilk önce sağ tarafından her oyuncuya beşer taş dağıtır. İki tur taş dağıttıktan sonra sağındaki oyuncuya beş, diğer oyuncularaysa 4der taş verir. Taşları alan oyuncular, taşları ıstakalarına dizer. Oyuncuların amacı, taşları yan yana veya çiftler halinde yerleştirmektir.

Dağıtan kişinin sağındaki kişi, taşı oyunu başlatmak adına işe yaramaz bir taşını yere atıyor. Sağına yere atılan taş eline geçince yerdeki taşa bakar. Taş eline uymuyorsa yerdeki taş dizilişinden bir taş çıkarın. Yere işe yaramaz bir taş atın. Oyun, bir oyuncu elini açana kadar bu şekilde devam eder.

okey nasıl oynanır

okey nasıl oynanır

Dilerseniz bu yazımızdan okeyde çiftten nasıl bitilir öğrenebilirsiniz.

Bilgisayardan Okey Nasıl Oynanır

Bilgisayar ile ücretsiz ve güvenli bir şekilde okey oynamak istiyorsanız, Türkiye’nin bir numaralı bilgisayardan okey oynama sitesi olan okeydeyim.net sitemizi tercih etmeniz gerekir. İçeriğimizde barındırdığımız online oyuncularımız ile güzel oyunlar oynayabilir, sesli sohbet özelliğimiz ile toplu halde konuşabilirsiniz. İlk olarak okeye kayıt olmanız gerekir.
Kayıt işlemlerini dilerseniz Facebook hesabınızla, dilerseniz Google hesabınızla, dilerseniz yeni bir hesap oluşturarak yapabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki giriş işlemlerini tamamlamadan yani misafir olarak giriş yaparak bilgisayardan okey oynayamazsınız. Bu nedenle giriş yapmak oldukça önemlidir. Kaydınızı yaptırmanızın ardından birçok özellikten faydalanabilirsiniz. Oyunlar kazandıkça seviyeniz yükselir ve seviyesi yüksek diğer oyuncular ile kapışabilirsiniz. Rakiplerinizi eleyerek kazanç tablomuzda ilk sıralara çıkabilirsiniz.

Kastet Okey Nasıl Oynanır

Kastet Okey ve bir diğer adı da kansas okey geleneksel Türk okey oyununun bir varyasyonudur. Temelde Okey ile benzerlik gösterir, ancak bazı farklılıklar içerir. İşte kastet okeyin nasıl oynandığına dair temel kurallar:

106 adet taş (1 numaralı taşlardan 13 tane, 2 numaralı taşlardan 13 tane, 3 numaralı taşlardan 13 tane ve 4 numaralı taşlardan 13 tane, iki adet joker ve bir adet Kastet taşı)

Oyunun Amacı: Oyuncular, ellerindeki taşları kullanarak belirli kombinasyonları tamamlayarak bir eli kazanmaya çalışır.

Oyunun Kuruluşu: Kastet okeyde kullanılan taşlar, klasik okey gibi sıralı sayılar ve aynı renkte taşlar şeklinde kullanılır. Ancak kastet okeyde ,  kastet taşı ve iki adet joker de vardır.
Oyuna başlamadan önce, taşlar karıştırılır ve her oyuncuya 14 taş dağıtılır. Geriye kalan bir taş açık olarak masaya konulur ve oyun başlangıç taşı olarak belirlenir.
Oyunun Oynanışı: Oyun saat yönünde ilerler ve sırayla oyuncular taşlarını çeker ve atarlar. Oyuncular, ellerindeki taşları gruplar halinde dizmeye çalışır. Bir grup, üç veya dört taştan oluşabilir ve aynı numaraya sahip taşların farklı renklerinden oluşabilir.
Jokerler, herhangi bir taşın yerine kullanılabilir ve diğer taşların yerine geçebilir. Kastet taşı, oyun sırasında özel bir rol oynar. Bu taş, oyuncunun elinde başka kombinasyon yapma şansı olmadığında kullanılır ve diğer oyuncuların taşlarını değiştirme imkanı verir.

Oyunda Kastet: Kastet bir diğer adına kansas okey olan oyunun adını da aldığı özel bir hamledir. Bir oyuncu, elindeki son taşı attığında ve oyunculardan biri onu Kastet taşı ile yakaladığında, kastet yapmış olur. Kastet yapan oyuncu, diğer oyuncuların elindeki taşları değiştirme hakkına sahip olur ve elini güçlendirebilir.
Oyunun Bitişi: Bir oyuncu, tüm taşlarını gruplara ayırıp elinden çıkardığında oyunu kazanır ve elini kapatır. Diğer oyuncular, ellerindeki taşların puan değerini hesaplayarak ceza puanları alır. Oyuncuların ceza puanları, ellerindeki taşların değerleri toplamı üzerinden belirlenir. Kastet Okey, Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı kurallarla da oynanabilir, bu nedenle oyunun oynandığı çevreye göre bazı farklılıklar gösterebilir. Yine de temel mantık, gruplar halinde taşları düzenleyerek eldeki taşları bitirip oyunu kazanmaktır.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

12 Yorumlar

 1. Anonim

  24 Eylül 2021 at 14:17

  Visitor Rating: 5 Stars

  Cevapla
 2. Anonim

  23 Ekim 2021 at 12:44

  Visitor Rating: 5 Stars

  Cevapla
 3. Okey Oyun Kuralları - Gündem Haberleri

  11 Mayıs 2023 at 17:29

  […] Okey Oyun Kuralları hakkında bilgi sahibi olmak, okey oyununu keyifle oynamanız için oldukça önemlidir. Ülkemizde oldukça popüler olan bu oyun, dört kişi tarafından oynanır. Okey taşları, 1 den 13 e kadar olan sayılar ve kırmızı, sarı, siyah ve yeşil olmak üzere dört farklı renkten oluşur. Ayrıca, her renkten bir adet + joker taşı bulunur. Joker taşı, herhangi bir taşın yerini alabilir. Oyunun amacı, elinizdeki taşları gruplara ayırarak tüm taşlarınızı bitirmek ve en az puana sahip olmaktır. […]

  Cevapla
 4. Okey Oyun

  12 Mayıs 2023 at 10:27

  oynadıkça öğrenilen birşey. çokta zor değil

  Cevapla
 5. bingo

  21 Mayıs 2023 at 01:17

  Oyunu iyice öğrendikten sonra rakip tanımıyorsunuz

  Cevapla
 6. sshark

  27 Mayıs 2023 at 16:18

  4 perde bir taş alınca 5 li per oluyor ama , çifte giderken sayı tutmuyor

  Cevapla
 7. Fitness tracker

  8 Ekim 2023 at 04:59

  You are a gift.

  Cevapla
 8. kaftan

  8 Ekim 2023 at 18:38

  bursa kiralık kaftan hakkında detaylı bilgi, Bursanın en kaliteli ve uygun fiyatlı kına kıyafetleri, bindallıları, kaftanları ve daha birçok modelleri için hemen websitemizi ziyaret edin.

  Cevapla
 9. pendik web tasarım firmaları

  8 Ekim 2023 at 19:12 Cevapla
 10. Öğretmen

  9 Ekim 2023 at 15:40

  Öğretmen hakkında detaylı bilgi ve en güncel öğretmen, milli eğitim bakanlığı, memur, okul, eğitim haberleri için hemen websitemizi ziyaret edin.

  Cevapla
 11. tips

  11 Ekim 2023 at 14:03

  Taşları doğru bir şekilde gruplandırarak ve jokerleri stratejik bir şekilde kullanarak oyunda başarılı olabilirsiniz.

  Cevapla
 12. najle

  16 Şubat 2024 at 23:19

  Okey Oyununda Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Okey oyununda başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.