Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

admin          Genel     Gül Yağının Faydaları Nelerdir?     2278 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Gül Yağının Faydaları Nelerdir? Genellikle aroma terapide kullanılan yağlardan birisi de gül yağıdır. Genellikle Rosa damascena bitkisinden elde edilir ve çiçeğin aromatik bileşenleri sağlık üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

gül yağı kilo verdirirmi

gül yağı kilo verdirirmi

Gül Yağının Faydaları

 Frekansı en yüksek aromatik yağ olan gül yağı ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar kısıtlıdır. Buna rağmen bu bilimsel çalışmalarda gül yağının sağlığa birçok yararı olduğu kanıtlanmıştır. Bunların içerisinde en dikkat çekicileri ise kaygı düzeyini azaltmak ve afrodizyak etkisi göstermesidir.

———-——-
Stresi Azaltır

 2009 yılında Natural Product Communicationsa tarafından yapılan ve 40 denek üzerine uygulanan bir çalışmada gül yağının stresi azaltmada etkili olduğu görülmüştür.

gül yağı ne işe yarar

gül yağı ne işe yarar

Uyku Kalitesini Arttırır

 Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Terapiler dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışmada gül yağının uyku kalitesini arttırdığına dair kanıtlara ulaşıldığı yer almaktadır. Koroner bakım ünitelerinde yatan hastalar üzerinde gerçekleşen bu çalışmada 3 gece boyunca rutin bakıma ek olarak gül yağı terapisi alan hastaların uyku kalitelerinin arttığı gözlemlenmiştir.

gül yağı nerde satılır

gül yağı nerde satılır

Kaygıyı Azaltır

 2016 yılında Nephro-Urology Monthly dergisinde yayımlanan bir ön çalışmada diyalize giren hastalar üzerinde bir çalışmanın sonuçları yayımlanmıştır. Gül suyu ile gerçekleştirilen bu çalışmada hastalardaki kaygı seviyesinin büyük bir ölçüde düştüğü gözlemlenmiştir.

2011 yılında yapılan bir başka çalışmada ise gül yağının kandaki kortizol seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu çalışmada gül yağının sadece psikolojik değil, fiziki olarak da etki gösterdiği saptanmıştır. Kaygının sebep olduğu yüksek kalp atışı sayısını, terlemeyi ve yüksek kan basıncını da dengelediği görülmüştür. Bunların yanında gül yağı beyinde bulunan mezolimbik ödül merkezini de uyarır.

2009 yılında yapılan daha öznel bir çalışmada ise gül yağının topikal uygulanması ile gevşemenin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.

gül yağı nerelerde kullanılır

gül yağı nerelerde kullanılır

Regl Krampları Ve Ağrıları

 2013 yılında Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayımlanan bir çalışmada kadınların adet dönemleri öncesinde 7 gün boyunca ve günde bir kez gül yağı, badem yağı, karanfil ve lavanta yağları ile masaj yapılması sonucunda adet döneminde görülen kramp, ağrı ve yorgunlukların azaldığı gözlemlendiği yer almaktadır.

2015 yılında Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde yayımlanan bir başka çalışmada ise sadece gül yağı ile masaj yapan kadınların 2. döngüsünde plasebo kullananlara göre daha az ağrı ile karşılaştıkları kanıtlanmıştır.

gül yağı zayıflatır mı

gül yağı zayıflatır mı

Menopoz Semptomlarını Azaltır

Menopoz döneminde görülen sıcak basmaları, terleme ve anksiyete gibi menopozda görülen şikayetleri azalttığı bilinmektedir. Ancak gül yağının bu belirtileri azaltmada nasıl bir rol oynadığı ile ilgili olarak kesin bulgulara ulaşılamamıştır. Bu sebeple bir kısım çalışmalar gül yağının bu etkilerinin gevşetici etkisi sebebiyle bir kısmı ise topikal olarak uygulanmasının vücutta kimyasal reaksiyona ile mümkün olduğunu göstermektedir.

2018 yılında yapılan 3 yüksek güvenilirliğe sahip çalışmada ise menopoz döneminde olan kadınlarda gül yağının, libidoyu arttırdığı bulunmuştur.

Adet Düzensizliğinin Önüne Geçer

Gül yağının hormonları düzenleyici bir etkisi bulunur. Bu da düzensiz regl dönemleri üzerinde etkili olmasını ve dönemlerin daha düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Hamile Kadınların Bel Ağrılarını Giderir

Yapılan bir araştırmada hamile denekler 4 hafta boyunca günde 2 kez gül yağını ağrılı bölgelerine topikal olarak uyguladılar. Araştırmanın sonucunda ise deneklerin ağrılarında önemli ölçüde azalma sağlandı.

Rahim Sağlığını Korur

Aşırı akıntı ve rahimde görülen tümörlerin tedavisinde de gül yağından faydalanılır. Rahim içi bakımının yapılması ise menopoz döneminin gecikmesini ve daha doğurgan olmayı sağlar.

gül yağının faydaları nelerdir

gül yağının faydaları nelerdir

 

Erkek Üreme Organın Sağlığını Korur

 

Yapılan çalışmalarda gül yağının erkek üreme organlarının sağlığını korumada da etkili olduğunu göstermektedir. Bu özelliği ise içerisinde yüksek miktarda olan antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.

 

Yapılan bir diğer çalışmada ise diyabetin bu organa yaptığı zararları azalttığı saptanmıştır.

gül yağının zararları nelerdir

gül yağının zararları nelerdir

 

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan çalışmaların bir kısmı gül yağı üzerine olmaktadır. Bu çalışmaların bir kısmında ise gül yağının Alzheimer semptomlarının ilerleyişini durdurduğu yönündedir.

Yapılan tüp denemelerinde görülen etkiler, Alzheimer hastaları üzerinde de gözlemlendi. Bu çalışmalarda GST-4 genini aktive ederek hastalardaki sinir hasarını tersine çevirildiği görülmüştür. GST-4 geni ise beyinde birçok işleve sahip olmasının yanında Alzheimer’a sebep olan oksidatif stresi azaltır.Stresi azaltmak için online oyunlardan okey oynamayı seçerek baş edebilirsiniz.

Parkinson Hastalığı

Bir Bulgar üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada; gül yağının beynin dopamin bölgesini uyaran parkinson ilacı ile aynı etkiyi sağladığı tespit edilmiştir.

Crohn Hastalığı

 Yapılan bazı çalışmalarda bir bağırsak hastalığı olan crohn tedavisinde de gül yağının kullanılabileceği saptanmıştır.

Nootropil

 Japonya’da yapılan bir araştırmada gül yağının kadınların beyni üzerinde prefrontal korteks aktivitesini etkisi bulunduğu tespit edildi. Bu çalışmanın yanı sıra morfin bağımlısı olan farelerin üzerinde yapılan yoksunluk deneyinde gül yağı verilen grupta daha az semptoma rastlandı. Her iki bulgunun birleştirilerek bağımlılık tedavisinde kullanılması planlanıyor.

Nöbet Önleyici Etkileri

 İran’da fareler üzerinde yapılan bir çalışmada gül yağının nöbetleri önlemede ve nöbet aşamalarını geciktirmede başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Psikolojik Etkileri Vardır

 2004 yılında yapılan Farmakoloji Biyokimya ve Davranış dergisinde yayımlanan bir makalede gül yağının öz saygıyı, güveni ve zihinsel gücü arttırmaya yardımcı olduğu yer almaktadır.

2009 yılında Tayland Srinakharinwirot Üniversitesinde yapılan bir çalışmada ise topikal olarak uygulanan gül yağının koku etkeni olmadan da depresyon hastaları üzerinde sakinleştirici etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır.

İran üniversiteleri yapılan başka bir çalışmada da gül yağının, doğum sancısı çeken annelerin özellikle doğum sırasında kaygılarını düşürdüğünü göstermektedir.

Cilt Bakımında Kullanılır

 Gül yağının bilinen faydalarından birisi de cilt sağlığı üzerine olmaktadır. Cildi UV ışınlarının yıkıcı etkisinden, ısıdan, patojenik bakteri ve parazitlerden ve  nem kaybından koruyan madde keratinositin farklılaşmasını önlemektedir. Bu sayede de sedef ve dermatit gibi cilt hastalıklarından korumaktadır.

Gül yağının cilt üzerinde ki bir başka etkisi de çıban, akne, yara izi ya da çiçek lekesi gibi lekelerin görünümünü azaltmasıdır. Bunların yanında ameliyat izlerini ve çatlakların hızla soluklaşmasını da sağlamaktadır. Gül yağı cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde çoğalmasını destekler.

Gül yağının akneler üzerinde yapılan çalışmalarında %25 seyreltilmiş halde kullanılması durumunda akneye sebep olan bakterileri 5 dakika içerisinde öldürdüğünü göstermektedir.

Yaşlanma Karşıtıdır

 Güçlü bir antienflamatuar etkiye sahip olan gül yağı cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır. İçeriğinde bulunan maddelerin serbest radikallerle savaşması da cilt hücrelerinin hasarlarının önüne geçmektedir.

Hormonları Dengeler

 Gül yağı içerisinde bulunan bileşikler hormonların daha dengeli bir şekilde salgılanmasını sağlar. Bu etkisi ise özellikle ciltte görülür. Özellikle cilt tonundaki eşitsizlikleri gidermede ve cildi aydınlatmada etkilidir.

Cildin Kan Dolaşımını Arttırır

 Gül yağı ciltteki kan akışını artırarak cildin daha fazla beslenmesini sağlar. Böylede daha genç ve sağlıklı bir cilde kavuşulur.

Diş Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

 Gül yağı hassas diş eti sorunun önüne geçer. Diğer bir yandan diş eti kanamalarını da damakların daha sıkı olmasını sağlayarak engeller.

Saç Dökülmesinin Önüne Geçer

 Gül yağı saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerin önüne geçer. Şampuanların ve dış şartların sebep olduğu aşındırıcı etkiyi hafifletir.

Enflamasyonu Yatıştırır

 İltihabı yatıştırıcı özelliğinin bulunması sebebiyle ateşin düşürülmesine yardım eder. Diğer bir özelliği ise zehirli maddelerin alımından kaynaklı oluşan enfeksiyonların tedavisinde de etkili olmasıdır.

Yaraların Tedavisinde Kullanılır

 Antik İran tıbbında gül yağı yaraların tedavisinde kullanılıyordu. Anti enflamatuar özelliklerinin bulunması yarada patojenlerin artışının önüne geçmektedir.

Spazmları Giderir

Gül yağı başta solunum ve bağırsaklar olmak üzere vücutta görülen spazmların giderilmesinde kullanılır. Bunların yanında spazmların sebep olduğu kas çekilmeleri, ağrılar ve kas çekilmelerini de giderir.

Sıkıştırıcı Özelliği Bulunur

 Gül yağı dokuları güçlendirmektedir. Özellikle kas dokularının elastikiyetini arttırma konusunda etkilidir.

Virüslere Karşı Korur

Yapılan birçok çalışmada gül yağının virüslere karşı etkili olduğunu göstermiştir. Virüslerden korunmak için gül yağı vücuda bir kalkan görevi görür.

Afrodizyak Etkisi Bulunur

 Yapılan çalışmalar gül yağının afrodizyak etkisi olduğunu kanıtlamıştır. gül yağı kullanımı; erektil işlev bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu, genel ilgisizlik ve soğukluk gibi problemlerin giderilmesini sağlar.

Bakterileri Öldürür

 İshal, kolera, gıda zehirlenmesi ve tifo gibi hastalıklara sebep olan bakterilerin öldürülmesinde gül yağı etkilidir. Bunların yanında kolon, mide, bağırsak ve idrar yollarındaki bakterilerin giderilmesine de yardımcı olur.

Kanı Arındırır

 Gül yağı kanda bulunan toksinlerin atılmasını sağlar ve kanı nötralize eder. Bu sayede başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Serbest radikallerin vücuttan atılmasının bir diğer artısı ise ülser, cilt hastalıkları ve bağırsak sendromları gibi hastalıkların iyileşmesini sağlar.

Aşırı Kanamayı Önler

 Gül yağı kanın daha hızlı pıhtılaşmasını sağlar. Bu sayede ameliyatlardan veya diş çekimlerinden sonra kanamanın daha hızlı bir şekilde durmasına yardımcı olur.

Müshil Etkisi Yapar

 Bağırsakların temizlenmesi için bağırsak ve anal kasların gevşemesini sağlayarak müshil etkisini gösterir. Bu sayede vücutta biriken toksinlerin atılmasına ve zayıflamaya yardımcı olur.

Karaciğer Sağlığını Korur

 Gül yağı karaciğerin temizlenmesini sağlar. Bu sayede karaciğer görevine daha verimli bir şekilde devam edebilir.

Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi

 Gül yağı midedeki asit düzeyinin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. Sindirim sürecini daha etkili hale getirerek bağırsak hareketlerini düzenler. Bağırsaklardaki şişkinliğin ve gazın giderilmesinde de yine gül yağı etkilidir.

Safra kesesini uyararak safra akışını sağlar ve bu durum da mide ülserlerinin oluşmasının önüne geçer.

Akciğer Problemlerine Yardımcı Olur

 Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma için kullanılan teofilin trakeallar üzerinde gevşetici bir etkiye sahiptir. Gül yağı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda trekallar üzerinde aynı etkiyi yaptığını göstermektedir.

Dilerseniz bu yazımızdan da Futbol Nasıl Oynanır? isim yazımıza ulaşabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

  1. David E.

    27 Kasım 2023 at 06:10

    Okey taşları normalde beyaz renkte olup, bir tanesi farklı bir renkte ve diğerlerinden farklı olarak işaretlenmiştir. Bu işaretlenmiş taş, “sahte okey” veya “joker” olarak adlandırılır ve diğer taşların yerine kullanılabilir.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.