Hangi Spor Aleti Nereyi Çalıştırır

admin          Genel     Hangi Spor Aleti Nereyi Çalıştırır     2229 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

 

Hangi spor aleti nereyi çalıştırır değil, hangi hareket ile vücudun hangi kasları çalışır diye sormak daha doğrudur. Spor sağlıklı yaşam ve vücuttaki yağ oranını düşürmek, kasları geliştirmek amacıyla yapılan bir aktivitedir. Yürüyüş düzenli olarak sabit hızda yapıldığı zaman yalnızca sağlıklı yaşam oluşturabilir. Kalori ve yağ yakmak için ise belirli bir rutinde başlayıp, birden hızlanarak nabız yükseltildiğinde hızlı yağ yakımı sağlanır. Bunların yanı sıra çeşitli egzersiz aletleriyle yağ yakımı ve kas gelişimi sağlanabilir.

Fitness salonlarında çalışma istasyonu adı verilen birçok işlevi olan ticari alet bulunmaktadır. Bunların ise en güzel yanı istediğiniz ağırlıkları arttırarak çalışma imkanıdır. Mesela duvar tipi kablo makara aletini çeşitli ağırlıklar kullanarak, göğüs kaslarının ve sırt kaslarının gelişiminde yapılabilecek hareket genişliği sayesinde çok ideal bir makinedir.

Ayrıca bu yazımızdan da Tango Dansı Nasıl Yapılır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Dumbell Aleti Nereyi Çalıştırır

dumbell aleti nereyi çalıştırır

dumbell aleti nereyi çalıştırır

Yarım kiloluk 2 adet dumbell ile göğüs, karın, ayak, omuz ve biceps kasları, arka kol kasları ve sırt kasları geliştirilebilir. Her bölgenin ayrı bir hareketi vardır.

Yürüme Bandı  Nereyi Çalıştırır

 yürüme bandı  nereyi çalıştırır

yürüme bandı  nereyi çalıştırır

Soğuk kış aylarında hava şartlarının müsaade etmemesinden dolayı mekan içerisinde yürüyüş, koşu amaçlı kullanılır. Yüksek hızda koşu yapıldığı zaman bacak kasları güçlenir ve sıkılaşır. Kalori yakımı ile kilo vermemize yardımcı olur.

Egzersiz Bisikleti  Nereyi Çalıştırır

egzersiz bisikleti  nereyi çalıştırır

egzersiz bisikleti  nereyi çalıştırır

Bacak gelişimi, alt karın kası çalıştırıcı normal çevrimlerde sağlıklı yaşam için, hızlı çevirmede kas gelişimi sağlar. Kalori yakımı dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur

Halter  Nereyi Çalıştırır

halter hangi kasları çalıştırır

halter  nereyi çalıştırır

İki ucuna çeşitli ağırlıklar takarak yine vücudun tüm kaslarını tüm bölgelerini çalıştırabilecek egzersizler yapılabilir. Örneğin; deadlift ve squat hareketleri tamamen kanıtlanmıştır. Bacak kasları, karın kasları çalıştırmada en etkili hareketlerdir.

Barfiks  Nereyi Çalıştırır

barfiks neresi çalıştırır

barfiks neresi çalıştırır

Geniş, yuvarlak ve metal demir parçasıdır. Elle tutarak göğsümüzü demir metale doğru çekeriz. Sırt, göğüs ve biceps kaslarını çalıştırır ve gelişimine katkı sağlar.

Mekik Çekme Masası Nereyi Çalıştırır

Yemeklerden önce aç karnına, eğer tok isek bir saat geçtikten sonra yapıldığı zaman bölgesel olarak karın kaslarının çalışmasına yardımcı olur. Midemizin daha iyi sindirim sağlamasına ve parçalanan gıdaların amino asitler ile birlikte vücuttaki kaslara gönderilmesini sağlar.

Pilates Topu Nereyi Çalıştırır

Kalori yakmak adına kullanılan büyük ve esnek bir toptur. Sağlıklı yaşam ve sıkılaşmak için oldukça faydalıdır. Doğru hareketler ile vücudun tüm bölgelerini çalıştırabilir.

Atlama İpi Nereyi Çalıştırır

Kol kaslarını omuz kaslarını geliştirir. Yüksek kalori yakımı tamamen güce dayalı bir egzersizdir. Bacak kaslarını da çalıştırır ve sıkılaştırır.

Stepper Nereyi Çalıştırır

İki katlı olup müzik eşliğinde, ısınma hareketleri yapmak için kullanılan bir alettir. Hız arttırıldığında sıkılaşma ve kalori yakma gibi faydalar sağlayabilir. Genellikle bacak kaslarını çalıştırır.

Basen Bacak Egzersiz Aleti Nereyi Çalıştırır

Mekik çekme aleti olarak bilinir. Karın kaslarını ve bacak kaslarını geliştirmeye, sıkılaştırmaya ve güçlendirmeye faydalıdır. Yüksek hızda setler halinde yapıldığında, vücudun tüm bölgelerini ve tüm kaslarını çalıştıran güzel bir egzersiz aletidir.

Göğüs Yayı Nereyi Çalıştırır

Doğru hareket ile yapıldığında en çok göğüs kasları olmak üzere biceps kaslarının da gelişimine katkıda bulunur. Aynı zamanda sırt kaslarını da sıkılaştırır ve güçlendirir.

Bench Press Nereyi Çalıştırır
 bench press nereyi çalıştırır

bench press nereyi çalıştırır

Yatarak halter kaldırma aletidir. En çok göğüs kaslarının kol kaslarının gelişimini sağlar çok etkili bir alettir.

Şınav Barı Nereyi Çalıştırır

Şınav çekmeyi destekleyen ve daha zor hale getiren bir alettir. Ağırlıkları arttırarak daha da etkili hale getirir. Ön kol ve arka kol başta olmak üzere omuz, sırt ve göğüs kaslarını çalıştırır.

Bu kondisyon hareketlerine ara verdiğinizde dinlenmek için online okey oynamak isterseniz linkimizi tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda bize okuyarak destek olduğunuz için çok teşekkür ederiz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

  1. sporcu

    2 Ekim 2023 at 09:04

    8 aylık çalışmanın sonucunda istedigim görüntüye ulaştım

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.