Safranboluda Gezilecek Yerler Nereler

admin          Genel     Safranboluda Gezilecek Yerler Nereler     1693 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Karabük ilimizin küçük bir turistik ilçesi olan Safranboluda gezilecek yerler bakımından , sakin yapısı ve doğa ile iç içe geçmiş dokusu sayesinde her yıl belirli dönemlerde binlerce yerli ve yabancı turist çekmeyi başarmaktadır. Doğal bir tatil yaşamak isteyenler tarafından tercih edilen yerlerin başından gelen Safranbolu, ismini bölgede yetişen ve çok değerli bir baharat olarak da kullanılabilen safran bitkisinden almıştır. Safranbolu’nun kendisiyle özdeşleşmiş muhteşem mimarisi bulunmaktadır. Tarihi Safranbolu evleriyle ünlü olan bölgede UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan çok sayıda yapı bulunmaktadır.

safranboluda gezilecek yerler

safranboluda gezilecek yerler

Safranbolu yaklaşık 2 gün içinde tamamen gezilebilecek şirin ve doğayla iç içe bir ilçemizdir. Kent kültürü, gelenek ve görenekleri, yöresel yemekleri ve sahip olduğu doğal güzellikleriyle otantik ilçeler arasında gösterilen Safranbolu, her yıl belirli dönemlerde yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Safranbolu’nun gezilecek yerleri hakkında önceden bilgi sahibi olarak bu yerleri gezebilmeniz size avantaj sağlayacaktır. Kış aylarında oldukça soğuk hava koşullarına sahip olabilen Safranbolu’nun yaz ve bahar aylarında gezilmesi tavsiye edilmektedir. Yaz aylarında da yoğun ilgi görev Safranbolu nüfus artışıyla adeta patlama yaşamaktadır. Bu yüzden sakin bir ortamda ilçeyi gezmek ve doğal güzelliklerini görmek isteyen kişilerin bahar aylarında ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

Safranbolu’da Gezilecek Popüler Yerler

Safranbolu ilçesinde mutlaka görülmesi gereken bazı otantik ve doğal yerler bulunmaktadır. Sembolik yapılarıyla ünlü olan ilçede Safranbolu Evleri mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Gelenekselleşmiş Türk kent kültürünün en önemli göstergesi ve yaşayan temsilcisi olarak tabir edilen Safranbolu Evleri arasında gezip fotoğraf çekilebilirsiniz. Merkezde geçmiş 18. yüzyıla kadar uzanan tarihi yapıları bulmak mümkündür. Yaklaşık 2 bin adet olan geleneksel evler UNESCO tarafından da sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Dünya Mirası listesine alınarak dünyanın önemli mimari yapıları olarak kabul edilmiştir.

ve özenli bir şekilde inşa edilen Safranbolu evleri, bu evlerde yaşayan kişilerin manzaralarını kapatmayacak şekilde yapılmıştır. Evlerin yapımında taş, kerpiç, kiremit ve ahşap kullanılmıştır. Bazı evlerde haremlik ve selamlık bölümleri bulunmaktadır. Siz de isterseniz kendi başınıza isterseniz sevdiklerinizle birlikte Safranbolu’nun ünlü tarihi evlerini gezip geleneksel Türk kent kültürünün kendine has havasını yerinde soluyabilirsiniz.

Safranbolu Tarihi Saat Kulesi ve Kent Müzesi

Safranbolu’nun tarihi eserlerinin sergilendiği yerdeki Kale’nin üzerinde Tarihi Saat Kulesi yer almaktadır. Yapımına 1790’lı yıllarda başlandığı bilinen bu çok eski yapı geçmişten günümüze ışık tuttuğu için Safranbolu’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasındadır. Taş duvarlı ve sade bir görüntüsü olan bu yapının yüksekliği 12 metredir. 200 yıldır aralıksız çalışan bu saat kulesinin otantik havasını siz de yerinde görebilirsiniz. Saat kulesi dışında Safranbolu’da gezilecek yerler arasında zamanında hükümet konağı olarak inşa edilen Kent Müzesi de yer almaktadır. İlçenin kültürel ve tarihi zenginliğini tanıtmak amacıyla açılan bu yapı, içerisinde pek çok eşya ve belge bulundurmaktadır.

safranboluda görülecek yerler

safranboluda görülecek yerler

Safranbolu’da Canlı Okey Keyfi

Safranbolu’nun tarihi ve doğal güzelliklerini gezerken, dinlenip soluklanmak istediğinizde hemen internet sitemize giriş yaparak sanal okey oyna bağlantısıyla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Günün yorgunluğunu ve stresini atmak için yeni arkadaşlar edinerek eğlenceli vakit geçirmek için web sitemize giriş yapmanız yeterlidir. Hızlı ve seri oyunun bir numaralı adresi olan internet sitemizde mobil okeye giriş yapma imkanı bulunmaktadır. Bu sayede nerede olursanız olun eğlenceyi her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Mobil okey hizmeti için hemen web sitemize giriş yapabilirsiniz.

 


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

  1. gezilicek yerler

    12 Temmuz 2022 at 12:21

    safranbolu da bu kadar güzel yer olduğunu bilmiyordum

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.