Okey Kuralları

admin          Okey Nasıl Oynanır     Okey Kuralları     1991 Defa Okundu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Yıllardır okey kuralları keyfini tüm kalitesiyle sizlere yaşatmaya çalışan ve yaşatmaya devam eden okeydeyim , sizlere daha rahat, daha eğlenceli bir okey oyna hizmeti sunabilmek için her geçen gün Klasik Okey üzerindeki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Ücretsiz okey oyununun ilk adresi olan sitemizde okey kurallarına uyarak bedava ve ücretsiz okey oynayabilirsiniz. Online okey keyfini her ne kadar  sanal okey salonlarında yaşayacak olsanız da, oyun içerisinde diğer kullanıcılar tarafından açılmış olan VIP Okey salonlarında da okey oynama keyfini yaşayabilir ve daha çok puan kazanabilirsiniz. Katılacağınız okey salonlarında sesli okey ve kameralı okey seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Böylece oyuncularla yepyeni arkadaşlıklar, dostluklar kurabilirsiniz.
Okeyin kuralları oldukça basittir. Eller oynanıp sayı yapıldıktan sonra, dağıtma sırası sağa geçer. 106 taş masaya yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirilir ve iyice karıştırılır. Daha sonra oyuncular, her bir yığındaki taşlar arkası dönük olacak şekilde yani üzerindeki hiçbir şey gözükmeyecek şekilde çevirirler. Daha sonra onları beş taştan oluşan 21 desteye yerleştirirler. Bir taş bırakılır. Bu, dağıtıcı tarafından geçici olarak tutulur. Her oyuncunun önünde kaç yığın olması gerektiğine dair belirli bir kural yoktur.
Dağıtanın önünde en az altı tane olması uygundur, ancak bu oyun için gerçek bir fark yaratmaz. Dağıtıcı artık zarı iki kez atar. İlk atışın sonucu, soldan sağa doğru sayarak krupiyenin önündeki taş yığınlarından birini seçer. Dağıtıcı, kalan tek taşı bu seçili yığının üstüne yerleştirir. Atılan sayı krupiyenin önündeki yığın sayısından fazlaysa, sayım krupiyenin sağındaki oyuncunun önündeki yığınları kullanmaya devam edecek ve bunlardan biri seçilecektir. Seçilen yığının artık altı döşemesi vardır. Zarın ikinci atışı, seçilen yığındaki taşlardan birini yığının altından yukarı doğru sayarak seçer. Seçilen taş yığından çıkarılır ve yüzü yukarı bakacak şekilde üstüne yerleştirilir. Seçilen taş sahte bir okey ise, seçilen yığına döndürülür ve numaralı bir taş seçilene kadar zarın ikinci atışı tekrarlanır.

Oyun sırasında her oyuncuya 14 taşlık bir el verilir. Oyunun amacı, tamamen eşit numaralı taş setlerinden ve aynı renkteki ardışık taşlardan oluşan bir el oluşturmaktır. Elini ilk tamamlayan oyuncu oyunu kazanır. Okey kuralları ve yapısı gereği, biri krupiye olmak üzere dört kişiye kadar oynanır. Dağıtıcının sağındaki oyuncu, bir taşı yüzü yukarı bakacak şekilde atarak oyuna başlar.

okey kuralları

okey kuralları

Bundan sonra, her oyuncu sırayla bir önceki oyuncu tarafından atılan taşı alabilir veya bir sonraki taşı masanın ortasındaki arzdan çekebilir. Son olarak, istenmeyen bir taşı atmaları gerekir. Bu, bir oyuncu kazanan bir el oluşturana ve onu ortaya çıkararak oyunu bitirene kadar saat yönünün tersine dönmeye devam eder. Atılan taşlar, onları atan oyuncunun sağına bir yığın halinde yerleştirilir, böylece yığında yalnızca en son atılan taş görünür.

Okey Kuralları Nelerdir

Oyuncularına daha iyi okey oynama deneyimi sunabilmek için okey kuralları nelerdir sorusunun cevabını bulma çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiren okeydeyim.net , her geçen gün yepyeni özellikler eklemeyi sürdürüyor. Okey oyununun yeniliklerinden biri de; Süper Salonlar! Peki Süper Salon nedir? Süper Salon, aynı VIP salonlarında olduğu gibi oyunculara birçok puan avantajı sunmaktadır. Süper Salon’da oynayan bir oyuncu fazla , kendi salonunda okey oynayan bir salon sahibi ise  daha fazla puanı hanesine yazdırıyor.  Süper Salon hakkında daha fazla bilgi edinmek için okeye kayıt ol sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okey Oyunu Kuralları Nelerdir

Bir kişinin bir başka kişiye uygunsuz hareket yapması, rahatsız edici sözler söylemesi, aşağılayıcı davranması kesinlikle yasaktır.
Herhangi bir konu dahilinde tartışmak kesinlikle yasaktır. Bir kişi sizi rahatsız ediyorsa bunu salon sorumlularına bildiriniz.
Okey salonlarımıza kayıt olmak ücretsizdir. Kullanıcı bilgileriniz bir başkası tarafından asla bilinmez.
Salonlarımızda oda açmak ücretsizdir. Odanıza gelen kullanıcıları haksız yere atmak ya da uygunsuz hareketler yapmak kesinlikle yasaktır.
Uygunsuz hareket yapan kişiler tarafına bilgi verilmeksizin salonlarımızdan uzaklaştırılır, giriş yapamaz.
OkeyDeyim.net okey salonlarımızda seviyesiz davranan kişi/kişiler sebepsiz olarak atılır.
Sevgi, saygı ve seviyeyi bozmamanızı önemle rica ederiz.
Tartışmak, siyaset vb. gibi konular konuşmak, kişi ya da kişileri aşağılayıcı sözler sarf etmek, küfür etmek, reklam yapmak kesinlikle yasaktır.
Ücretsiz olarak kayıt edeceğiniz oda ve rumuzlara ait bilgiler yalnızca sizin tarafınızdan bilinir, aktarılmaz.

Okey Kuralları Hakkında

Güvenlik nedeniyle ve oyunun daha rahat oynanabilirliği açısından ROBOT sistemi ekledik.  Bundan sonra oyundan düşen, çıkan oyuncu yerine anında ROBOT masaya oturacak . Bu sayede artık yerinize başka hiç kimse oturamayacak sadece siz oturabileceksiniz.  Oyunda oyuncu bekleme sıkıntısı artık tarihe karışacak çünkü oyunu 2 ROBOT varken bile bitirebileceksiniz.  Ancak, oyuna robotla devam ettiğiniz takdirde herhangi bir oyuncu el açtığında maçın sona ereceğini hatırlatmak isteriz.  Maç bittiğinde de kaç el oynandıysa bütün oyuncular el sayısı kadar puan alacak bu sayede puan kaybı yaşanmayacak

Okeyin Yazılı Kuralları

Okeyi oynayabilmek için en az 2 ve en fazla 4 kişiye ihtiyaç duyulur.  Okeyde amaç elinizde bulunan taşları oyun kurallarına göre dizerek tamamlanmış hale getirmektir. Elini en hızlı bitiren oyuncu, o elin galibi olur. Oyunda set 106 adet taş içermektedir. Okey taşları, 1’den 13’e kadar numaralandırılmak üzere 4 farklı renkten (siyah, kırmızı, sarı ve mavi) oluşmaktadır. Her rakamdan 2’şer adet bulunmaktadır. Ayrıca belirtmemiz gerekirse 2 adet sahte okey taşı yer almaktadır. Okey oyununa başlarken okeyin yazılı kurallarına uyarak son 3 kişiye 14 taş , okey oynamaya başlayacak olan ilk kişiye 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılmış olan okey taşlarını önlerinde yer alan ıstakaya dizerler.

Okey Taktikleri

Oyun, ilk oyuncunun okeyin yazılı kurallarına uyarak , elinden işe yaramayan bir taşı sağındaki oyuncuya atmasıyla başlar. Okey oyununda amaç, aynı renkten taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. Oyunda en az üç adet okey taşı bir per oluşturmaktadır. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş eline yarıyorsa onu alır, eğer yaramıyorsa ortadan bir taş çeker. Bu hamlenin ardından da elindeki fazlalık taşı yine rakibine atar. Bu şekilde elindeki perlerin toplamı 14 olana kadar okey oyunu devam eder. Toplamda 14 per’e ulaşan ilk okey oyuncusu, elindeki fazla taşı ortaya atarak el’i kazanmış olur.

Okey Avantajları

Okey oyunu oynarken puan limitlerine takılmamak için sitemizden ücretsiz puanlar alabilirsiniz, kendinizi tüm WhiSKy Okey ailesine duyurabilmek için mesaj panosundan duyuru yayınlayabilirsiniz. Okeyin bu avantajlarını kullanabilmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz. En iyi okey oyununda keyifli dakikalar diliyoruz.

Okey Oyunu Sorunları

Okey, dört kişi, dört ıstaka ve toplam 106 adet dört renkten taş ile oynanır. Bu taşlar 2 set ve 1den 13e kadar sıralıdır. Ayrıca üzerinde Okey yazan 2 adet sahte okey taşı da bulunur. Okey ilk dağıtımda ortada yere açılan taşın bir üstüdür. Okey oyunu sorunları olarak , bu taş herhangi bir taşın yerine kullanılabilir. Sahte okey ise o oyunda okey ne ise onun yerine geçen taştır. Örnek vermek gerekirse bir oyunda kırmızı 2 okeyy ise, sahte okey bir taş grubunda ancak kırmızı 2 olarak kullanılabilir.

okey oyun kuralları

okey oyun kuralları

Herhangi bir masaya oturmak için o masada bulunan boş sandalyelere tıklayabilirsiniz. Dilerseniz okey nasıl oynanır isimli yazımızdan okeyin nasıl oynandığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Oturacağınız masa görüntülenecek ve tüm oyunlar masaya oturduktan sonra HAZIRIM butonu belirecektir. Tüm oyuncular HAZIRIM butonuna bastıktan sonra taşlar dağıtılır ve oyuna başlanır.

Sohbetli Okey Kuralları

Bulunduğunuz yerden sohbetli okey oynarken herhangi bir yer kısıtlaması, zaman kısıtlaması olmaz. Dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman sohbetli okey kurallarını öğrenip sayesinde okey oynayabilirsiniz. Okey oynarken trafikte sıkışıp kalmış, okulda arada ya da işte molada olabilirsiniz. Bütün boş anlarınıza biraz renk getirmek için telefonlarınızda mutlaka Okeydeyim mobil uygulamasını bulundurun. Mobil uygulama şu an için yalnızca Android işletim sistemiyle çalışan telefonlar için bulunuyor. Çalışkan Okeydeyim ekibinin çalışmaları sayesinde kişiler yakın zamanda IOS telefonlarını kullanarak da okey oynamaya başlayacaklar. Hem de bütün bunlar tamamen ücretsiz olacak!

Sohbetli Okey Oyunu Hakkında

Oyun içerisinde yer alan hemen okey oyna , oyun severlerin hem en çok tercih ettiği, hem de yüksek puan kazandığı okey çeşididir. Sohbetli okeyi renkli olarak oynadığınız zaman, aklınıza bile gelemeyecek arkadaşları, yere okey atıp açarak elde etmiş oluyorsunuz. Sohbetli  okey oyunu, renksiz okey gibi 14 taş ile oynanan ve değişik renklerde olan okey çeşididir. Profesyonel ustaların tercih ettiği chatli okey, cesur bir şekilde çanaktaki puanları almak için okeye dönen okeyciler ile doludur. Cesur bir şekilde çanaklı sohbetli okey oynarken okey atmanız, çok yüksek rakamı sizlere kazandırmış olacaktır.

Düz Okey Kuralları Nelerdir

Düz okey kuralları nelerdir? Gelin bunları inceleyelim. İlk olarak, oyunu oynamak için gereken temel bilgilerden genel ve oldukça kısa bir şekilde bahsedelim. Oyun başladığında herkese 14 taş, oyunu ilk başlatan kişiye 15 taş tahsis edilir. Oyuncular aldıkları taşlarını önlerindeki ıstaka üzerine yerleştirdikten sonra, kalan oyun taşları yüzleri aşağı bakacak şekilde masanın üzerine bırakılır.

Yerde kalan taşlardan bir taş açıldığında buna “okey” adı verilir. Bu taş, bir tür palyaço olarak oyundaki herhangi bir taşı değiştirmek için kullanılabilir.

Oyuna başlayacak olan kişi, gereksiz gördüğü taşları yanındaki oyuncuya verir. Oyunun amacı, aynı renkteki taşları sırayla düzenlemek ve daha sonra farklı renkte fakat aynı sayıdaki bir grup taş yapmaktır. Bu kurallar dahilinde en az üç parça birleştirildiğinde bir küme oluşur. Oyuncu, bir önceki oyuncunun attığı taşı alıp kullanabilir veya ortadan kapalı bir oyun taşı seçebilir. Sonra fazla taşları bir sonrakine teslim etmelidir. Oyunda 14 parçayı da eline ilk koymayı başaran kazanır. Elindeki fazlalık taşı yani 15.taşını ortaya bırakarak düz okey oynamayı bırakır.

Mobil Okey Kuralları

Mobil okey oyunu hem erkekler hem de bayanlar arasında uzun yıllardan beri en popüler oyunlar arasında yer alıyor. Boş vaktini sosyalleşerek keyifli bir şekilde geçirmek isteyen her yaştan bay ve bayan internet kullanıcıları mobil okey oynayarak bir taşla iki kuş vurmuş oluyor. Kurulduğu günden bu yana en gelişmiş ve son teknoloji alt yapılara sahip olan web sitemizde her yaştan internet kullanıcısı için kaliteli ve seviyeli bir okey oyna ortamı bulunmaktadır. İnternet üzerinden günün her saatinde mobil okey oynamak isteyen müdavimler, mobil okey kuralları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

mobil okey oyunu

Mobil okey sitemiz üzerinden deneyimli okeyciler de becerilerini konuşturmaktadır. Eğer siz de başarılı bir mobil okey oyuncusu olduğunuzu iddia ediyorsanız web sitemizin hizmetlerinden gönül rahatlığı ile yararlanarak ve mobil okey kurallarını açıklayarak bu iddianızı kanıtlayabilirsiniz. İnternet sitemizde deneyimli mobil okey müdavimlerini bir arada buluşturmayı başaran çok sayıda mobil okey odası bulunmaktadır. Okey salonlarında siz de başarınıza ve kendi seviyenize göre keyifli vakit geçirebileceğiniz ortamlara hemen dahil olabilirsiniz.

Bedava Okey Kuralları

Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da sistemde bedava okey sitelerinde olan diğer oyuncular ile bedava okey oynarken, oyun gidişatına göre belli bir puan kazanırsınız. Bu puanlara göre Okeydeyim.net bir sıralama yapar. Sıralama için son 7 gün için puanlar toplanır. Bu puanlar listede en çoktan aza doğru sıralanır. Listenin ilk sırasında yer alan kişi hediye kazanmaya hak kazanır. Siz de puan toplayarak ve bedava okey kurallarına uyarak listenin üst sırasında yerinizi alabilirsiniz.

Eğer hemen bir numaraya girmezseniz üzülmeyin.
Bir yandan bedava okey oynayarak diğer yandan bedava okey oyna kurallarına kazanmanın keyfini çıkarmak isteyen kişilerin tercih ettikleri Okeydeyim.net sizlere sürprizler hazırlıyor. Hemen üye olarak çok sayıda avantajdan faydalanmaya başlayabilirsiniz. Okeydeyim.net ile bedava okey kuralları hiç bu kadar eğlenceli, pratik, sosyal ve elit olmamıştı!

Klasik Okey Kuralları

mobil okey kuralları

mobil okey kuralları

Klasik oynamak dendiği zaman insanların aklına klasik okey kuralları nedir sorusu geliyor. Klasik okey oyunu platformunun üye sayısı her geçen gün artıyor. Sitenin hızlı artışının nedeni insanların tam da istedikleri gibi bir okey platformu bulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Deneyimli ya da deneyimsiz, kadın ya da erkek, genç ya da yaşlı herkes klasik okey kuralları ile okey keyfi yapabiliyorlar. Özel olarak ayrılan klasik okey salonları, sitenin sohbet özelliği, seviyeye uygun eşleşme, kolay okunan site tasarımı gibi Okeydeyim’in sunduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Klasik okey oynarken başarılı olmak isterseniz doğru adres Okeydeyim.

İkili Okey Kuralları

Yazımızın bu kısmında sizlere ikili okey kurallarından bahsedeceğiz. Taş dağıtıcısının sağındaki oyuncuya 15 taş verilirken diğerlerine 14 taş verilir. Hiç kimse daha az/daha fazla taş alamaz. Oyunda gizlice taş toplamak ve saklamak yasaktır.

Gösterge taşı oyunda geçerliyse, ilk oyuncu taş atmadan göstergesi olan bunu göstermelidir. “Bittim” diyerek elini açan oyuncu, tüm oyuncular elini görene kadar taşları yere atamaz. 13 rakamlı taştan önce yalnızca 1 rakamlı taş gelebilir. Göstergeyi gösteren kişi puan düşürebilir.

Çift yapmak isteyenler çiftten bitebilmesi için 7 çifte sahip olmalıdır. Elin açık olması durumunda, oyuncu okeyini boşa çıkartmalıdır. Böylece okeye biterek daha fazla puan düşürebilir. Oyuncu, atılan bir taşı alabilir veya taş grubundan bir taş çıkarabilir.
Bunu yapmadan elindeki taşı atarsa ​​ya da oyuncu bir taş düşürürse, taşı eksik olan oyuncu bittiği taktirde kaybeder.

Ücretsiz Okey Kuralları

Ücretsiz okey oynandığı sırada ortamın güvenilir, huzurlu ve rahat olması son derece önemlidir. Oyuncuların huzurunun sağlanması adına, ücretsiz okey kuralları yayımlanmıştır. Bu kurallara bütün üyelerin uyması beklenmektedir. Kurallara uymayan oyuncular anında uzman ekip tarafından tespit edilmektedir.
Kurallara uymadığı görülen kişilerin üyelikleri silinir ve bu kişiler siteden uzaklaştırılır. Çünkü ücretsiz okey sitesine üye olan insanların huzuru her şeyden önde tutulur. İnsanların rahatsızlık hissedecekleri bir durumun içinde olmaları kesinlikle istenmez. Uzman ekibimiz üyeleri sürekli olarak denetlemektedir. Yapılan denetlemeler sonrasında yapılması gereken işlemler konusunda çekingen olunmaz. Ne yapılması gerekirse o yapılır ve Okeydeyim ortamının her zaman temiz ve güvenilir olmasına önem verilir.

Online Okey Kuralları

Öncelikle online okey kuralları okuyarak değil en iyi şekilde  oynayarak öğrenilmelidir. Bu sebeple temel online okey kurallarını biliyorsanız  masalara oturabilir kendinizi gösterebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey masalardaki diğer oyuncuların sizden hiçbir üstünlüklerinin bulunmamasıdır.

Online okey sitesi üzerinden okey öğrenmek istiyorum diyorsanız, online okey salonlarında yer alan sohbet etme kısmından diğer oyunculardan bilgi alabilirsiniz. Okey oyuncuları birbirleri ile yardımlaşıp kendilerini online okey konusunda geliştirebilirler.

klasik okey kuralları

klasik okey kuralları

Biz işe temel  okey terimlerini açıklayarak başlayacağız.

Her oyunda olduğu gibi online okey oyununda da belli kurallar bulunur. Özellikle okey taşlarını doğru bir şekilde dağıtmak oldukça önemlidir. Herkese belli sayı da taşlar verilir. Sahte ve gerçek okeyi de mutlaka yerinde kullanmak gerekir. Gerçek okey orta da olan sayının bir üstüdür. Sahte okey ise aynı renk de olması gerekir. Gerçek okeyi her taşın yerine kullanmanız mümkün. Ancak sahte okeyin kullanım alanı daha kısıtlıdır. 15 taş olduğu zaman mutlaka o son taşı ortaya atarak bitmeniz gerekir. Aksi durumda okey kabul edilmez. Bu nedenle online olarak hizmet veren sitelerden faydalanmak istediğiniz zaman da bu kurallara göre oynamak gerekir.

Online Okey Oynamanın Detaylı Kuralları

Okey nasıl oynanır? Öncelikle okey okuyarak değil en iyi şekilde  oynayarak öğrenilmelidir. Bu sebeple temel online okey kurallarını biliyorsanız  masalara oturabilir kendinizi gösterebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey masalardaki diğer oyuncuların sizden hiçbir üstünlüklerinin bulunmamasıdır.

Cepte Okey Oyunu Kuralları

Okey oyununun ülkemizde bu denli popüler olmasında muhakkak gerçek oyuncular ile bir araya gelerek samimi ve eğlenceli bir sohbet ortamı oluşturmasıdır. Hızlı bir şekilde okey oyununda ilerlerken bir yandan da Türkiye’nin ve hatta dünyanın dört bir yanından okey oynamak için bir araya gelen bay ve bayan her yaştan kullanıcılarla keyifli sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcı memnuniyeti odaklı hizmetleri ile dikkat çeken okey platformunda siz de keyifli sohbet ortamında şakalaşıp bir yandan da cepte okey oyunu kurallarına uyarak ortaya koyabilirsiniz.

Bay ve bayan internet kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gören okey platformunda cepte okey oyunu kuralları hizmeti ile en basit şekilde telefondan okey oynamaya hemen başlayabilirsiniz. Sadece profesyonel okey oyuncularının değil aynı zamanda okey oynamaya yeni başlayan yeterince tecrübesi olmayan oyuncuların da kendilerine yer bulabildikleri eğlenceli ortamda siz de kolaylıkla yer alabilirsiniz.

Renkli Okey Kuralları

Kullanıcı sıralama özelliği sayesinde ne kadar başarılı olduğunuzu öğrenmenizin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Renkli okey kurallarına uygun oynarken puan toplarsınız. Topladığınız puana göre de bir sıralamaya dahil edilirsiniz. Ne kadar çok puanınız olursa o kadar çok yüksekte yer alırsınız. Puan toplamak için renkli okeyin kurallarına uyup , bol bol okeyi renkli oynamaya özen gösterin.
Renkli okey oynarken ne kadar iyi performans sergilerseniz, o kadar yüksekte yer alma ihtimaliniz olur. Başarı sıralaması özelliği her hafta devreye girer. Yani bir hafta birinci olmadığınız için üzülmenize gerek yok. Diğer haftalar birinci olma ihtimali halen sürmektedir. Birinci olduğunuz zaman renkli olarak okey oynayarak sürpriz hediyeler kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Okeydeyim değerli üyelerini şaşırtmayı seviyor.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.